Днес е Еньовден – празникът на слънцето и билките
Днес е Еньовден – магическият празник на Слънцето, билките, водата и лечебната сила на природата. Еньовден е най-дългият ден в годината. Днес Слънцето изгря в 5:45 и ще залезе след 15 часа.
Днес Църквата празнува рождеството на Йоан Кръстител.
Рано сутрин на Еньовден слънцето трепти и плува, а птиците се къпят в свежия въздух. Според народните поверия човек трябва да погледне през рамо сянката си. Ако е цяла – се вярва, че ще е здрав. Денят е и патронен празник на билкарите и лечителите.
В богатата българска природа има над 4100 растения, от които около 750 са лечебни, а 270 се изкупуват за масла, чайове, сиропи и мехлеми.
Цветните билки се берат не рано сутрин, а по обед, когато етеричните масла са се качили в цвета, обясняват билкарите. Съхнат 2-3 дни на сянка и са готови за използване. Могат да се приемат и с храната. Например – да си поръсиш филия с тях или да изсипеш от билките в приготвената манджа.
Някои растения се използват и за защита от болести и вредители по отглежданите култивирани растения. Едно от мощните средства, за което лечителят Валентин Тасков ни разказа преди време, се приготвя сравнително лесно. „Взимам кило люти чушки и стиска коприва. Счуквам ги и ги потапям в 10 литра вода. Стоят в нея 24 часа, след което прецеждам водата и пръскам. Така дръвчетата ми са здрави“, разказа той.
Прочети още: Билкарят Елмазов: Ядем мъртва храна, а искаме да сме щастливи! Не става
Валентин Тасков вярва, че човек е напълно щастлив ако са изпълнени три условия. Първото – да срещне сродната си душа, което е по-трудно от това да уцелиш 6-ца от тотото. (Един на 6 милиона човека успява да срещне душата близнак, според него.) Второто е да имаш кръг от приятели, с които имате близки интереси и водите приблизително еднакъв начин на живот. И трето – да осъзнаеш мисията в живота си. „Човек трябва да се движи. Като седиш на едно място не можеш да се съизмериш със света“, е другият съвет на Тасков. Според него себеуважението е сред най-важните неща за постигане на хармония в живота. „От всички можеш да избягаш, но от себе си – не можеш“, каза той. Ако не се себеуважаваш, все едно си нежелан гостенин в собствения си живот.
На Еньовден народът казва, че водата в росата, реките и кладенците има лечебна мощ, защото слънцето се е окъпало в нея. Ако се измиеш в такава вода, се прощаваш с болестите си и тя те пази цялата година здрав.
Според народните вярвания от този ден слънцето започва да умира, а годината да клони към зима. Казва се, че свети Еньо „облича калшника (кожуха) и отива да доведе зимата“. С култа към слънцето е свързано и паленето на обредни огньове, което, между другото, е характерно за цяла Европа.
На Еньовден се гадае за здраве, женитба и плодородие. Еньовденските гадания се извършват в обичая надпяване на пръстен (или китка), който наподобява Ладуването, а в Югоизточна България и в някои райони на Североизточна България гаданията се разгръщат в обичая Еньова буля.
Имен ден празнуват Енчо, Еньо, Йоан, Йоана, Яна, Янаки, Яне, Яни, Янина, Янка, Янкул, Янчул.