40% е разликата в заплатите в университетите и ССА! Проф. Банов поиска още 5,5 млн. лв. за академията
Председателят на Селскостопанска академия бе изслушан в бюджетната комисия на парламента
![Комисия по бюджет и финанси, Мартин Банов](http://agroplovdiv.bg/wp-content/uploads/2022/06/414038652612ec71b77c627753aa26f1.jpeg)
„Проблемът е породен от приетото през 2020 г. Постановление №371 на Министерски съвет, регламентиращо минимален размер на основната заплата на асистент в държавните висши училища от 1300 лв. Прилагането на това постановление доведе до сериозни различия в заплащането с около 40% на учени на еднакви длъжности в Селскостопанска академия и във висшите училища, отговарящи на еднакви изисквания по Закона за развитие академичния състав в България. Това несъответствие задълбочава дългогодишните проблеми с привличането на млади изследователи с качеството на научните изследвания и интеграцията на аграрната наука към световната.“
Проф. Банов настоя в проекта на актуализация на Закона за държавния бюджет за 2022 г. да бъде предвиден допълнителен трансфер за Селскостопанска академия за второто полугодие на 2022 г. в размер на 5,5 млн. лв.
Той посочи още, че допълнителният финансов ресурс ще осигури достигане на работните заплати на изследователите в ССА както следва: за професор 1680 лв.; за доцент 1575 лв.; за главен асистент 1470 лв.; за асистент 1365 лв.
Председателят информира още, че в момента на минимална работна заплата в ССА са 683 служители, което е 37% от общия състав.
Народният представител от политическа партия „Възраждане“ Цончо Ганев поиска повече средства за Селскостопанска академия пред министъра на финансите Асен Василев. Ганев заяви, че е много неприятно, когато учените в България се делят по този начин. „Става дума за научни институти, които се грижат за това нашето селско стопанство да се развива. Ако наистина политиката на правителството е да подкрепя учените не само в една сфера, нека обърне внимание. Тук говорим за рязко, грандиозно разминаване в заплащането. Ако не вземете отношение, ние ще внесем и подкрепим такова искане между първо и второ четене на Закона“, каза депутатът.
Министърът на финансите Асен Василев отговори, че заплащането е въпрос, който трябва да се отнесе към Комисията по образование и наука.
„Не е въпрос ние като Министерство на финансите да казваме кой университет колко пари да получи. Това не ни е работа и не би следвало да ни е работа, поне според мен“, заяви Асен Василев.
Днес депутатите ще разгледат на първо четене актуализацията на бюджета.