Еврото се повиши, след като руският газ тръгна към Германия

Залага се, че Европейската централна банка ще повиши днес лихвените проценти от 25 до 50 базисни пункта

банкноти евроЕврото се повиши в четвъртък до 1,025 долара поради облекчението, че газът отново започна да тече по най-големия тръбопровод от Русия до Германия, въпреки че опасенията за растежа и очакваното повишаване на лихвените проценти в Европа попречиха на акциите да удължат скромното рали.

Новината увеличи световните индекси на азиатските сесии

Възобновяването на газовите потоци на запад след лятната поддръжка на тръбата „Северен поток“ разсея опасенията за незабавно спиране, но не променя зависимостта на Европа от доставките на руски горива.

Европейската централна банка също се събира в четвъртък, за да започне европейския цикъл на повишаване на лихвените проценти. Пазарите хеджират залози за повишение от 25 базисни пункта или 50 базисни пункта, като последните може би ще могат допълнително да подкрепят еврото, което падна под $1 към средата на юли.

„Те трябва да повишават лихвените проценти, за да се справят с начина, по който инфлацията е внедрена“, каза Джордж Бубурас, ръководител на изследванията в K2 Asset Management в Мелбърн, цитира Ройтерс.

„Но дилемата, пред която са изправени, е, че липсата на планиране на енергийната сигурност поставя регионите на Европейския съюз в много трудна позиция.“

Политическата криза в Италия също не помага за доверието, като коалицията на премиера Марио Драги се разпадна в сряда, което доведе до най-високото ниво на търсенето на инвеститорите върху италианския дълг спрямо германските облигации от пет седмици.

Облакът над растежа на Китай, дължащ се на строгия контрол срещу COVID-19 и новата загриженост относно болния пазар на имоти, също хвърля мрак върху перспективите за глобалното търсене.

Президентът на САЩ Джо Байдън очаква да разговаря с китайския си колега до края на месеца, но пазарите са оптимистични по отношение на това дали е възможно голямо размразяване на китайско-американските връзки или дали то може да спре икономическите проблеми.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент се движеха на ниво от 106,46 долара за барел, а златото не беше любимо на 11-месечно дъно от 1689,40 долара за унция. Биткойнът се стабилизира на $22 954 след спад в сряда заради новината, че Тесла е продала голяма част от притежанията си.

Отвъд ЕЦБ, инвеститорите намаляват залозите за повишаване на лихвения процент от 100 базисни пункта от Федералния резерв следващата седмица, като сега се очаква най-вероятно увеличение от 75 базисни пункта. Отстъплението подкрепи акциите, но идва в синхрон със задълбочаване на притесненията за икономическия растеж.

Песимизмът на инвеститорите е най-лошият от кризата през 2008 г., показа проучване на Банк ъф Америка тази седмица, което накара някои да започнат да мислят, че скоро може да се появят възможности.

„Оценките за всички компании в растеж са нулирани“, каза Радж Шант, управляващ директор и портфолио специалист в Jennison Associates, фонд мениджър, фокусиран предимно върху акции в растеж.

„Цялата тази премия за оценка, която спечелихме през 2020 г., е изчезнала. Връщаме се към нивата, които сме виждали последно, относително, в средата на тийнейджърството.“

Leave a Comment