Ст. Апостолов: Ако искате да се занимавате с биоземеделие, сега е времето да сключите договор за сертифициране

Биопроизводителите  са доволни от заложения в стратегическия план бюджет от 405 млн. евро за сектора до 2027 г.

„Призовавам всички фермери, които искат да се занимават с биоземеделие, да не чакат април месец 2023 година , а да сключат договора за сертификация до 31 декември тази година. Едно от най-важните изисквания за кандидатстващите както по екосхемата за биоживотновъдство, така и по интервенцията за биопчеларство и биорастениевъдство е, договорът за сертификация да е сключен до 31 декември на предходната година“, заяви пред медиите  на събитие вчера д-р Стоилко Апостолов председател на „Биоселена“. Той предупреди, че всички земеделски производители които не сключат своите договори за сертифициране до тази дата, ще загубят една година.

Заложеният за биопроизводството у нас за периода до 2027 година общ бюджет от 405 млн.евро той оцени като много добра новина за сектора. „Според бранша схемите които останаха във финалния вариант на стратегическия план като тези за биоживотновъдство в преход и след преходен период и интервенцията за биорастениевъдство и биопчеларство във втори стълб, се приемат със задоволство, защото са резултат на почти две години  обсъждане“, допълни още той.

Що се отнася до националния план за биоземеделие, в момента се работи по него, като е изпратен към министерство на финансите защото в него има заложени допълнително национални средства за вкарване на биопродукти в детските заведения, кухни, и други. „Той се явява основата на която ще трябва да се разписват всички интервенции на стратегическия план за сектора, което всъщност беше и една от забележките на ЕК към страната ни, че нямаме така наречения екшън план за развитие на биоземеделието“, уточни още Апостолов. Според заложените цели до 2027 година страната ни трябва да постигне 7,5% площи за биоземеделие, а до 2030 година те  се планира да се увеличат до 10%.

„Това за мен е постижимо стига да се прилагат комплексни мерки за да могат тези биопродукти да влязат в детските градини и училищата. Да се отвори пазара, тъй като държавата е най-големият потребител на храни, но тя не купува биохрани, а в сичко се разчита на добрата воля на търговците. Ако се приложат такива мерки, и ако се дофинансира от държавата вкарването на биопродуктите в градините и училищата, според мен моделът ще проработи. Подобен модел следваха във Франция, следват и Германия и Италия, където например прясното и кисело мляко в училищата задължително трябва да е био“, коментира още Апостолов.

Leave a Comment