Явор Гечев: Промените в Стратегическия план ще станат, когато може

форум Пловдив

Днес в Пловдив се провежда среща, организирана от  Браншовата камара „Плодове и зеленчуци“ и от Националната асоциация на картофопроизводителите. Към 11 часа, когато започваше форумът, пристигна и земеделският министър Явор Гечев.

Преди да влезе в залата той отговори на въпроси на журналисти.

Залата на форума бе пълна с производители, които в огромната си част не членуваха в двете организации, по чиято идея се провеждаше днешната среща. Достъпът беше свободен. Освен земеделският министър в града на тепетата дойдоха и директори на дирекции от аграрното министерство, за да говорят за Стратегическия план и да отговарят на въпросите. 

Явор ГечевЕто какво заяви Явор Гечев в отговор на репортерските въпроси преди началото на форума.

Ще има ли промени в Стратегическия план, за каквито настояват земеделските производители, които протестират в Русе днес?

– Аз като че ли се уморих да отговарям на този въпрос. Нищо ново няма да ви кажа: Ние обявихме, че ще има промени още в момента преди да подадем Стратегическия план.

Осем организации са на протест – те не са кой знай колко големи,

в интерес на истината. Те поставят обаче резонни въпроси. Защото ставките за определените култури са правени от предишния кабинет. Ние самите обявихме, че не знаем защо са такива ставките и сме в процедура на правене на нови технологични карти с нова методика за определяне на цени. Вече има управляващ орган, до 2-3 седмици ще имаме и мониторингов комитет от организации. Караме по процедура за промяна на Стратегическия план. Те (организациите, които протестират – б.р.) задават резонни въпроси. Ние търсим отговори, обаче законово. Тоест не можем просто днес да променим Стратегическия план, защото има процедура, дори да го искаме. Тъй че ние вървим в тази насока.

Кога могат да станат промените в Стратегическия план?

– Когато може. Тука говорим вече за промяна на самия Стратегически план. Ние до около 15-20 дни ще презентираме пълния обем от информация, който вече сме събрали с новите ставки, технологичните карти. Но нали не очаквате ние да …, как да кажа, по искането на осем организации да пренебрегнем другите 150? Тоест, когато сме готови – всичко на масата, пълна прозрачност. Тъй че ние вървим законово, защото трябва да е ясно, че когато не са както трябва ставките, парите няма да станат повече. Тоест ще трябва да се вземат от едни ставки на едни продукти и ще трябва да се дадат там, където на практика покажат анализите повече. Тъй че при всички положения някой недоволен ще има в цялата ситуация. Това, което искаме този път, е да е при пълна публичност. Тъй че, когато са законовите срокове … Не очаквайте от нас да караме извън закона. Тоест ние продължаваме да работим като от първия ден. Да, Стратегическият план ще бъде променен.

Значи ще обсъждате заедно с всички организации, като се има предвид, че протестиращите бяха срещу вашето оставаме на поста.

– Тяхно право на избор. Това, което правим ние, е пълен диалог по отношение на нещата, но не очаквайте ние да направим нещо, което е незаконно. Ние вървим така, както законът повелява и както са поискали съответните организации. Никога не бягаме от диалог.

Вие сте тук, а в Русе ще има протест.

– Чудесно. Аз, първо съм от Пловдив. След това, залата е пълна с около 1000 човека.

В България проблемът винаги е бил, че не се знае кой как стои зад дадени организации.

Тоест тук са едни овощари. Русенските да са различни? Или пък кюстендинските да са трети? Тоест трябва да има представителни организации и представителни органи, защото  ако тук искат едно, в Русе второ, а в Кюстендил трето, кажете, как да се чувства един министър? Тъй че диалогът ще продължи. Той ще бъде прехвърлен в мониторинговия комитет, в който ще има представители на всички организации.

Очаквате ли, че и другаде ще има протести? Може и в Пловдив?

– Вижте, при тази трудна година, колкото и пари да дадеш, те няма да са достатъчни. А същевременно най-големите проблеми за държавата като социология излиза, че са високите цени. Това, което се опитваме да правим, е баланс. Без партенки и фойерверки, на базата на разумната политика. Докато не свърши войната и не се урегулират нещата, проблеми в сектора ще продължава да има.

Технологичните карти трябваше вече да са готови, а май още не е започнала работата по тях. Така поне е било казано на производителите по време на тематична работна група.

– Това е един от големите проблеми, че всеки казва, каквото си иска. Напротив.

108 технологични карти (се подготвят – б.р.), аз лично видях вече 20 от тях.

Ние приоритезираме онези, които са ни важни по отношение на това, което трябва да променяме като цени. Няма да ги показваме (технологичните карти – б.р.) на всеки поотделно. В следващите две седмици събираме Съвета по плодове и зеленчуци и ги презентираме на едно място. Технологичните карти са част от процеса, след което всичко ще отиде в Селскостопанска академия, евентуално за изготвяне на новата методика. Това наистина не става толкова бързо за мое най-голямо съжаление.

Помощта заради войната в Украйна за кога я планирате?

– Чакайте изненади. Няма да е в края на годината.

А помощта за зърнопроизводителите, за която и комисарят Войчеховси обеща заради вноса от Украйна?

– Ще ви припомня, че аз бях първия министър, който повдигна темата преди три месеца. Ние искахме отваряне на Кризисния резерв още тогава, но ЕК ни отказа. В момента няколко държави разговаряхме на Зелената седмица, така че тези мерки, които обяви комисарят Войчеховски, са по наше искане – отваряне на резерва и правенето на нови коридори, за да не остава продукцията в Европа.

На национално ниво не може ли да се направи нещо?

– Как?

С урегулиране на вноса и ускорявяне на износа.

– Как? Какво да направим при положение, че Европа позволи този внос да става по принцип, все едно е от държава от ЕС? Плюс това Черно море е проблемно в момента, застраховките са нагоре … И се получи едно свръхнатоварване тук. Ние сме взели не малко мерки, които са в законовите ни правомощия. Върнахме и продукция, която не отговаря на европейските изисквания. Подготвихме и наредба по отношение на регистрацията на складовете на едро, за да имаме контрол по цялата верига поне да знаем къде е тази продукция и не само за зърното.

Зърнопроизводителите ще бъдат ли включени в помощта заради Украйна?

– Това е чудесен въпрос, обаче питайте организациите вътре, тези които са в Русе, дали са съгласни да споделят част от парите.

Трябва да намалим досегашните ставки поне наполовина, за да осигурим пари и за зърнопроизводството.

Плюс това аз бях критикуван, че дадохме допълнително средства за слънчогледа.

Как ще коментирате изискването за обвързано подпомагане за оранжерии корените на отглежданите растения да са в допир до почвата, при положение, че цяла Европа е на хидропоника?

– Бъркате. В ЕС тези, които са на хидропоника, не получават обвързана подкрепа за това. Мерките на площ са свързани само с прикрепяне към земята. Това не е наша презумица, а европейско изискване. Нищо не мога да мисля, когато има закон.

 

 

Leave a Comment