Първа в света Нова Зеландия ще обложи кравите заради оригване и малка нужда

кравиЗа да се бори с изменението на климата, Нова Зеландия предложи във вторник, 11 октомври, да обложи парниковите газове, отделяни от селскостопански животни, когато се оригват и уринират.

Правителството каза, че селскостопанският данък ще бъде първият в света и че фермерите трябва да могат да си възстановят разходите, като повишат цената на продукти, които са екологични, съобщава Дойче веле.

Уелингтън (столицата на НЗ) обещава да намали емисиите на парникови газове и да постигне въглеродна неутралност  до 2050 г. Ангажиментът за намаляване на емисиите на метан от фермите с 10% до 2030 г. и до 47% до тази дата е част от стратегията на правителството.

Фермерите заплашиха, че ще продадат фермите

Federated Farmers, основната лобистка група в индустрията, предупреди, че политиката ще принуди фермите да бъдат заменени с дървета.

Андрю Хогард, президент на лобистката група, каза, че фермерите са работили с правителството повече от две години, за да разработят стратегия за намаляване на емисиите, която няма да намали производството на храни.

Но новото предложение ще принуди фермерите да продадат фермите си, каза Хогард.

Консервативните опозиционни законодатели предупредиха, че схемата вместо това ще повиши емисиите, защото селското стопанство ще се прехвърли към нации с по-малко ефективни земеделски практики.

Премиерът Джасинда Ардърн каза, че всички пари, събрани от планирания данък върху земеделските стопанства, ще бъдат реинвестирани в сектора за финансиране на нови технологии, изследвания и плащания за стимули за фермерите.

Министърът на земеделието Деймиън О’Конър го описа като вълнуваща перспектива за фермерите в страната.

„Фермерите вече изпитват въздействието на изменението на климата с по-редовни суши и наводнения“, каза О’Конър. „Поемането на водеща роля по отношение на селскостопанските емисии е добро както за околната среда, така и за нашата икономика.“

Решението: пробиотици

Селскостопанските животни отделят газове, които причиняват глобално затопляне, особено метана, от оригването на говедата и азотния оксид от урината им.

Фактът, че има 10 милиона говеда и млечни говеда и 26 милиона овце в Нова Зеландия – в сравнение с 5 милиона души – прави наложително да се обърне внимание на емисиите от фермите.

Новозеландският млечен гигант Fonterra провежда опити от 2021 г., за да оцени ефективността на пробиотиците за намаляване на емисиите на метан.

На телета се дават пробиотици, които проучванията показват, че намаляват оригването или емисиите на метан.

Ранните проучвания показват, че телетата отделят до 20% по-малко метан, когато получават пробиотични добавки. Това беше потвърдено от Шаломе Басет, главен учен в Центъра за изследване и развитие на Fonterra.

Leave a Comment