Пенка Христова: Защо ставките за животни в Стратегическия план са с една трета по-ниски?

Извършва се геноцид на българското животновъдство, недоволни са и организации от сектор Плодове и зеленчуци
Пенка Христова

Пенка Христова
Архивна снимка на Агро Пловдив

Браншовите организации в животновъдството са изпратили писмо до президента Румен Радев и до парламентарната комисия по земеделие, за да сигнализират, че секторът няма да оцелее.

 

Почетният председател на Съюза на животновъдите Пенка Христова каза тази сутрин пред БНР, че размерът на субсидиите от обвързаната подкрепа, заложени в Стратегическия план, е с една трета по-нисък в сравнение със ставките през досегашния програмен период при 4-5 пъти увеличени разходи.

Досега получавахме за селекционна крава по 580 лева, а в Стратегическия план е предвидено същата ставка да падне до 400 лева максимум и 350 лева минимум. Стоянова посочи, че в другите държави в ЕС минималната ставка за крава е 400 евро. Според нея вече не става въпрос за конкурентноспособност, а за оцеляване.

Експерти от земеделското министерство са поставили възрастови граници при животните, като за крава над 10 години няма да има субсидия. Според Пенка Христова така ще се унищожи генофондът в страната. Вече е започнало масово разпродаване на женски животни.

Почетният председател на Съюза на животновъдите посочи още, че намалените ставки са не само за всяко стопанско животно, но и за плодовете и зеленчуците. Затова браншовици от растениевъдството също искат да участват в протестните писма, които изпращат животновъдните организации.

Пенка Стоянова попита защо след като бюджетът за земеделие в следващия програмен период е увеличен и в същото време броят на животните е намален с около 45% (заради елиминирането на по-възрастните животни), ставките са по-ниски.

Тя заяви, че животновъдният бранш няма информация какъв е броят на животните в страната.

Животновъдите настояват за преразглеждането на Стратегическия план, който според Стоянова няма проблем да се коригира, въпреки че е  изпратен към ЕК към 10 ноември т.г.  По думите ѝ много малко хора са чели Стратегическия план, който е тежка материя, и е бил представен „в последния ден, преди да се натисне зеленото копче и да се изпрати в Брюксел“.

Според Пенка Христова не е работещ вариантът всяка година животновъдите да искат допълнително пари от националния бюджет, „тоест пари, които не са сигурни – бюджетът отсега е на минус“.

Съюзът на животновъдите изразява съмнения за лобизъм, въпреки че няма доказателства за него.

 

 

Leave a Comment