Агрометеорология: Топлият и сух август ще ускори узряването на реколтите
Прогноза до 4 август и за целия месец
Дукена Жолева, агрометеоролог при НИМХ
След екстремно високите температури през изтеклия период, от порядъка на 39-40°С, нарушили нормалния ход на физиологичните процеси при земеделските култури, в края на юли и началото на август се очаква нормализиране на топлинните условия. Вероятност за по-съществени валежи и подобрение на условията за развитие късните земеделски култури се прогнозира в западните райони на страната. Валежите в края на изтеклия период в част от Западна и Централна България, след задълбочилото се засушаване, овлажниха горните почвени слоеве. В 50cm почвен слой съдържанието на продуктивна влага е оскъдно, а в голяма част от източните и южните райони – изчерпано.
И през следващия период в по-голямата част от полските райони лимитиращ фактор за развитието на късните земеделски култури остава дефицитът на почвена влага. Прилагането на подходящ поливен режим ще бъде приоритетно мероприятие при вторите култури и при по-късните хибриди царевица, при които ще се осъществява формиране и наливане на зърното. В началото на август при средноранните хибриди царевица ще протича фаза млечна зрелост, а при ранните – преход от млечна към восъчна зрелост. При слънчогледа на отделни места в югоизточните райони ще се наблюдава начало на фаза узряване.
През периода е препоръчително късните полски култури да се обследват за наличие на регистриран опасен неприятел – ливадната пеперуда. Каламитет от този многояден вредител и повреди по слънчогледа (унищожена листна маса) са констатирани в североизточните райони (района на Добрич, Каварна, Шабла). Гъсениците на ливадната пеперуда нанасят сериозни щети по голям брой културни и диви растения (захарно и кръмно цвекло, слънчоглед, памук, бобови култури и др.), което изисква при плътност на вредителя над прага на икономическа вредност третиране на земеделските участъци и на намиращата се в съседство плевелна растителност.
Времето през август
През първото десетдневие на август валежи със стопанско значение не се прогнозират, което ще налага увеличение на поливните норми при по-късните хибриди царевица, които са в процес на формиране и наливане на зърното. От повишени поливни норми ще се нуждаят зеленчуковите култури и есенните сортове овошки, при които през месеца ще се осъществява интензивно нарастване на плодовете.
Прогнозираните наднормените топлинни условия през повечето дни от август ще доведат да скъсяване на междуфазните периоди в развитието на късните земеделски култури. През месеца при царевицата ще протичат различни фази на зрелост. През първото десетдневие по-ранните хибриди ще приключат развитието си, а при средно ранните ще се наблюдава фаза млечна зрелост. В края на третото десетдневие при средно късните хибриди царевица ще преобладава восъчна зрелост. При слънчогледа в полските райони фаза узряване ще се наблюдава масово в средата на месеца.
През август прогнозираните максимални температури, от порядъка на 35-40ºС, ще влияят негативно върху цъфтежа и оплождането при вторите култури от късното производство (краставици, зелен фасул, тиквички).
Сухото време през повечето дни от месеца ще ограничава развитието на редица гъбни болести, с изключение на брашнестите мани по овощните и зеленчуковите култури.
През август при късните сортове овошки не трябва да се подценява вредната дейност на последното поколение плодови червеи. Условията през месеца ще бъдат подходящи за увеличение популацията на акарите. В лозовите масиви е необходимо да се следи за появата и плътността на гъсениците от третото поколение на шарения гроздов молец. Растителнозащитните пръскания през месеца трябва да се провеждат през по-хладните часове на деня с препарати с подходящ карантинен срок, съобразен с периода на зреене културите.