Я. Войчеховски: Изпратихме 860 тона семена от картофи на 17 хил. семейства в Украйна
Вчера еврокомисарят по земеделие Януш Войчеховски се присъедини към Световния конгрес на картофите в Дъблин, Ирландия.
Полякът се обърна към публиката със слово, в което разказа за своята детска свързаност със земеделието, за бедстващите в Украйна фермери, за Зелената сделка и за тежката продоволствена несигурност в света.
Публикуваме част от речта на комисаря.
Мои колеги лектори, уважаеми гости, дами и господа,
За мен е голямо удоволствие да се присъединя към вас днес за Световния конгрес по картофите в Дъблин.
Идвайки в Ирландия, следвам стъпките на друг поляк, Павел Стшелецки.
Стшелецки е учен и хуманитарист, който идва в Ирландия през 1847 г., в разгара на големия картофен глад.
Той дойде да предостави практически решения. При пристигането си той написа: „Не можеш да разсъждаваш по абстрактен начин, когато видиш как мъже умират по улиците”.
Днес идваме в Ирландия в по-положителни условия, но сме тук, за да намерим решения за проблеми с подобна тежест.
Знам дълбоката връзка, която имате с картофите като източник на основна храна. Това е връзка, споделена с моята родина, и споделена с мен лично.
Израснах във ферма от 10 хектара в Полша; и 2 хектара винаги са били отделяни за картофи.
Бяхме малко фермерско семейство и тези картофи ни осигуряваха ежедневната храна.
Днес в Украйна именно семейства като нашите са обхванати от кръстосания огън на войната .
Организацията на обединените нации, с подкрепата на Европейския съюз, изпрати над 860 тона семена от картофи на повече от 17 000 семейства в Украйна.
Тази подкрепа е жизненоважна. Защото дребните фермери и семействата на Украйна не са само жертви на тази война; те също са героите и ние трябва да ги защитаваме по всякакъв възможен начин.
От началото на инвазията поддържах тесен контакт с украинските министри на земеделието и техните служби.
Те ми казаха как украинските „фермери се бият през деня и работят през нощта, за да осигурят храна“.
Това са фермерите, които хранят толкова голяма част от света! Сега те работят на нивите си и умират в нивите си.
Те ми казаха как Русия завзема украинска земя и я използва „като оръжие“; оръжие на глад срещу украинския народ и срещу най-уязвимите общности в света.
Русия възнамерява да използва храната като оръжие за война. Заедно с Украйна ще използваме храна за защита на мира .
Тази основна връзка – между храна, мир и демокрация – е основополагащ принцип на Европейския съюз.
Настоящата криза показа абсолютно ясно: продоволствената сигурност трябва да бъде основен приоритет на Европейския зелен пакт.
За тази цел Зелената сделка трябва да бъде добра сделка за фермерите . Защото добрата сделка за фермерите е добра сделка за обществото.
Основите на нашето общество се коренят в продоволствената сигурност. А основите на продоволствената сигурност се основават на работата на нашите фермери и здравето на нашата околна среда – нашия климат, природни ресурси и биоразнообразие.
За да подкрепим основите на нашето общество, ние трябва да подкрепяме както екологичните изисквания, така и икономическите реалности на производството на храни.
В нашата реформа на Общата селскостопанска политика ние призоваваме държавите-членки да осигурят силни стимули за действия в областта на околната среда и хуманното отношение към животните и да укрепят икономическите и социални структури на своите земеделски общности.
По-силната подкрепа за биологичното земеделие, младите фермери и малките семейни ферми са само някои области на фокус.
В нашата програма за изследвания и иновации Хоризонт Европа инвестираме 9 милиарда евро за проекти, свързани с околната среда, биоикономиката, селското стопанство и храните.
Призоваваме учени и ръководители на проекти да трансформират цифровите технологии и екологичните методи в практични, продуктивни и печеливши решения за фермерите.
В стратегията от фермата до трапезата призоваваме всички участници в хранителната верига да изиграят своята роля. Искаме да предоставим по-справедливи, по-кратки и по-ефективни вериги за доставки, да намалим разхищаването на храна и да помогнем на потребителите да направят избор на храни, които подкрепят устойчивите действия на фермерите.
Често се повтаря, че продоволствената сигурност не е проблем в Европейския съюз.
Но това дава само ограничена картина.
Първо, нашата продоволствена сигурност е нещо, за което трябва да се работи всеки ден; това е нещо, което никога не можем да приемем за даденост.
Второ, просто да се каже, че „сигурността на храните не е проблем в Европейския съюз“ не е достатъчно добре.
По-рано този месец генералният секретар на ООН Антониу Гутериш ни каза, че броят на хората с тежка продоволствена несигурност се е удвоил за две години – от 135 милиона преди пандемията до 276 милиона днес.
Докато говорим, повече от половин милион изпитват глад – увеличение от над 500 процента от 2016 г.
Дами и господа, тази хранителна несигурност е нашата несигурност. Техният глад е нашият глад. Това е същият глад, който засегна нашите хора в Ирландия, Полша и останалата част от Европа през цялата ни история.
Това е история, която не може да се повтори.
Нека си припомня историята на Павел Стшелецки.
След пристигането си в Ирландия той създава система за хранене на децата директно през училищата.
Чрез разпределянето на дневните хранителни дажби по този начин се смята, че системата на Павел Стшелецки е спасила живота на приблизително 200 000 деца.
Историята на Павел Стшелецки е само един малък пример за това какво може да се постигне чрез солидарност.
Ако приемем този дух, можем да постигнем много – за народа на Украйна, за нашето най-уязвимо население и за бъдещето на нашите хранителни и земеделски системи.