Страните в ЕС сами трябва да определят кои да са бенефициентите, ако има извънредна мярка

И през 2023 г. животновъдният сектор ще е засегнат от високите разходи и намаляващото производство, заяви в Брюксел зам.-министър Георги Събев

Събев съвет на ЕС в БрюкселОт съществено значение е отново да бъдат предприети временни мерки за предоставяне на помощ на засегнатите от пазарните смущения селскостопански производители в ЕС и да се използват всички налични възможности и инструменти. Това заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел. По думите му предвид спецификите на секторите, при активирането на извънредна мярка е нужно да бъде предоставена възможност на държавите членки да определят категориите бенефициенти, методиката и критериите за предоставяне на финансова помощ, нейния интензитет, както и да се осигури облекчен режим на прилагане, с максимално опростени процедури и бърз механизъм за получаване на помощта.

Аграрният заместник-министър посочи още, че през тази стопанска година, разходите остават високи, от което силно засегнат е животновъдният сектор и се наблюдават затруднения и намаляващо производство в сектора на млякото и млечните продукти. Събев акцентира, че при липсата на подходяща подкрепа и продължаваща непредвидимост на пазара стопаните могат да бъдат принудени да ликвидират стадата си.

Във връзка с Директивата за емисиите в промишлеността, Георги Събев коментира, че при определяне на обхвата и праговете за животинските единици трябва да се вземе под особено внимание гарантирането на продоволствената сигурност на населението и реалната възможност за допълнително оскъпяване на произвежданата продукция. И разясни, че не бива да се допуска допълнително увеличаване на административната и финансовата тежест за сектора на животновъдството, което би довело до затруднения на дейността.

Тема на заседанието бе и етикетирането на смеси от мед и преразглеждане на Директива 2001/110/ЕО на Съвета относно меда. Георги Събев обясни, че ясното обозначаване на държавите на произход на продукт, представляващ смес от пчелен мед, ще доведе до по-добра проследимост на крайния продукт и ще създаде по-голяма увереност на европейските потребители в качеството и безопасността му.

Leave a Comment