8 пушки гърмяха в „Референдум“ цял час

Чудете се как да се наместите и след изборите в депутатските кресла, размаха пръст към опозицията Яне Янев
Акцентът на предаването трябваше да е икономическата и социална политика, но участниците зациклиха около парламентарния вот

Добрина Чешмеджиева

Осем депутата в различен цвят бяха събрани да се карат на воля тази вечер в „Референдум“ по БНТ. Дебатът уж щеше да е за социално-икономическата политика до изборите, но самата дума „избори“ подейства първосигнално на участниците. Така доходите, безработицата, пенсиите бяха издухани от хоризонта, на който се настани тръпката от предстоящия вот. В предаването се включиха Доброслав Димитров и Димитър Главчев от ГЕРБ, независимите, но подкрепящи ГЕРБ Яне Янев и Марио Тагарински. Срещу тях на арената се озоваха Ангел Найденов от БСП, Лютви Местан от ДПС, Волен Сидеров – Атака и Веселин Методиев – синя коалиция.

ГЕРБ (Д. Димитров) най-естествено започна с успехите – 2.4 млрд. лева усвоени средства по европрограмите само през 2012 г. Лютви Местан му отговори драматично. „Реалността е жестока“, каза тежко депутатът. „Ежегодно фалират 29-30 000 работодатели, а 49% от фирмите осигуряват само едно лице – собственика. Цари административен рекет. ГЕРБ генерира корупция“ и т.н.

Яне Янев не успя да запази спокойствие като чу „корупция“ и веднага раздвижи сравнително спокойната до момента ситуация. Той удари по Местан със стотиците заменки по времето на тройната коалиция като натърти, че цял екип е движел нарушенията. В следващия момент Волен Сидеров получи топката от водещата Добрина Чешмеджиева и тутакси я запрати по 5 правителства назад. „От 1996 г. живеем по колониален модел и България не се променя“, каза той и, а-ха да се разпали още повече, но закъсня, защото Веселин Методиев взе думата, за да обясни защо оттук нататък ще се говори само за избори. „Защото няма по-важно нещо от тях“, каза той, но с много повече думи, водейки зрителите към прозрението, че трябва да кажат „сбогом“ на тази власт. Тук, Тагарински се намеси, за да обърне резултата. „Единствените конструктивни дела в момента се вършат от ГЕРБ. Признайте, колеги, че досега не е имало правителство, което да прави толкова компромиси към опозицията“, подкани фронтално разположените депутати независимият Тагарински. Но отсреща дори не кимнаха. А обратно. Местан, гледайки в упор управляващите си колеги, се опита да каже утре какво предложение за промени в Изборния кодекс ще внесе ДПС в Парламента. Но, разбира се, Яне Янев не спеше и го заглуши. Двата гласа се сляха в неразбираем хор, към който се вмъкна басът на Главчев, но Сидеров успя с упоритост и шлифован от митингите тембър да надвие всички. Чу се ясното му предложение Законът за референдума да бъде променен преди допитването за ядрената енергетика. И промените да са такива, че да се приеме референдумът за валиден, дори ако гласувалите са по-малко от тези на последните избори.

Наблюдавайки ситуацията, Ангел Найденов вече бе стигнал до извода, че БНТ е допуснала ужасна грешка в избора на това кой да покани за участие. От което пък водещата страшно се засегна и се опита да надвика всички, обяснявайки чистата си цел да се чуят повече мнения. Така Найденов успя пак да получи думата като жест на помирение от страна на Чешмеджиева. И каза нещо, което последователно повтори няколко пъти в хода на дебата. Че БСП иска 4 промени в Изборния кодекс, а също и външни наблюдатели на изборите, които да стопират манипулациите и фалшификациите, които ГЕРБ без съмнение готви. „Но, не“, отговори си Найденов. „Тези предложения няма да се приемат, защото вече са единственото средство на ГЕРБ отново да е на власт.“

След тези думи започна многогласно боботене по всички фронтове. Докато Методиев не се вмести в някаква необяснима пауза, за да каже с горчив упрек: „Не се научихме да се държим достойно!“ А участниците май че се замислиха над думите му, така че водещата успя да се вмъкне в утихналия спор и да даде думата на Доброслав Димитров. Той цитира ласкателни думи на Стив Ханке за управлението на България от сегашния кабинет. След което реши да парира завинаги Лютви Местан. „Замисляли ли сте се, че след предстоящите избори, ДПС за втори път, откак съществува, няма да бъде на власт? Ето къде е болката и страхът на г-н Местан.“

Тези думи накараха Яне Янев да изрече една очевидна истина. „Ако този референдум беше за това броят на депутатите да падне от 240 на 120, и да могат да се съдят магистратите, над 70 процента от народа щеше да отиде да гласува“, предположи отсечено и усмихнато в свой си стил Янев.

Оттам нататък започна толкова бързо подаване на топката, че ако беше мач, публиката щеше да е във възторг. Сидеров предложи да има скенери при урните на 7 юли. Главчев отговори: „Интересно предложение.“ Тагарински го отхвърли като допотопно. Найденов заяви, че последните избори у нас били като в Сомалия, тоест, хайдутски. „Колко хиляди гласа ми откраднаха само на мен!“, възмути се много здраво Сидеров. През това време водещата даде думата не по-малко от 6 пъти на Веселин Методиев, той обаче нямаше как да си я вземе – всички говореха. После взеха да утихват, а Методиев благодари за думата. Но прекалено рано. Сидеров не спираше – огорчен, ощетен, разгневен, разпален и неутешим. „Каква демокрация, каква демагогия?“, запита в монолога си лидерът на Атака. „Тука са пратили хора от ГЕРБ, които нищо не могат да решат. Безсмислено е това участие!“ „Още веднъж благодаря“, каза Методиев и за малко да си остане само с тези думи. Но успя да продължи. „От избори на избори нещата се влошават. Следващите 5 години ще са избори в избори. Ако не искаме накрая до урните да дойдат само 10%, трябва да направим промени. Но те не се случват. Нали участвам в правната комисия!“, възкликна човекът на ДСБ. „Искра Фидосова не може да се преодолее!“, горчиво  призна поражението си Методиев.

По-нататък Найденов все пак успя да каже кои са 4-те промени в Изборния кодекс, които иска БСП. А Главчев се опита да го обори. Яне Янев отново констатира, че аудиторията изобщо не се интересува от изборната процедура за разлика от присъстващите депутати, които гледат само как отново да се настанят на депутатските си кресла.

За последно Сидеров пак настоя минималната заплата в страната да стане 1000 лева. Местан пък заложи на ефекта: „Корупцията у нас днес има един мирис и той е на гербери“, каза с удоволствие представителят на ДПС. Доброслав Димитров призова хората да видят резултатите от това управление и да решат как да гласуват. Но, успя също така да намекне, че като гледа как са се подредили отсреща противниците – БСП, ДПС, Атака и ДСБ, му е ясна коалицията. Но преди да довърши, Сидеров гневно го предупреди да не влиза в тези води, че ще се удави.

Накрая Чешмеджиева въздъхна с облекчение: „Не беше лесно, но се справихме!“ И всички въздъхнаха с нея.

Leave a Comment