След Саудитска Арабия и Израел ще проектира кравеферма у нас

Инвестицията ще е обща – на държавното „Ел Би Булгарикум“ и израелската „Акол“
Кравеферма с фоноволтаични панели в Израел

Кравеферма с фоноволтаични панели в Израел

Бизнесът в Израел има интерес да проектира и участва в създаването на предприятие от млечната индустрия. Това съобщи пресцентърът на Министерството на икономиката и индустрията при посещението на министър Никола Стоянов в близкоизточната държава.

Досега в продължение на 6-7 години периодично се появяваха информации, че Саудитска Арабия има интерес да инвестира в изграждането на огромна кравеферма и фуражен завод у нас. Първото изявление бе през 2016 г., а последното засега бе след посещението на министър Стоянов в Саудитска Арабия през януари т.г.

Израелските ферми са постигнали едни от най-високите нива в млекодобива в техните ферми – средно по 12 000 литра на година от крава. Същевременно специализиран софтуер управлява кравефермите, като в реално време дава пълна информация за всяко животно и анализира какво в храненето и отглеждането трябва да се промени, за да се максимализира производството, посочва МИИ.

По време на среща с компанията „Akol“, която е собственик на ИТ продукта, министър Стоянов е обсъдил възможностите за стартиране на общ проект.  “Планираме държавното млекопреработвателно предприятие „Ел Би Булгарикум“ да инвестира в собствена кравеферма, като една от възможностите е чрез привличане на чужд инвеститор за този проект”, обясни министър Стоянов.

“Akol“ развива продукта си вече 35 години и следи всички аспекти на тази индустрия в Израел. Техни клиенти са всички производители и преработватели на мляко, съюзи, институции и др.

Министър Стоянов посети и една от най-големите кравеферми в Израел в Шовал, където му беше представен целия процес на управление. От компанията подчертаха, че всички дейности са максимално автоматизирани и оптимизирани – на покривите на фермата са разположени слънчеви панели, произвежда се биодизел и се предоставя тор за земеделието. “Целта ни е българската държавна компания да инвестира в подобна ферма, тъй като има недостиг на мляко в Европа и това ще бъде проект, който има сериозен потенциал”, коментира икономическият министър.

Бялото твърдо саламурено сирене, независимо от търговската марка, в Израел се нарича “българско сирене”. Това бе подчертано по време на посещение на министър Стоянов в едно от най-големите млекопреработвателни предприятия в Държавата Израел – “Tarra-Industry”. Обсъдени бяха възможности за съвместни проекти и насърчаване на вноса на повече хранителни продукти от България на база на това, че страната ни има традиции и е позната на техния пазар.

Leave a Comment