7 браншови организации от сектор Плодове и зеленчуци настояват за среща с ръководството на МЗм

цъфнало дръвче в снягСедем организации от сектор Плодове и зеленчуци (виж кои най-отдолу) изпратиха писмо до аграрното министерство, в което настояват за среща със земеделския министър, заместниците му и изпълнителния директор на „Напоителни системи“ Атанас Мулетаров. 

В писмото браншовиците посочват и темите, които искат да дискутират с ръководството на министерството. Въпросите касаят важни за сектора проблеми като срок за плащане на обвързаното подпомагане; намеренията на МЗм за разпределяне на помощта заради войната в Украйна, която миналата година бе над 400 млн. лв.; обсъждане на проблемите пред оранжерийното производство; актуализиране на бюджетите за държавно подпомагане на инвестициите в земеделието и на държавната помощ за зимните пръскания; обсъждане на проекто-наредбата за директни плащания, която според браншовиците се нуждае от сериозни корекции и други. Общо 14 са предложените в писмото важни теми, включително и въпроса с цените за напояване.

Ето и текстът на писмото:

Искане за среща между Министъра на земеделието, експерти от МЗм и Изпълнителния директор на „Напоителни системи“ ЕАД с представители на браншови организации в сектор „Плодове и зеленчуци“

УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР, УВАЖАЕМИ Г-ДА ЗАМ.-МИНИСТРИ, УВАЖАЕМИ Г-Н МУЛЕТАРОВ,

От последния проведен Консултативен съвет по зеленчукопроизводство и овощарство измина много време, има натрупване на теми, въпроси и проблеми, които силно вълнуват и притесняват земеделските производители.

На прага на производствената кампания сме, както и на новия програмен период 2023-2027 г. Считаме, че провеждането на работна среща с Вас и експерти от МЗм в най-спешен порядък е крайно необходимо.

Темите, които искаме да залегнат в дневния ред на срещата са:

1. Срок планиран за плащане на Обвързано подпомагане на сектор плодове и зеленчуци. Липсата на индикативен график за директните плащания за кампания 2021-2022 г. притеснява производителите и се закъснява с основни производствени мероприятия.

2. Финансовата рамка, секторното разпределение на бюджета, както и методиката на прилагане (ставки, таван на плащането) на предстоящата държавна помощ за преодоляване последствията от войната в Украйна.

3. Държавната помощ за инвестиции в първична растениевъдна продукция.

Съгласно предна работна среща със сектор „Плодове и зеленчуци“ г-жа Дора Ненова, директор на Дирекция „Държавни помощи“ каза, че всички действащи държавни помощи ще се пренотифицират до месец юни по регламент. Какви са планираните параметри на помощта като максимален размер на инвестициите и размер на подпомагането на един стопанин за програмния период? Отчетена ли е инфлацията при определяне размера на инвестициите и пет годишната дългосрочност на нотификацията? Каква е причината да не се направи прием във втората половина на 2023 година? Какви стъпки е предприело ръководството на МЗм в тази връзка?

4. Програмата за контрол на вредителите в трайните насаждения през зимния период

Искаме информация кога да очакваме от БАБХ публикуване на новата Програма за трайния насаждения – каква е визията на МЗм за финансовите параметри по мярката, отчетена ли е инфлацията, увеличените цени на ПРЗ и дългосточността на нотификацията? Взети ли са предвид нашите предложения за изменения?

5. Еко схема II.A.4. – Насърчаване използването на култури и сортове устойчиви към климатичните условия.

Съгласно приетия стратегически план „Използват се култури и сортове, които са подходящи за отглеждане при специфични климатични условия за Република България, съгласно Списък изготвен от Селскостопанска академия“

Планира ли се запознаване на бранша със този списък? Искаме да участваме с наши представители в работата по вземане на това важно за бранша решение.

6. Разглеждане на актуални проблеми на оранжерийното производство.

7. Във връзка с очакваното закъснение на старта на кампанията по очертаване: как ще се отрази това на кандидатстването и прилагането на държавната помощ за застраховане на продукцията?

8. Обсъждане на сериозна необходимост от корекции в проекто-наредбата за директни плащания, чието обществено обсъждане приключи на 27.02.2023 г.

9. Работната група за промяна на наредбата за базисните цени при трайните насаждения – тази промяна е много закъсняла. В същото време сме свидетели как след първото си заседание нарочно сформираната работна група спря да работи.

10. Държавна помощ за участие в изложения – каква е визията на МЗм относно промотирането и представянето на нашите продукти на международни изложения?

11. Предлагаме мярката „Насърчаване намаляването на употребата на продукти за растителна защита и торове през контрол в крайния продукт“ да стартира през 2024 г., след като бъде разписана по разумен и приложим начин

12. Технологичните карти.

13. Проблемите с напояването на земеделските площи – настояваме директорът на „Напоителни системи“ ЕАД да предостави информация по каква методика е образувана цената на водата и защо се обявява 150% поскъпване на водата 15 дни преди крайния срок за подписване на договори? Ако Министерството на земеделието не вземе спешни мерки, не осигури възможност за решаване на проблема предвид краткия срок за подписване на договори и започване на поливния сезон, браншът е в протестна готовност за 10 март 2023 г .

14. Други

Оставаме в очакване на обратна връзка от Вас в най-спешен порядък.

С УВАЖЕНИЕ:

Ж. Гроздева „Асоциация на овощарите в България“

Д. Търпанова „Добруджански овощарски съюз“

Н. Колев „ Съюз на дунавските овощари“

Б. Петков „Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните“

Й. Кръстанов „Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция“

М. Милтенова „Национален съюз на градинарите в България“

С. Трифонов „Национална био асоциация

Leave a Comment