По направление „Пасторализъм“ в мярка 10 животновъдите ще се съобразяват и с правилата на природните паркове
Вече няма да се изисква оценка на трайни насаждения по мярка 11
„Не се изисква предоставяне на оценка по Наредбата за базисните цени на трайните насаждения, удостоверяваща, че трайните насаждения са в периода на плододаване, когато през предходната кампания за съответните парцели е предоставена такава или когато за предходната кампания или кампания 2022 заявените парцели са включени и в ангажимент по мярка 11 „Биологично земеделие“.“
Това е записано в преходните и заключителни разпоредби на публикуваните днес в „Държавен вестник“ (бр. 31) изменения и допълнения на Наредба №7 от 2015 г. за прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат“ в ПРСР 2014-2020 г.
Така отпада едно условие срещу което имаше сериозни възражения на браншови организации, свързани с биологичното производство. Браншовици уточниха пред Агро Пловдив, че отпадането на оценката за трайни насаждение ще залегне по-сериозно и в променената Наредба №4, която се очаква да бъде обнародвана съвсем скоро.
Ново в Наредба №7 за прилагане на мярка 10 е, че животновъдите ще трябва да се съобразяват вече и с правилата на природните паркове (освен националните) при извеждане на животните на паша. Това е залегнало в изискванията по направление „Пасторализъм“.
От 2022 г. новите ангажименти по три направления в мярка 10 „Агроекология и климат“ ще бъдат 3-годишни, според промените. Това касае направленията „Възстановяване и поддържане на земите с висока природна стойност (ВПС 1)“, „Опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство“ и „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“.
С едногодишен нов ангажимент ще е направление „Контрол на почвената ерозия“.
Във връзка с прилаганите дейности по направление „Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)“ от мярка 10 „Агроекология и климат“ в обхвата и на природни паркове (с утвърдени планове за управление) са направени допълнения в редица разпоредби, с които се уточняват условията и реда, при които ще се прилага направлението на териториите на природните паркове. Предвижда се да се представя в копие на документ издаден по реда на чл. 123, ал. 2 от Закона за горите или договор по чл. 37и от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, с който да се удостоверяват броя и вида на животните. С това допълнение изрично се подчертава, че при извършване на агроекологични дейности на територията на природния парк задължително се спазват забраните, установени за защита на околната среда.
Виж новата наредба
Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 7 от 2015 г. за прилагане на мярка 10 „Агроекология и климат“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. (обн., ДВ, бр. 16 от 2015 г.; доп., бр. 59 от 2015 г.; изм. и доп., бр. 19 от 2017 г., бр. 18 от 2018 г., бр. 18 от 2019 г., бр. 38 от 2020 г., бр. 21 от 2021 г.; доп., бр. 33 от 2021 г.)
- 1. В чл. 1, ал. 3 се създава т. 4:
„4. Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 г. за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (Регламент (ЕС) 2020/2094) (ОВ, L, бр. 433I от 22 декември 2020 г.).“
- 2. В чл. 4, ал. 3 след думите „на територията на“ се добавя „природните паркове с утвърдени планове за управление и на“.
- 3. В чл. 6, ал. 1 думите „Министерството на земеделието, храните и горите“ се заменят с „Министерството на земеделието“, а след думите „националните паркове“ се добавя „природните паркове по чл. 4, ал. 3“.
- 4. В чл. 7, ал. 1 се създава т. 3:
„3. с едни и същи земеделски парцели по направлението по чл. 3, т. 5 и мярка 12 „Плащания по Натура 2000 и Рамковата директива за водите“ от ПРСР 2014 – 2020 г.“
- 5. В чл. 8 се правят следните изменения и допълнения:
- В ал. 2 думите „ал. 1 и 4“ се заменят с „ал. 1, 4 и 5“, а думите „до изтичане на срока по ал. 1“ се заличават.
- В ал. 3 след думите „ал. 1“ се добавя „и 4“, а след думите „агроекологичните дейности“ се добавя „по направленията по чл. 3, т. 1, 4 и 5“.
- Създават се ал. 5 и 6:
„(5) Новите ангажименти, поети с подадени заявления за подпомагане през 2022 г. по направленията по чл. 3, т. 1, 6 и 7, в съответствие със заповедта по чл. 4, ал. 9 от Наредба № 5 от 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания, се изпълняват за срок от три години.
(6) Новите ангажименти, поети с подадени заявления за подпомагане през 2022 г. по направленията по чл. 3, т. 4 и 5, в съответствие със заповедта по чл. 4, ал. 9 от Наредба № 5 от 2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за директни плащания, се изпълняват за срок от една година.“
- 6. В чл. 10 се създава изречение второ: „Финансовата помощ е осигурена и под формата на допълнителни средства за бюджетни задължения по линия на ЕЗФРСР съгласно чл. 59, параграф 4, буква „да“ от Регламент (ЕС) № 1305/2013.“
- 7. В чл. 16 думите „методика, утвърдена от министъра на земеделието, храните и горите“ се заменят с „правила, утвърдени от министъра на земеделието“.
- 8. В чл. 17, ал. 2 се правят следните изменения и допълнения:
- В текста преди т. 1 думите „ал. 2 и 4“ се заменят с „ал. 2, 4, 5 и 6“.
- В т. 2 думите „разрешените в разрешителното за паша“ се заменят с „посочените в съответния документ по чл. 37, ал. 1“.
