Иван Иванов обяви депутата Александър Дунчев за враг на коалицията и лъжец

Наскоро Александър Дунчев попита министъра защо „Стандарт нюз“ ще се ползва с преференции в конкурса за публично-частно партньорство в държавното ловно стопанство „Кормисош“

ИвановДепутатът от „Продължаваме промяната“ Александър Дунчев бе обявен за враг на коалицията от министъра на земеделието Иван Иванов.

„Дунчев … вече пречи и на стабилността на коалицията, и на своята партия, и е крайно време да се вземат мерки за действията му“, каза на пресконференция в Монтана Иванов.

Министърът припомни, че съвсем скоро Изпълнителната агенция по горите (ИАГ), а също и БАБХ, ще преминат на подчинение на Министерския съвет. В момента горите са под прекия контрол на съпартиеца на Дунчев заместник-министър Иван Христанов. Тази сутрин пък Христанов каза пред Нова тв, че абсолютно вярва на министъра и че е сигурен, че той е извън всякакви схеми, свързани с горите.

Иван Иванов припомни, че с цел прекратяване на корупционните практики и запазване на българските гори ИАГ и държавните горски предприятия са извършили към днешна дата над 150 хиляди проверки. Съставени са хиляди констативни протоколи, както и наказателни постановления.

Александър Дунчев„Нас ни притеснява с какви бизнес кръгове той (Дунчев – б.р.) работи и какви задачи му поставят – може би да се доунищожи българската гора“, попита министър Иванов. Той беше категоричен, че подобни действия няма да успеят да разрушат създаденото доверие в министерството и  в екипа, в който има представители на БСП и ПП. Д-р Иванов допълни, че не е редно въз основа на документи със съмнителен произход да се твърди, че се извършват злоупотреби в министерството и определи това като лъжа, която се разпространява в публичното пространство.

Министър Иван Иванов припомни, че вече са разкрити 36 склада за директна продажба на местното население на дърва за огрев, като предстои броят им да се увеличи в следващите дни и за тях вече отговаря ресорен заместник-министър.

„Тази тема, колкото и да се опитват да я експлоатират в посока, че се извършват злоупотреби, аз Ви гарантирам, както и представителят на ПП в министерството, че злоупотреби не се извършват. Не считам, че трябва повече да се дава гласност на подобни теми“, заяви в заключение министърът на земеделието.

Сблъсъкът за „Кормисош“

Александър Дунчев не веднъж е атакувал земеделското министерство и БСП за кадруване в държавните горски институции.

"Кормисош" Снимка на Родопчани.БГ

„Кормисош“
Снимка на Родопчани.БГ

Наскоро в сайта на Народното събрание бяха публикувани въпроси и отговорът на министър Иванов, свързани с държавното ловно стопанство „Кормисош“. Повод за въпросите бе обявения на 9 май конкурс за сключване на договор за съвместна дейност с юридическо лице за стопанисване и ползване на дивеча в „Кормисош“.

Според Александър Дунчев и други депутати от „Демократична България“ условията в конкурса дават предимство на фирмата, която е извършила инвестиции в ловното стопанство преди 31 декември 2007 г. А това е фирма „Стандарт нюз“ (чиито правоприемник е „Стандарт хънт“), известна с издателската си дейност. Именно това дружество е единственото с договорни отношения и инвестиции в „Кормисош“ от 2000-та година насам. „Интересно е, че в периода 2007-2022 г. са правени значително по-големи инвестиции, без те да се вземат предвид в текущите конкурсни процедури“, се отбелязва в мотивите към въпроса на Дунчев. В писмото до министъра Дунчев и депутати посочват промени в Закона за дивеча от 2008 г., създадени с цел да се гарантира, че тогавашните частни ползватели (известни влиятелни лица) ще запазят договорните си права за стопанисване и ползване на дивеча.

Депутатът посочва и Анализ за изпълнение на договори за съвместна дейност за 2016-2020 г. в доклад на ИАГ към МЗм, който установява, че повечето случаи на публично-частно партньорство е неизгодно от финансова и управленска гледна точка за държавните ловни стопанства, които „плащат за това да бъдат феодализирани от влиятелни лица“. В заключение групата депутати пита министъра какви мерки ще предприеме за да се защити държавния интерес и свободната конкуренция.

Министър Иванов отговаря на този въпрос като посочва, че разходите в „Кормисош“ значително надвишават приходите (особено заради затварянето заради Ковид-19) и възвращаемостта на направените съвместни инвестиции е едва 27%. Това е причината да се търси удължаване на договора за съвместна дейност, който изтича през юли 2022 г. за следващите 15 години. Земеделският министър отбелязва, че спрямо 2007 г. дивечовите запаси са се увеличили значително в резултат на публично-частното партньорство. Именно това е целта на договорите за съвместна дейност. В отговора се цитира и изменение на Закона за лова и опазване на дивеча от 2008 г., според които при конкурси се взимат под внимание инвестиции, извършени в ловните стопанства преди 31 декември 2007 г. В този смисъл конкурсът за сключване на договор за съвместна дейност, включително критериите за оценка, са в изпълнение на приложимата нормативна уредба.

Leave a Comment