Технологичните карти за плодове и зеленчуци трябва да се коригират
Очакваните още през януари, но представени през март технологични карти (ТК) за плодове и зеленчуци се нуждаят от преработка.
Това веднага стана ясно по време на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство, който се проведе в Пловдив на 10 март. Сред многото разглеждани теми, въпросът с картите бе оставен на финала.
Технологичните карти бяха изпратени по имейли на браншовите организации предишния ден. Въпреки че браншовиците нямаха време да ги разгледат с необходимото внимание, първият коментар бе, че в тях има доста неточности.
Авторът на картите за сектор Плодове и зеленчуци е доц. Илиян Желязков, преподавател в Аграрния университет в Пловдив.
Преди да започне разглеждането на ТК по същество заместник-министър Тодор Джиков предупреди, че те са само модел, по който са възможни промени. „Новите технологични карти за основните култури в страната ще позволят да се правят промени и ще осигурят гъвкаво управление на интервенциите по Стратегическия план и определянето на компенсаторните ставки на държавните помощи при различни пазарни сътресения, в интерес на земеделските производители“, каза още той.
В картите е записана не само технологията на отглеждане на дадена култура като брой засадени растения на декар, торове, почвени обработки, производствени операции, растителна защита (със съответните продукти и дози), поливане и т.н., но са направени всевъзможни сметки за разходите за труд, услуги, транспорт и много други със съответните цени.
Доц. Желязков се представи не само като преподавател, но и като сериозен производител на грозде, череши, сливи и други.
Той изрази готовност да коригира цифри, които според браншовиците се разминават с действителните.
Преподавателят от АУ сподели, че е трудно да се направи универсална технологична карта поради различните начини на отглеждане на културите, сортови и инвестиционни различия и т.н. Илиян Желязков е срещнал трудности и при събирането на обективна информация за цените на плодовете и зеленчуците, като единственото тържище, което публикува цени, е Бургаското.
Заради многото положени усилия в разработването на картите, което е видно от обемната информация, браншовиците се уговориха с доц. Желязков да нанесат корекции по картите и да обсъдят с автора финалния им вид, преди да се предадат в министерството.