Фермери в Йемен садят наркотични растения, рискувайки да изчерпят ценните ресурси на почвата
Фермери дренират подпочвените води около столицата на Йемен Сана и премахват почвата, за да култивират наркотичните зелени листа кхат, които доминират живота в страната, заплашвайки да изчерпат ценните ресурси на уязвимата от климата нация, съобщава БТА, като цитира Ройтерс.
Дъвченето на кхат е национално забавление, а „икономиката“ свързана с наркотика е едно от малкото сигурни неща на нацията, разкъсвана от седемгодишна война, която разруши националното стопанство и причини тежка хуманитарна криза и остави милиони гладни.
Кхат може да спечели три пъти повече приходи от всяка друга култура, но постоянният паричен поток идва на висока цена. Растението с горчив вкус изисква дълбоко напояване и непропорционално използване на вода, което изостря проблема с недостига на този вид ресурс в Йемен.
Конфликтът унищожи водната инфраструктура, оставяйки милиони хора без безопасна вода за пиене или отглеждане на култури. Традиционната система на терасовидно земеделие, използвана като източник на храна и препитание в сухата и планинска нация на Арабския полуостров, е пренебрегната.
Земеделските производители в Ал-Хавери и Байт ал-Дафиф, села извън столицата Сана, където са били култивирани плодове и зърнени култури, сега засаждат кхат на нови тераси, изградени от почва, изкопана от полета отдолу, оставяйки пустош от огромни ями след себе си.
На фона на несигурността на войната, култивирането на кхат има предимства, като нуждата от само няколко месеца, за да се постигне реколта. На овощните дървета им отнема от три до пет години. Реколтата от кхат се събира няколко пъти в годината, докато плодовете се берат само веднъж.
Но изменението на климата прави валежите в Йемен по-малко надеждни, заяви Световната банка през август. Водоносният хоризонт в басейна на Сана се източва бързо, като фермерите в ал-Хавери казват, че са пробивали 550 метра, за да достигнат подпочвените води, докато в Байт ал-Дафиф са били до 1000 метра дълбочина.
Последните няколко години в Йемен имаше суши, осеяни с интензивен дъжд, причинявайки внезапни наводнения, които обаче не упсяват да запълват водоносните хоризонти.
Скорошен доклад прогнозира, че в Източното Средиземноморие и Близкия изток температурите ще се покачват почти два пъти по-бързо от средните за света, като общото затопляне ще достигне до 5 градуса по Целзий или повече до края на века.
Докладът, изготвен от Кипърския институт, трябва да бъде представен на COP27, срещата на върха на ООН за климата на световните лидери, която в момента се провежда в Египет.
„Поради липсата на дъжд и отдръпването на кладенците, всички ферми изсъхнаха“, сподели Халед Мейзер, фермер в Байт ал-Дафиф.
В Ал-Хавери оранжериите са изоставени.
Някои фермери като Яхя Ал Язиди все още се опитват да задържат и спасят хранителните култури в страна, където 80 процента от 30-милионното население разчита на помощ. Но и той има нужда от помощ. Язиди отглежда пшеница и зеленчуци. Неговият кладенец е пресъхнал наскоро на дълбочина 320 метра и той иска разрешение от властите да копае по-дълбоко. „Имам култури и оранжерии с краставици и домати, които се нуждаят от вода всеки втори ден“, коментира Язиди.