- Създава се т. 10:
„10. земеделските стопани са предоставили план, който не отговаря на изискванията по чл. 36, ал. 2.“
- 9. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:
- В ал. 1 думите „прекратява агроекологичния ангажимент по съответното направление и“ се заменят с „едновременно прекратява агроекологичния ангажимент и предприема действия по възстановяване на получената финансова помощ по съответното направление, като“.
- В ал. 2 след думите „Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция,“ се добавя „едновременно“, а след думите „агроекологичния ангажимент и“ се добавя „предприема действия по възстановяване на получената финансова помощ, като“.
- В ал. 3:
а) текстът преди т. 1 се изменя така:
„Държавен фонд „Земеделие“ – Разплащателна агенция, едновременно прекратява агроекологичния ангажимент и предприема действия по възстановяване на получената финансова помощ по съответното направление съгласно условията на ал. 4, когато земеделските стопани:“;
б) в т. 1 думите „срока по чл. 8, ал. 1“ се заменят със „сроковете по чл. 8“.
- В ал. 4 в текста преди буква „а“ думите „в зависимост“ и „по мярката“ се заличават, а думите „в която е прекратен агроекологичният ангажимент“ се заменят със „за която са установени неспазвания по направлението“.
- 10. В чл. 19 се създава ал. 8:
„(8) За новите ангажименти по чл. 8, ал. 6, поети през 2022 г., крайният срок по ал. 1, т. 1 е до 31.12.2022 г.“
- 11. В чл. 23 се правят следните изменения и допълнения:
- В ал. 4 думите „Министерството на земеделието, храните и горите“ се заменят с „Министерството на земеделието“.
- Създава се ал. 12:
„(12) Ангажиментите, които продължават след текущия програмен период, се преразглеждат, за да се приспособят към правната рамка на следващия програмен период. Ако земеделските стопани не приемат да приспособят ангажимента си към новата правна рамка, те могат да се откажат от изпълнението на ангажимента, без да възстановяват средства.“
- 12. В чл. 26 се правят следните изменения и допълнения:
- В т. 4 думите „разрешените в разрешителното за паша“ се заменят с „посочените в съответния документ по чл. 37, ал. 1“.
- В т. 13 след думите „Наредбата за базисните цени на трайните насаждения“ се добавя „удостоверяваща, че трайните насаждения са в периода на плододаване“.
- Създава се т. 15:
„15. парцели, заявени за подпомагане за дейността по чл. 36, ал. 1, за които не е предоставен план в съответствие с изискванията по чл. 36, ал. 2.“
- 13. В чл. 29 думите „петгодишния период“ се заменят с „ангажимента“.
- 14. В чл. 37 се правят следните изменения и допълнения:
- В ал. 1 накрая се добавя „а за териториите на природните паркове документ за съответствие на броя и вида животни с нормите и режимите на утвърдения план за управление, издаден от директора на природния парк.“
- В ал. 2 думата „разрешителното“ се заменя със „съответния документ“.
- 15. В чл. 38 се правят следните допълнения:
- В т. 2 след думите „дирекциите на националните“ се добавя „и природните“.
- В т. 3 накрая се добавя „или на съответния природен парк.“
- 16. В чл. 43, ал. 3 думата „методиката“ се заменя с „правилата“.
- 17. В чл. 45, ал. 3 след думите „чл. 8, ал. 4“ се добавя „и 6“.
- 18. В чл. 46 се правят следните изменения и допълнения:
- В т. 2, буква „д“ в изречение второ думите „целият парцел с трайни насаждения е“ се заменят с „парцелът с трайни насаждения включва“, в изречение трето думите „Министерството на земеделието, храните и горите“ се заменят с „Министерството на земеделието“, а след думата „имоти“ се добавя „или парцели“.
- В т. 3, буква „а“ думите „годишно разрешително за паша“ се заменят със „съответния документ“.
- 19. В чл. 50, ал. 4 думата „многогодишни“ се заличава, а думите „ал. 5“ се заменят с „ал. 9“.
- 20. В чл. 54 се правят следните изменения и допълнения:
- В ал. 1 след думите „дирекциите на националните“ се добавя „и на природните“.
- В ал. 3 след думите „дирекциите на националните“ се добавя „и на природните“.
- В ал. 5 думите „Министерството на земеделието, храните и горите“ се заменят с „Министерството на земеделието“.
- 21. В приложение № 6 към чл. 16 и чл. 23, ал. 2 в т. 5 накрая се създава нов ред:
„• В природните паркове се спазват забраните, предвидени в чл. 31 от Закона за защитените територии, както и забраните, предвидени в чл. 21, ал. 1 от Закона за защитените територии, когато са приети с плановете за управление.“
Преходни и заключителни разпоредби
- 22. Земеделските стопани могат да подават само заявления за плащане по поети през предходните години агроекологични ангажименти след 2022 година.
- 23. Не се изисква предоставяне на оценка по Наредбата за базисните цени на трайните насаждения, удостоверяваща, че трайните насаждения са в периода на плододаване, когато през предходната кампания за съответните парцели е предоставена такава или когато за предходната кампания или кампания 2022 заявените парцели са включени и в ангажимент по мярка 11 „Биологично земеделие“.
- 24. Когато земеделските стопани удължават по реда на чл. 8, ал. 3 прилагането на агроекологичните дейности по направлението „Контрол на почвената ерозия“, представят към заявлението за плащане план, заверен от дипломиран агроном, с избраните противоерозионни дейности съгласно чл. 36, ал. 2.
- 25. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“.