Започва Седмицата на гората – празник с корени отпреди 140 години
Заместник-министърът на земеделието Валентин Чамбов ще открие тържествата, посветени на „Седмицата на гората“, съобщиха от аграрното министерство.
По традиция тя се отбелязва всяка първа пълна седмица на месец април. Със „Седмицата на гората“ се чества и професионалният празник на лесовъдската колегия в България.
Официалният старт на Седмицата ще се състои днес от 13 ч. във Велико Търново, в залата на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“, бул. „Васил Левски“ 4.
Грижата за българската гора започва отдавна – 5 години след Освобождението.
През 1883 г., Министерството на на народната просвета, изпраща писмени указания до всички училища в страната за създаването на разсадници. Учителят Никола Василев от Ловеч пръв се отзовава и открива разсадник над града в местността „Куклата“. В него той учи децата да отглеждат фиданки, които през 1898 г. залесяват в местността „Стратеш“.
Идеята за разсадници и залесявания се подема и от други учители, по-изявени от които са и двама копривщенски учители Нейко Азманов и Иван Джартазанов. Те, заедно със своите ученици, засаждат през 1901 г. първите иглолистни фиданки около училището и три години по-късно залесяват оголените хълмове над града. След това основават в Копривщица първото България Дружество за залесяване.
През 1905 г. започва активна и целенасочена дейност, по овладяването на поройните реки и дерета, и залесяването на милионите декари, оголени и ерозирали терени, съществуващи във всяко населено място.
На 12 април 1925 г. (Благовещение), Министерство на народното просвещение и Министерството на земеделието и службата за държавните имоти официално регламентират „Празник на залесяването“, който по-късно преминава в „Седмица на гората“. В този ден в храм-паметника „Св. Александър Невски“ е отслужен молебен за граждани, учители, ученици, които след това засаждат в парковете и покрайнините на София 420 000 горски фиданки и 20 кг. семена. Празникът на залесяването е утвърден със Закона за горите, приет през същата година. Чл. 131 от него гласи: „...всяка година най-малко по два дни да се употребяват за работа по залесяването и в горските култури. Освен това, всяка година, през пролетта, Министерството на земеделието и държавните имоти, в съгласие с това на Народното просвещение, урежда Празник на залесяването, в който са длъжни да вземат участие учениците от всички училища, заедно с учителите, а така също и войската, и трудоваците.“ Историята за празника е записа от Агенцията по горите.