Министерството на иновациите ще отвори 10 процедури за 2 млрд. лв. по ПВУ през 2023 г.

Февруари ще тръгне за бизнеса процедурата „ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия“

Александър ПулевМинистърът на иновациите и растежа (МИР) Александър Пулев информира с писмо всички  областни управители за процедурите за кандидатстване по линия на министерството, които са по Плана за възстановяване и устойчивост и структурните фондове на ЕС.

В писмото Пулев информира, че на 30.12.2022 г. МИР публикува на сайта си първите 953 компании, които ще бъдат финансирани по първата мярка от НПВУ – „Технологична модернизация“ с бюджет 260 млн. лв. Тя е за обновяване на технологичния парк на микро-, малки и средни предприятия. До края на януари – началото на февруари МИР ще публикува  спечелилите финансиране компании и по втората мярка от НПВУ – „ИКТ решения и киберсигурност“, по която помощта е безвъзмездна и без финансово съучастие от страна на фирмите.

„Само по линия на Министерството в следващите шест месеца отваряме за кандидатстване седем, а до края на годината още три процедури (общо десет) по три направления – НПВУ, новата Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (ПКИП) и новата за България Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021 – 2027 (ПНИИДИТ). Това е финансова инжекция от над 1,2 млрд. лв. за първите шест месеца и близо 2 млрд. лв. до края на 2023 г. за предприятията“, пише още в писмото Пулев.

От думите му става ясно, че през февруари предстои отварянето на една от най-чаканите от бизнеса процедури – „ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия“ (за фирмите) с бюджет 200 млн. лв.

След множество въпроси от местна власт, областни управители, бизнес, общински и държавни дружества, ръководства на училища и ВУЗ, както и на спортни и културни организации, МИР инициира събирането и обобщаването на информация и от другите министерства (МРРБ, МЕ и МОН), с активното съдействие на екипа на вицепремиера Пеканов, за процедурите по НПВУ при тях – за бюджетите, сроковете и условията за кандидатстване към този момент, къде и кога да се кандидатства.

Министър Пулев подчертава, че екипът на МИР остава на разположение за разясняване, вкл. на място по регионите, за всички „зелени“ проекти и всички програми по линия на МИР за периода до 2027 г., в това число за ВЕИ, индустриални паркове, конкурентоспособност, научни изследвания и иновации. Той призовава за пълна мобилизация относно подготовката на фирмите, местната власт и регионите да посрещнат ресурса по ПВУ и структурните фондове на ЕС.

Индикативен график за хода на процедурите по линия на МИР:

Програма Процедура Бюджет Кандидатстване 2023
НПВУ      
1. Високи постижения 118,6 млн. лв. Януари
2. ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия (за фирми) 200 млн. лв. Февруари
3. Кръгова икономика 180 млн. Март
4. Индустриални зони 212,5 млн. лв. Февруари (края)
ПКИП
1. Разработване на иновации в МСП 127 млн. лв. Март
2. Подобряване на производствения капацитет на МСП, семейни фирми, компании от творческите индустрии и занаятите 117,5 млн. лв. II полугодие 2023 г.
3. Внедряване на иновации в МСП 293,4 млн. лв. Април
ПНИИДИТ  
1. Изграждане на национална мрежа от 12 цифрови и иновационни хъбове 140 мл. лв. Февруари-Март
2. Развитие на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, изградени по ОПНОИР (2014-2020 г.) 336 млн. лв. II полугодие
3. Ваучерна схема за МСП за повече наука в бизнеса 49 млн. лв. II полугодие
Общо за първите 6 месеца 1 217 430 000 лв.
Общо до края на 2023 г. 1 773 919 897 лв.

 

Leave a Comment