Празнуваме свети Трифон Зарезан!
Българската православна църква почита днес свети Трифон, а народът нарича празника Трифон Зарезан или Ден на лозаря. От години обаче той се отбелязва по-масово на 14 февруари по григорианския календар, когато е и Денят на влюбените. Трифон Зарезан се чества от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите.
Св. Трифон е мъченик, светец-лечител. Той е живял през 3 век в малоазийската област Фригия, Римската империя. С вярата си към Исус Христос е успял да излекува от душевно заболяване императорската дъщеря Гордиана. Следващият император обаче го подлага на мъчения, след които светецът е обезглавен, когато е бил на около 30 години.
Празникът на свети Трифон е обвързван и с много народни обичаи. Традицията повелявала стопанката да стане рано сутрин и да омеси и опече обреден хляб, украсен с лозово листо, както и кокошка, пълнена с ориз.
На лозето стопанинът се прекръства и отрязва три пръчки от три корена. От пръчките се прави венец и се закичва върху калпака, а корените се поливат с вино и светена вода. След това между най-достойните мъже се избира „Цар на лозята“.
Обичаите повеляват в нова вълнена торба мъжете да сложат питата, кокошката и бъклица с вино и да отидат на лозето, където да извършат ритуала „зарязване“. След като всички се съберат и изберат „царя на лозята“, започва общо угощение. „Царят“ е окичен с венец от лозови пръчки, който носи на главата си, и с друг венец, който слага през раменете си. Той сяда на колесар. Лозарите теглят колесаря и под звуците на гайди, гъдулки и тъпан се отправят към селото или града. Там спират пред всяка къща.
Домакинята на дома изнася вино, дава най-напред на царя да пие, след което черпи и хората от свитата му. Останалото вино в котела се плисва върху царя и се изрича благословията: „Хайде, нека е берекет! Да прелива през праговете!“. Царят отговаря на благословията с „Амин“. След като стигне до своя дом, царят се преоблича с нови дрехи и, окичен с венците на главата и през раменете си, той сяда на дълга трапеза да посрещне хора от цялото село. Затова за цар на този празник се избира заможен човек.