До края на 2022 г. ще се отворят 4 направления за агро инвестиции по Плана за възстановяване

За поливни системи в земеделски стопанства бюджетът е 119,7 млн. лв. при максимална субсидия от 650 000 лв.

vue generale pivot 20В Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) за инвестиции в земеделските стопанства са заделени 524,9 млн. лв. публичен ресурс.

Очаква се към края на тази година земеделците да могат да подават проекти за финансиране. Изпълнението на одобрените проекти трябва да приключи до края на 2025 г.

Средствата по плана са във Фонда за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство. Самоучастието на производителите по всички направление ще е 50%, което означава, че размерът на очакваните агро инвестиции ще надхвърли 1 милиард лева по ПВУ.

Четири са направленията за инвестиции по Плана.

Направление №1 – за инвестиции в технологична и екологична модернизация

По това направление са заделени най-много средства – 381,7 млн. лв. Максималният размер на субсидията на един бенефициент е 0,5 млн. лв.

Регистрирани земеделски стопани ще могат да разработят проекти, свързани с: Оборудване/съоръжения за: съхраняване на животински и растителен торов отпадък, минерални торове; производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление, включително такива, използващи биомаса; преработка на отпадъчни суровини от селскостопански продукти, използвани за собствено потребление; прилагане на прецизно земеделие; автоматизиране и роботизиране на производствените процеси; превенция на екстремни прояви на неблагоприятни метеорологични явления; мобилни кланични пунктове; Закупуване на: софтуер и/или хардуер за събиране, обработка и анализ на данни и информация от различните фази по отглеждане, производство, съхранение и продажба на селскостопански продукти;

Направление №2: Инвестиции в центрове за подготовка за предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци

Общата стойност по това направление е 18 млн. лв. Тук таванът за финансиране на проектите е най-висок – 1,5 млн. лв. Това означава, че ще могат да бъдат одобрени най-малко 12 проекта. По това направление могат да кандидатстват регистрирани земеделски стопани, организации на производители, кооперации, сдружения на земеделски стопани.

Тук ще се субсидират проекти за изграждане/реконструкция на център и инфраструктура за събиране, подготовка за предлагане на пазара (почистване, сортиране, опаковане/пакетиране, етикетиране и др.) и съхранение на плодове и зеленчуци; оборудване/съоръжения за отделните фази на подготовка на продукцията за продажба (приемане, сортиране, калибриране, почистване, пакетиране/опаковане, етикетиране и др.); оборудване/съоръжения за складиране и съхранение на продукцията (включително за охлаждане, замразяване, сушене, техника за складиране, бокспалети, каси/щайги за многократна употреба и др.); техника за транспортиране на продукцията и др.

Направление №3 е за отглеждане и преценка на мъжки разплодни животни

Общият бюджет по това направление е 5,5 млн. лв. Бенефициенти могат да бъдат развъдни организации съгласно Закона за животновъдството. Максималният размер на субсидията на един бенефициент 0,75 млн. лв. По направлението могат да бъдат финансирани минимум 7 развъдни организации.

Средствата са предназначени за изграждане/реконструкция на животновъден обект за отглеждане на мъжки разплодни животни със станции за добив, преценка, съхранение и разпространение на семенна течност (обор за отглеждане на животните, помещения за съхранение на фураж, съоръжения за съхранение на течен и твърд тор, помещения за временно карантиниране на животни и др.); оборудване, свързано с дейностите по отглеждане на животните; оборудване на лаборатория за окачествяване, охлаждане, замразяване и съхранение на семенна течност; транспортни средства за разпространение, с цел използване на добития разплоден материал и др.

Направление №4: Инвестиции, свързани с ефективното използване на водата в земеделските стопанства

Последното направление е с бюджет от 119,7 млн. лв. Бенефициенти могат да бъдат регистрирани земеделски производители. Максималният размер на субсидията е 0,65 лв.

По това направление са възможни инвестиции в поливни системи в стопанствата, включително инсталации за дъждуване, системи за капково напояване и други системи за ефективно използване на водния ресурс в процеса на напояване; инсталации за пречистване и рециклиране на отпадни и входящи води, и за повторно използване на води; оборудване/съоръжения за прилагане на иновативни технологии за пестене на вода; съоръжения за съхраняване на вода – резервоари, цистерни и др.; системи за автоматизирано напояване, включващи цифрови и роботизирани решения.

 

Leave a Comment