През есента е време за торене с калий
Есента е подходящо време за правилна подготовка на мястото за пролетни растения. Този срок позволява не само да се организират работите, като се намали натрупването им в началото на пролетта, но също така дава възможност за по-ефективно извършване на торене. Защо си струва да използвате калий през есента? Как да го направим правилно?
Вижта съветите на полския сайт gieldarolna.pl.
В някои среди все още не се смята напълно, че торенето с калий през есента води до неговото отмиване, а с това и загубата на ценен тор. Междувременно този срок има много предимства, но за успешен резултат трябва да се придържате към няколко правила.
Значението на калия за растенията
Освен всичко друго, калият е отговорен за повишаване на устойчивостта към пролетни засушавания, което е от голямо значение за пролетните растения, често засети, когато зимните водни ресурси вече са изчерпани. Този елемент е отговорен и за механичната устойчивост на растенията, като по този начин намалява полягането. Той също така намалява заразяването на растенията с болести и неприятели и повишава ефективността на използването на азот. В допълнение, калият активира много ензими, подпомага развитието на кореновата система и повишава устойчивостта на растенията към термичен стрес.
Полските почви са бедни на този компонент, което налага осигуряването му като част от торенето. Смята се, че дефицитът на калий е вторият фактор след киселинната реакция, който зависи от фермера и ограничава размера и качеството на културите. Дефицитът на калий намалява съдържанието на захар в корените на цвеклото и съдържанието на нишесте в картофените клубени и зърнените зърна. Също така се проявява, например, в потъмняване на месото на картофени клубени, фини зърна на зърнени култури или лошо зърно на царевични кочани. Разбира се, дефицитът на калий също води до ниска ефективност на оползотворяване на азота с всички произтичащи от това последици.
Есенно калиево торене
Факт е, че този елемент навлиза по-дълбоко в почвата, колкото по-лек е, толкова по-бърз е, но е поне частично положителен. В резултат на това калият, използван през есента до пролетта, ще се премести на дълбочина, където скоро ще се развият корените на растенията, и няма да остане там, където би бил безполезен няколко седмици след сеитбата. Сорбционният комплекс е отговорен за свързването на калий в почвата, следователно, колкото по-тежка е почвата, толкова по-голямо е свързването на йони и по-слабо измиване.
Важното е, че калиевият тор е добре да се смеси с повърхностния слой на почвата преди оран, за да се увеличи дисперсността му в профила и да се минимизира рискът от тънък, силно засолен слой, който може да се получи при използване на популярната калиева сол. В случай на по-леки почви или опасения, свързани с липсата на опит, свързан с калиевото торене през есента, си струва да изберете разделна доза. В този случай използваме 50-70 процента през есента доза калий, а останалото оставете за пролетта.
Пролетно торене с калий
Ако решим да торим пролетните растения през пролетта, по-добро решение е да използваме само 30-50 процента. от споменатата по-горе разделна доза, основната част от която вече е приета през есента. Освен технологията strip-till, със специални ботуши, които въвеждат тора по-дълбоко в почвения профил, през пролетта е трудно калият да се измести правилно, така че да достигне дълбочината, където корените на растенията скоро ще го търсят.
За да ограничим изсъхването на почвата, трябва да избягваме максимално пролетната оран. Поради тази причина набор от култури, които ви позволяват да смесите калий с почвата, не е добро решение в момента и си струва да добавите, че трябва да се разпредели в слой почва с дебелина най-малко 20 сантиметра. В случай на сух извор също е невъзможно да се очаква, че калият ще се премести с водата. В резултат на това може да се окаже, че само растението, отглеждано през следващия сезон, ще се възползва от тора, приложен през пролетта.
Доза калиево торене
Тъй като изобилието на калий в почвите обикновено е ниско, това се изразява в относително високи дози торене, още повече че търсенето на много растителни видове за този елемент не е ниско. Струва си да се помни, че твърде високата доза калий, въведена наведнъж, може да доведе до соленост на почвата и по този начин да попречи на развитието на растенията. Поради тази причина е толкова важно да се тества плодородието на почвата и да се допълват пропуските непрекъснато.
Разбира се, дозата на торене трябва да зависи не само от плодородието на почвата, но и от нуждите на вида, който ще се отглежда. Приблизително дозировката на калий е около 25 kg/t за зърнени култури, 40 kg/t за царевица, 60 kg/t за рапица, 5,5 kg/t за захарно цвекло или 6,5 kg/t за картофи. Твърде ниската доза води до гореспоменатите симптоми на дефицит, но в същото време твърде обилното снабдяване с калий може да блокира усвояването на калций и магнезий и по този начин да наруши метаболизма на растенията.