След срещата при Румен Радев: Искаме промяна на регламента, който наводни България с украински стоки
За да се промени европейското законодателство, 8 държави трябва да са поискали това
Протестът продължава и на 31 март
България и други страни членки на ЕС ще изпратят общо писмо до Европейската комисия, с което ще поискат промяна на регламента на Европейския съюз, касаещ безмитния внос на стоки от селскостопански произход от Украйна.
За да се промени регламента обаче е необходимо 8 държави да са поискали това.
Явор Гечев, служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов и представители на Националната асоциация на зърнопроизводителите проведоха работна среща с президента Румен Радев.
„Това, което сме изразили като държава, е, че искаме отпадането на невъзможността да се прилагат антидъмпингови механизми по отношение на свръхнасищане на пазара. Другото, което сме отправили като искане, е при констатация на държавите, че има прекомерен внос, прекомерно натрупване на определени стоки, не само зърнени храни, държавата да може да прилага депозити, които след излизането и влизането в други държави, включително европейски, да бъдат възстановявани, за да може по-равномерно да се разпространява продукцията“, коментира Гечев.
Протестите ще продължат и утре, както е планирано, каза председателят на Националната асоциация на зърнопроизводители (НАЗ) Костадин Костадинов. „Съвместно с колегите от другите страни ще бъдем заедно и на 7 април, когато е планиран всеобщ протест на всички засегнати“, добави Костадинов.
Технологичната карта за производство на Украйна не е по стандартите на ЕС и това е една от причините цената на продукцията да е по-ниска, обясни зърнопроизводителят Красимир Аврамов. Друга причина, която той посочи, е по-високата цена на торовете в България, цитира БТА.