38% от мандрите обявиха, че работят с палмово масло

В млечните продукти може да има до 20 на сто сухо мляко

29 от общо 76 млекопреработвателни предприятия, които досега са ползвали растителни мазнини, са подали заявления, че ще продължат да влагат такива в продуктите си. Те представляват 38%. Това съобщи в интервю за БНТ директорът на агенцията по храните Йордан Войнов.

От 1 януари българските мандри могат да произвеждат в рамките на едно предприятие сирене и кашкавал или само от мляко, или само от растителни мазнини. Те могат да преминават от едно производство към друго ако уведомят Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) 24 часа по-рано за намерението си да произвежда имитиращи продукти. Според текстовете на наредбата производствените планове ще могат да се променят веднъж на шест месеца.

В случай, че млекопреработвател, който е заявил, че работи само в краве мляко вкара в гродукта растителни мазнини, той ще бъде глобен с 10 000 лв. При повторно нарушение следва отнемане на лиценза за работа, уточни Войнов.

След като едно предприятие изписва, че продуктът е млечен, той би следвало да е направен изцяло от мляко. Но това не се случваше – млякото беше заменяно с палмово масло. Сега всеки, който произвежда такъв продукт с растителни мазнини, може да го нарича всякак, но не и млечен, обясни директорът на агенцията по храните.

Войнов добави, че съдържанието на сухи млека в млечните продукти не може да бъде по-високо от 20 процента.

Шефът на агенцията по храните предупреди за очакван проблем с дребните млекопроизводители, каквито били масово в Родопския регион, тъй като качеството на млякото им не отговаря на европейските изисквания и след края на 2013 г. то вече няма да може да бъде влагана в промишленото производство на млечни продукти.

.

Leave a Comment