Актуален бюлетин за растителна защита – август

Из бюлетина на Областна дирекция по безопасност на храните, отдел “Растителна защита“ – Пловдив – 5 август 2013г

ОСНОВНИ ВРЕДИТЕЛИ ЗА ПЕРИОДА

– Вредители по семковите: Ябълков плодов червей, Калифорнийска щитоносна въшка, Червен овощен акар

– Вредители по костилковите: Анарзия, Сливов плодов червей

– Лозя: Оидиум и Мана по лозата, Шарен гроздов молец

– Зеленчукови култури: Колорадски бръмбар, Памукова нощенка

– Тютюн: Трипс и листни въшки по тютюн

ТРАЙНИ НАСАЖДЕНИЯ

ВРЕДИТЕЛИ ПО СЕМКОВИТЕ КУЛТУРИ

Ябълков плодов червей /Laspeyresia pomonella/

ябълков плодов червей - пеперудаПраг на икономическа вредност: 1.2-1.5-% пресни вгризвания в плодовете. През изминалия период летежът по феромонови уловки в масивите на областта бе над прагът на икономическа вредност и това налага извършването на редовна химична борба. На всички плододаващи ябълкови, крушеви и орехови градини при установяване на 1.2-1.5% пресни вгризвания да се извърши трето пръскане срещу второ поколение на неприятеля. Продуктите за растителна защита от групата на фосфороорганичните инсектициди с по-дълго последействие осигуряват по-добра защита срещу пресни вгризвания. Интервалът между третиранията да се скъси до 10 дни. Повредите причинени от второто поколение на неприятеля са най-големи.

Опасност от проява на късна червивост по ябълкови и дюлеви насаждения създава последното поколение на източния плодов червей. Специално внимание да се обърне на масиви, разположени в непосредствена близост до праскови или в смесени градини. След обирането на плодовете настъпва миграция на източния плодов червей, което създава условия за натрупване на смесена червивост. Да се третира с Дурсбан 4 ЕК 0.2% или Афърм 095 СГ 300 г/дка плюс прилепител, или с друг.

Калифорнийска щитоносна въшка /Quadraspidiotus perniciosusi/

На площи с картотекирано нападение да се извърши второ пръскане, комбинирано с поредното третиране срещу ябълковия плодов червей.

ВРЕДИТЕЛИ ПО КОСТИЛКОВИТЕ КУЛТУРИ

Прасковен клонков молец /Anarsia lineatella/

Праг на икономическа вредност: 3% повредени леторасти и плодове. При доказана плътност да се извърши трето пръскане на късните сортове праскови. Това третиране има ефект, спрямо късния пик в летежа на източния плодов червей. В масиви с предстоящи беритби, да се използват с предимство ПРЗ с по-кратък карантинен срок на действие – Дурсбан 4 ЕК 0.15%, Би-58 0.2% или друг подходящ. Следващото третиране да се извърши след 10-12 дни,според последействието на използвания препарат.

Сливов плодов червей /Laspeyresia funebrana/

Праг на икономическа вредност: 0.8-0.1% пресни вгризвания в плодовете или 2 бр. пеперуди за седмица. През изминалия период отчитаме силен и постоянен летеж по феромонови уловки от сливов плодов червей в масивите на областта.

ЛОЗЯ

Брашнеста мана по лозата – Оидиум /Uncinula necator/

брашнеста мана по лозата - оидиумДа продължат редовните РЗ третирания до пълно преминаване на чувствителната фенофаза ” прошарване на зърното” през 12-14 дни. По зърната се образува рехав белезникав налеп, който по-късно става сиво белезникав. На мястото на повредата тъканите се втвърдяват, зърната се напукват, семките се показват и сокът започва да изтича. При задържане на сухо и горещо време, могат да се включат с предимство контактни, серни средства: АКОИДАЛ ВГ-0.25%, КУМУЛУС ДФ-0.2-0.3% или друг.

Мана по лозата /Plasmopara viticola/

Сухото и горещо време ограничи развитието и разпространението на патогена в масивите на областта. На площи с допусната нова зараза по младия прираст борбата да продължи с ПРЗ с контактно действие – а.б МАНКОЦЕБ, МЕТИРАМ и МЕДЕН ХИДРООКИС и др.

Шарен гроздов молец /Polychrosis botrana/

Развитие на трето лятно поколение: начало на излюпване – 04.08 АЕР Пловдив. Праг на икономическа вредност: десертни сортове 7-8 гъсеници на 100 грозда винени сортове 10-12 гъсеници на 100 грозда. Уязвими са десертните сортове със светла ципа и мискетов аромат. При доказан праг на вредност, да се извърши първо пръскане срещу гъсениците на трето поколение по следната схема: – За всички агроекологични райони в периода – 08-10 август; -Десет, дванадесет дни по-късно третирането да се повтори.

ЗЕЛЕНЧУКОВИ КУЛТУРИ

Памукова нощенка /Chloridea obsoleta/

поражения от памукова нощенкаРазвитие на второ поколение: начало на излюпване – 28.07; гъсеници 2-ра – 3-та възраст – 06-08.08 АЕР Пловдив. Праг на икономическа вредност: домати – 5% нападнати плодове; пипер 2% повредени растения. Видът развива три поколения годишно. Най-вредоносни са гъсениците от второ поколение, които нанасят повреди по доматите и пипера. Гъсениците нагризват листата, бутоните и цветовете, а по-късно нападат зелените плодове, вгризват се в тях и се хранят със съдържанието им. Една гъсеница поврежда от 2 до 5 плода докато завърши развитието си. Третирането е ефикасно, когато е насочено срещу преобладаващи млади гъсеници от втора до трета възраст, преди да са се вгризали в плодовете. Възрастните гъсеници са по-устойчиви на действието на инсектициди. Да се извършат до две третирания през 8-10 дни според последействието на избрания инсектицид , като се съобразява карантинният срок на препарата с предлагането на продукцията на пазара. Да се използват АФЪРМ 095 СГ – 150 г/дка, ДЕЦИС 100 ЕК – 7.5-12.5 мл/дка или друг препоръчан от специалист.

ТЮТЮН

Тютюнев трипс /Trips tabaci/ Листни въшки

Праг на икономическа вредност: Трипс – единични индивиди на 10-12% от растенията; Листни въшки – 5% нападнати растения за първо третиране и 15-20% нападнати растения за второ; Сухото и горещо време благоприятства по-масовото намножаване на тютюневия трип. Регистрирани са масови прояви от бронзовост -6-8%в полска среда и вирусни прояви между 8-10%. С цел опазване на културата от масови вирусни прояви, да продължат редовните пръскания през 10-12 дни срещу комплекса от икономически важни неприятели по тютюна. Може да се пръска с Моспилан 20 СП 30 г/дка, Актара 25 ВГ листни в. 20г/дка или друг.

С пълния текст на бюлетина можете да разполагате ако се абонирате за него в ОДБХ, отдел “Растителна защита”

Контакти: Пловдив бул.”Марица”86, E-mail:odbh_plovdiv@abv.bg, Отдел РЗ тел/факс 032 95 94 00; 032 96 08 76

Leave a Comment