26-етажна кула с прасета в Китай – нещо, като нищо на света

В близост се строи втора ферма като първата, а общият капацитет на двете ще е 1,2 милиона свине годишно

ферма за прасета в КитайПървите свине майки пристигнаха в края на септември в огромната 26-етажна сграда, издигаща се над село в централен Китай. Женските прасета бяха отвеждани десетки наведнъж в индустриални асансьори до по-високите етажи, където прасетата щяха да пребивават от осеменяването до зрелостта.

Това е свиневъдството в Китай, където земеделската земя е оскъдна, производството на храни изостава и предлагането на свинско месо е стратегически императив, пише Ню Йорк таймс.

Вътре в тромавата сграда, която прилича на монолитните жилищни блокове, виждани в цял Китай и е висока колкото лондонската кула, в която се помещава Биг Бен, прасетата се наблюдават на камери с висока разделителна способност от униформени техници в команден център, подобен на НАСА. Всеки етаж функционира като самостоятелна ферма за различните етапи от живота на младите прасета: зона за бременни прасета, стая за прасенца, места за кърмене и място за угояване на младите прасета.

Фуражът се пренася по конвейерна лента до последния етаж, където се събира в гигантски резервоари, които доставят повече от един милион паунда храна на ден до етажите по-долу чрез високотехнологични хранилки, които автоматично разпределят храната на прасетата въз основа на техните етап от живота, тегло и здраве.

Снимка за Ню Йорк таймс от Жил Сабри

Снимка за Ню Йорк таймс от Жил Сабри

 

Сградата, разположена в покрайнините на Езхоу, град на южния бряг на река Яндзъ, е обявена за най-голямата свободно стояща свинеферма в света, като скоро ще бъде открита втора също толкова висока сграда за свине. Първата ферма започна работа през октомври и след като и двете сгради достигнат пълен капацитет по-късно тази година, се очаква в тях да се отглеждат 1,2 милиона прасета годишно.

Китай има дълга любовна афера с прасетата. В продължение на десетилетия много селски китайски домакинства отглеждат прасета в задните дворове, считани за ценен добитък като източник не само на месо, но и на тор. Прасетата също имат културно значение като символ на просперитет, защото в исторически план свинското месо се сервира само при специални поводи.

Днес никоя страна не яде повече свинско месо от Китай, който консумира половината от свинското месо в света. Цените на свинското месо се следят отблизо като мярка за инфлация и се управляват внимателно чрез стратегическия резерв от свинско месо на страната — държавен запас от месо, който може да стабилизира цените, когато доставките свършат.

Но цените на свинското месо са по-високи, отколкото в други големи нации, където свиневъдството е станало индустриално преди много време. През последните няколко години десетки други гигантски индустриализирани свинеферми изникнаха в Китай като част от стремежа на Пекин да запълни тази празнина.

Leave a Comment