Дигитализация на земеделското министерство по ПВУ ще постави под контрол всеки фермер
По Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са предвидени 23,9 млн. лева за дигитализация на процесите от фермата до трапезата. Бенефициент на средствата е Министерството на земеделието.
Сумата ще послужи за „изграждане на Електронна информационна система в земеделието (ЕИСЗ) за обмен на данни между публичната администрация и икономическите субекти в сектора, която ще осигури интегриране и съвместимост на данните от различни информационни системи, регистри и бази-данни, в и извън сектор Земеделие“. Това е записано в информационната брошура за плана.
Електронната система ще обхване данните от 5 модула.
Модул 1 ще е за употребата на препарати за растителна защита (ПРЗ) и торове. Министерството ще получава информация от дневниците за растителна защита и торене, поддържани от фермерите, които ще станат електронни. Ще бъдат въведени индикатори за контрол за употребата на продукти за растителна защита и торове, с което ще се подпомогне отчитането на националния принос за постигане на заложените европейски цели. Наличието на индикатори и актуална информация за употребата на ПРЗ и торове на ниво стопанство ще дава възможност за предприемане на адекватни мерки за стимулиране на земеделските производители за изпълнение на ангажименти, свързани с околната среда.
Чрез модул 2 ще се контролира употребата на антимикробни ветеринарномедицински препарати (ВМП). Модулът ще позволява автоматична оценка и категоризация на даден животновъден обект на базата на обема на употребените антимикробни средства. Изграждането му включва разработване на уеббазирана платформа, позволяваща електронно издаване на рецепта и получаване на справки по отношение на количествата употребени антимикробни продукти, разпределени по видове животни, активна субстанция, ветеринарномедицински анатомотерапевтичен код и др. Освен употребата на антимикробни ВМП модулът ще позволява вписване и проследяване на вноса, производството, търговията и съхранението на по-широк кръг ветеринарномедицински продукти.
Модул 3 за проследяване „От фермата до трапезата“ ще въведе QR код, баркод или др. върху стоката. Модулът ще събира и съхранява централизирано данните от производители, вносители, дистрибутори, търговци на едро и дребно, ще проследява движението по логистичната верига и ще предоставя коректна и проверена информация на всички участници в процеса, както и на контролните органи във връзка с производството, транспорта, проследяването на сигурността на доставките и условията на съхранение на хранителните продукти.
Модул 4 „Платформа за онлайн обучение и консултации“ ще предоставя на земеделските производители информация, свързана с въвеждане на съвременни технологични и екологични решения в техните стопанствата. Платформата ще дава възможност и за организиране на уебинари и обучения по важни за фермерите теми. Системата за уебинари ще поддържа възможност за връзка през мобилно приложение, настолен компютър или телефон. Платформата ще съдържа и актуална информация за култури, сортове растения и породи животни, добри земеделски практики и технически решения за прецизно земеделие.
Модул 5 „Мрежа за комуникация от полеви сензори и сензори за дъжд“ ще осигурява данни за почвена влага, температура на въздуха и почвата и количество на валежите в земеделските земи. Тя ще дава достъп на фермера до най-важната информация за развитието на посевите в стопанството с оглед оптималното планиране на агротехническите мероприятия и вземането на адекватни управленски решения.