Учениците на селскостопанската гимназия в Садово печелят награди и работят в чужбина

В най-старото земеделско училище в България се обучават на нови машини 308 тийнейджъри от ромския етнос, които после работят като общи работници на полетата в Гърция, Испания и Франция
Професионалната селскостопанска гимназия в Садово Снимка на ПССГ

Професионалната селскостопанска гимназия в Садово
Снимка на ПССГ

Най-старото селскостопанско училище в България – днешната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, често обира наградите за победители в регионалните и национални състезания „Млад фермер“. Директорът Димитър Йорданов истински се гордее с възпитаниците си, които в учебната година всеки ден пътуват с ученически автобуси от 12-те села в община Садово до гимназията и обратно.

Всички ученици са от ромския етнос и училището е важен образователен център, в който те се учат на умения, необходими за селскостопанския отрасъл. А фермерите от години имат едно основно оплакване – работниците все повече им липсват, вече дори фатално за бизнеса им.

„Малко от учениците продължават образованието си в аграрен университет. Повечето от тях стават работници във фирми. Голяма рядкост е някой да успее да стане самостоятелен фермер, защото те нямат собствени земи и не могат да организират собствена производствена дейност“, разказва директорът Димитър Йорданов.

След като завършат 12-ти клас, някои от младежите работят във ферми по родните си места. Повечето обаче заминават за чужбина. Предимно в Гърция, Испания и Франция.

Димитър Йорданов, директор на гимназията

Димитър Йорданов, директор на гимназията

„В гимназията идват фермери, за да търсят бъдещи работници, но децата не желаят да се закотвят в земеделските стопанства дори като механизатори. Предпочитат да са свободни“, обяснява г-н Йорданов.

 

И не че не умеят да управляват трактор или комбайн. Могат, защото в гимназията са закупили с учебна цел нов трактор и нов автомобил, така че учениците да придобият не само умения, но и свидетелства за управление на ТКТ и лек автомобил, категория Б. Гимназията разполага и с по-стар комбайн, както и с нов прикачен инвентар – сеялки, култиватори, тороразпръсквачки и пръскачки. Притежава и учебно-опитно поле с площ от 1107 декара, върху което се отглеждат житни култури.

Учениците имат три практики – лятна, производствена и учебна, така че хем се научават на труд, хем придобиват важни и търсени в земеделието практически знания. Приходите от реколтата, в това число и субсидиите, се ползват за обновяване на училищната материално-техническа база, казва директорът.

След завършване на 5-годишното специализирано обучение, учениците най-често тръгват по чужбина, за да спечелят повече пари. Там никой не цени знанията им, нито ги ползва, защото те се трудят като общи работници. И въпреки това, със средствата, които заработват, успяват да си закупят място, да построят къща, а после отново да заминат навън. „Ходят – връщат се за по няколко месеца. После пак пътуват и така живеят“, описва накратко живота им Димитър Йорданов.

„И казват, че в България не си струва да се работи, защото заплащането в земеделието е ниско“, допълва той.

Нерядко, още когато навършат 16 години, те прекъсват обучението си, за да заминат с родителите на гурбет. За три или шест месеца работят в чужбина. „После, като се върнат, отново ги записваме в същия клас, защото са пропуснали годината“, казва директорът.

Навършването на 16 години изглежда е гранична за живота на учениците възраст, тъй като тогава броят им намалява. Причината е, че не малко момичета „влизат в семейната академия“. Тогава паралелките от три става две. В гимназията учат 308 ученика, но малко са тези, които успяват да завършат. Тази година до матура са допуснати 21 тийнейджъри, а колко ще завържа – не знам, посочва г-н Йорданов.

Обучението в гимназията е в три направления: Агроекология, Механизация, Трайни насаждения.

Тази година в състезанието „Млад фермер“ възпитаниците на гимназията в Садово са се класирали на първите места в регионалните кръгове. Състезанието е в три категории: Растениевъдство, Животновъдство и Механизация. В Растениевъдство е имало два модула: разпознаване на семена и разпознаване на формировки на лози и на зелени резитби по снимки. При Животновъдството двата модула са били разпознаване на фуражи (в кабинет) и хигиена на млекодобива (в кравеферма). Състезанието за категория Механизация е протекло в решаване на електронен тест, а след това майсторско управление на трактор от категория ТКТ.

Селскостопанското училище в Садово е създадено в далечната 1881 г., а през 1883 г. е открито тържествено в присъствието на генерал-губернатора на Източна Румелия Алеко Богориди и посланиците на Русия и Италия, четем в летописа на гимназията. Сред първите учители в него е бил Константин Малков – патронът на Института по растителни генетични ресурси в Садово. Тук е учил и земеделският водач Александър Стамболийски.

 

Leave a Comment