Басейнова дирекция отказа водовземане на земеделски инвеститор в Асеновградско
Възможно е земеделският производител Мария Йорданова да не осъществи намерението си да създаде малка модерна оранжерия в землището на с. Конуш, община Асеновград заради отказа на Басейнова дирекция Източнобеломорски район (БД ИБР) в Пловдив да даде разрешение за изграждане на сондажен кладенец.
Без сондажен кладенец производителят няма да може да полива и създадената вече млада черешова градина върху 23 декара.
Мотивите на басейновата дирекция са, че подземните води, където е планиран сондажът, са в „лошо химично и количествено състояние (експлоатационен индекс 90,69%)“ и инвестиционното предложение „може да окаже значимо въздействие“ върху тях.
В писмото на БД се посочва, че заради конкретното подземно водно тяло се намалява разрешения воден ресурс за всички издадени разрешения и стартирали нови процедури за водовземане от подземни води (с изключение на тези за обществено питейно-битово водоснабдяване) до минимални водни количества.
В заключение дирекцията казва, че планираният сондажен кладенец ще окаже значително негативно въздействие върху водите и водните екосистеми, тъй като конкретният случай касае водно тяло, което е в риск.
Намеренията на инвеститора са да създаде сондаж с дълбочина до 50 метра, с чиито води ще полива ягодите в оранжерията, чието изграждане е планирано, а също така и овощната градина.
Останалите институции, които също трябва да одобрят или не инвестиционното предложение (РЗИ, РИОСВ, общината и кметството) са дали положително становище.
Заради писмото на басейновата дирекция решението на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) в Пловдив е да се извърши оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС). Подобни решения са изключително редки, когато инвестиционните предложения са свързани със селскостопанска дейност.
Оттук нататък инвеститорът трябва да изпълни указанията на РИОСВ за извършване на ОВОС. За самото решение на инспекцията трябва да се внесе такса от 700 лева по сметката на инспекцията.
Прочети още: Фермери от 14 землища в областите Пловдив и Ямбол без право на сондажни кладенци