Покрай Марица сондажите ловят вода на 20 м, но в Чирпанско и на 80 я няма

Тракийското поле от Белово до Чирпан е било някога езеро и е пълно с геоложки формации, които събират вода като гъба, твърди хидрогеологът инж. Жельо Василев
хидрогеологът Жельо Василев

Хидрогеологът Жельо Василев

Не съществуват карти, които да показват къде може да се открие подпочвена вода и къде е сухо. Хидрогеолозите обаче умеят да разчитат други карти – на подземния скален състав, и по тях да се ориентират, защото те казват кои формации имат свойството да задържат води и кои са ненадеждни. Според инж. Жельо Василев, Тракийското поле е богато на подпочвена вода, което облагодетелства както земеделските производители, така и хората, които живеят в села без водоснабдяване.

Най-общо хидрогеологът пояснява, че при терасите на река Марица вода може да се открие на сравнително плитка дълбочина, като сондажните кладенци се копаят до 20-25 метра. Водата е на по-плитко отстояние от повърхността, но за да има по-голям дебит, филтърът трябва да е потопен няколко метра в нея, уточнява хидрогеологът. Речните тераси пък са широко понятие. Край Пловдив те стигат до село Труд, например. При терасите на река Чая пък трябва да се дълбае по-надолу, защото те са каменисти.

Освен при терасите, водата се намира при геоложки формации, в които се редуват пясъка и глинено-песъчлините пластове. „Представете си дунапренена гъба, напоена с вода. Ето това представляват тези формации“, описа инж. Василев. Тяхното образуване е започнало още от преди милиони години, когато Тракийската низина е представлявала обширно езеро. То се е простирало от Белово до Чирпан.

Другият тип скали, който предполага по-трудно достигане до водата са варовиковите и мраморните. В северния склон на Родопите тези формирования преобладават. „Такава геоложка свита предполага откриване на вода на по-голяма дълбочина и с по-малък дебит“, поясни хидрогеологът. Неговата фирма „Геолекс“ е направила сондажния кладенец на хотел „Беркут“ като е дълбала вертикално до 60 метра дълбочина.

За къщите в селата, които нямат централно водоснабдяване като Брестник, Брани поле, Белащица, Куклен и други, сондажите са на малко по-плитко разстояние, тъй като не е нужно да са с голям дебит. Достатъчно е той да е между 0.5 и 1.5 литра в секунда, за да обслужва битовите им нужди.

„Има и абсолютно безводни места“, свидетелства инж. Василев. В района на село Правище, община Съединение например е изключително трудно да се намери вода – няма я. Същото е и южно от Чирпан при селата Зетьово и Ценово. „И на 80 метра в дълбочина да слезеш, вода не можеш да откриеш“, свидетелства хидрогеологът. Където има дебел слой глина, вода не търси, съветва специалистът.

По повод неволите на оризопроизводителите в района на Раковски, които тази година засяха по-малко клетки заради недостатъчната вода в язовир „Пясъчник“, Жельо Василев си припомни един епизод. „Беше в соцгодините и отново нямаше достатъчно вода в язовира. Отново земеделието беше застрашено от летните горещини и сухите канали. Тогава ни наредиха да направим сондажни кладенци покрай напоителните канали. Не мога да кажа колко сондажа пробихме – много бяха. А водата от тях с помпи директно влизаше в главния канал. Така решихме проблема и имаше предостатъчно поливна вода за всички.“ Според инж. Василев и сега оризопроизводителите могат да наводнят полетата чрез сондажи. Има възможност и да си направят подземни резервояри, в които да се събира вода, ако пролетта и лятото са безводни.

Специалистът уточни, че направата на сондажни кладенци не е евтино нещо. Цената е между 90 и 100 лева на метър дълбочина. Използват се ПВЦ тръби, защото са издържливи и не ръждясват.

Понякога хидрогеологът използва услугите на човек, който с помощта на багета посочва точното място, на което трябва да се дълбае. Проблемът с багетите е, че с тях наистина се открива водата, но пък липсва информация колко е тя.

Leave a Comment