138 млн. лв. са предвидени за компенсиране на 100% щети по земеделски култури
Помощта може да се изплати в рамките на 4 години след обявяване на неблагоприятни природни събития, приравнени към бедствия
138 млн. лв. е предвиденият бюджет в проекта на „Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени в резултат на неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия”. Проектът е публикуван на сайта на ДФ „Земеделие“, но все още не е нотифициран.
Периодът на прилагане на помощта е 17.09.2015 г. – 31.12.2027 г., е записано в проекта.
Помощта може да се изплати в рамките на четири години след обявяване на неблагоприятните климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия.
Тя се предоставя на физически лица, еднолични търговци и юридически лица, регистрирани като земеделски стопани съгласно Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани.
Земеделските стопани не бива да имат изискуеми задължения към Държавен фонд „Земеделие” и публични задължения към държавния бюджет.
Държавната помощ се намалява с 50%, освен ако се предоставя на бенефициери, които са сключили застраховка, покриваща минимум 50% от тяхното средногодишно производство или свързаните с производството им доходи и статистически най-честите климатични рискове, за които се осигурява застрахователно събитие.
Компенсации се изплащат за неблагоприятно климатично условие, което може да бъде приравнено на природно бедствие, като слана, бури и градушка, заледяване, пороен и непрекъснат дъжд или тежко засушаване, които унищожават над 30% от средногодишната продукция, изчислена въз основа на предходния тригодишен период или от средния обем за три години на база предходния петгодишен период, като се изключат най-високият и най-ниският показател.
Интензитетът на помощта не надвишава 80% от допустимите разходи.
Помощ не се плаща за компенсиране на щети, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия на сгради, оборудване и др.
Загубите за унищожени култури ще се изчисляват на ниво отделно стопанство. Изчислените загуби са еквивалентни на средния размер на производствените разходи за страната, за отделна земеделска култура или групи култури.
Размерът на производствените разходи се определя въз основа на базисни технологични карти за отглеждане на отделните земеделски култури. По този начин, средните за страната производствени разходи за отделните земеделски култури се определят на базата на необходимите и присъщи разходи на декар по култури.
Министерство на земеделието определя броя и вида на пропадналите земеделски култури и съответните площи, по информация от Областните дирекции „Земеделие“.