Светът започва ваксинация, за да спечели войната с птичия грип
Кои държави ваксинират и кои не го правят. Къде е ЕС в картината
Все по-голям брой държави се обръщат към ваксинации срещу инфлуенца по птиците, известна като птичи грип, за да спрат все по-ожесточената война със смъртоносния вирус.
Повече от 30 държави са прибягнали до използването на ваксинация срещу високопатогенна инфлуенца по птиците (HPAI) от 2005 г. насам, съобщи Световната организация за здравеопазване на животните (WOAH) въз основа на данните, докладвани от нейните членове, съобщи Ройтерс.
Международните стандарти, изготвени от WOAH, позволяват ваксинации срещу птичи грип и без търговски ограничения, ако адекватното наблюдение на ваксинирани стада покаже, че в тях не циркулира вируса.
Ваксинацията сама по себе си не е достатъчна и трябва да се използва като част от всеобхватна стратегия, осигуряваща превантивни здравни мерки и друг контрол на болестта, като умъртвяване, ограничения на движението и наблюдение, каза WOAH.
До момента Мексико разреши спешни ваксинации срещу високопатогенния щам на птичи грип H5N1. Това се случи още преди година. по-рано тази година. До средата на февруари около 170 милиона дози ваксини са били приложени.
Мексико, което има 557 милиона птици в своята птицевъдна индустрия, не изнася птичи продукти. Държавата беше принудена да унищожи 5,9 милиона птици поради птичи грип в последното огнище.
Други страни от Централна Америка, включително Гватемала, Хондурас и Ел Салвадор, също купуват ваксините срещу птичи грип, използвани от Мексико.
Китай, вторият по големина производител на птиче месо в света след Съединените щати и най-големият производител на яйца в света, основно консумира своите птичи продукти у дома. Страната започна да ваксинира срещу птичи грип в буферни зони на огнища на болестта през 2004 г.
Нископатогенен (LPAI) щам на вируса H7N9, който за първи път се появи през 2013 г. и уби повече от 100 души през зимата на 2016-17 г., предизвика национална програма за ваксиниране. Това предотврати големи огнища в цялата страна през последните няколко години, въпреки че все още има спорадични огнища в малки стопанства или райони, където домашните птици не са били ваксинирани. Хората, работещи с домашни птици в Китай, също са спорадично заразени с различни щамове, понякога фатално.
Египет ваксинира срещу птичи грип от 2006 г.
27-те държави-членки на Европейския съюз се съгласиха да приложат стратегия за ваксина срещу птичи грип през май миналата година.
Те разделиха изследванията между страните членки, като Франция работи върху ваксина за патици, Холандия за кокошки носачки, Италия за пуйки и Унгария за пекински патици. Резултатите се очакват в следващите месеци.
Министрите приеха също проект на регламенти за хармонизиране на правилата за ваксиниране, който трябва да влезе в сила през март.
Новите правила гарантират, че ваксинирани птици в затворени помещения, ваксинирани домашни птици, изпратени за незабавно клане, други птичи продукти и еднодневни пилета от ваксинирани птици могат да се търгуват свободно в рамките на блока, каза говорител на Европейската комисия пред Ройтерс.
Франция е страната, засегната тежко от птичия грип този сезон с повече от 20 милиона убити птици.
Правителството заяви, че работи върху стратегия за ваксиниране, която ще включва кои видове да се ваксинират, с коя ваксина, къде и кой ще поеме разходите.
Страната е на път да започне ваксинациите през септември.
Министерството на земеделието на САЩ (USDA) каза на Ройтерс, че не планира да разреши ваксинации, които биха имали пагубно въздействие върху търговията с домашни птици, като същевременно изискват други мерки като карантина, бракуване и тестове за наблюдение на ятата.
Министерството на земеделието на САЩ закупи ваксини за национален ветеринарен запас след голяма епидемия през 2015 г., но никога не използва нито една от тях.
Във Великобритания ваксинирането срещу инфлуенца на домашни птици, отглеждани в затворени помещения, е забранено.
Въпреки това страната продължава да инвестира в изследвания и разработване на ваксини, насочени към справяне с вируса на птичия грип, каза говорител на Министерството на околната среда, храните и селските райони (DEFRA).
Най-големият износител на птиче месо в света Бразилия никога не е съобщавал за огнища на птичи грип.