Отровените с пестициди пчели стават агресивни и връхлитат пчеларя
Течните продукти за растителна защита са по-малко опасни от другите формулации
С все по-широкото използване на синтетични химически пестициди в селското стопанство, медоносните пчели и други опрашители, в т.ч. и диви, в световен мащаб са изправени пред сериозна заплаха за биологичното си разнообразие през последните десетилетия, пише Ирена Богоева от Центъра за оценка на риска по хранителната верига в публикация „Токсичност на пестицидите за медоносните пчели и нейното управление“. Авторът на разработката се базира на проучване на G. Kumar.
Представяме част от статията:
Симптоми на отровените медоносни пчели
Един от очевидните признаци за отравяне с пестициди е наличието на голям брой мъртви или умиращи пчели на входа на кошера. Това са пчели, които са били изложени на въздействието на пестициди, пръскани на полето. Друг често срещан симптом е наличието на влажна и лепкава маса от мъртви пчели на входа на кошера. Това е резултат от отравяне с някои бързодействащи пестициди, напр. фосфорорганични.
Умиращите пчели протягат езиците си, през които се изхвърля нектар (регургитация) , в резултат на което се получават лепкави и влажни мъртви пчели. Пчелите, които са били изложени на въздействието на пестициди, могат да изхвърлят гъста и тъмна течност.
Бързодействащите инсектициди убиват хранещите се пчели на самото поле, докато само част от тях успяват да се върнат в кошера.
Понякога, когато се пръскат близките до пчелините полета, ако тези химикали влязат в пряк контакт с пчелното семейство, цялото семейство може да загине незабавно. По-силните семейства претърпяват по-големи загуби от отравяне с пестициди, отколкото по-слабите, тъй като в тях има по-голям брой пчели, които събират храна.
Пчелите, които събират храна често пренасят остатъчни пестициди в прашеца си, при своето завръщане в кошера. В резултат на това поведението на пчелите в кошера рязко се променя. Медоносните пчели в такива семейства стават по-агресивни или развълнувани. Когато се отвори кошер, съдържащ засегнати от пестициди пчели, те излитат от кошера, понякога право в лицето на пчеларя, който ги обработва.
Други симптоми на отравяне включват зашеметяване, парализа, агресивност и необичайно поведение, резки, въртеливи движения.
Характерно е също забавяне на дейността и пълзене на пчелите около входа на кошера. Те губят способността си да летят и в крайна сметка умират 2 или 3 дни след отравянето. Също така се наблюдават лоши модели на снасяне на яйца от пчелните майки, а в рамките на кошера настъпва прекъсване в цикъла на пилото.
Класификация на токсичните вещества
Класификацията на различните токсични вещества за медоносните пчели може да се извърши или въз основа на нивата на токсичност, или въз основа на източниците в природата. Различните вещества имат различни нива на токсичност в зависимост от начина им на действие върху пчелите и това ниво на токсичност се измерва като LD50, което е дозата, при която 50 % от пчелната популация загива вследствие на интоксикация.
Въз основа на нивата им на LD50 токсичните вещества са класифицирани в четири различни категории: – високо токсични (остра LD50 < 2 μg/пчела); – умерено токсични (остра LD50 2–10.99 μg/пчела); – слабо токсични (остра LD50 11–100 μg/пчела); – нетоксични (остра LD50 > 100 μg/пчела) за възрастни пчели.
Вторият тип класификация се основава на вида на токсичните вещества, които произхождат от различни източници, дължащи се на човешка намеса. Медоносните пчели са изложени на голямо разнообразие от други потенциално токсични химикали, се съобщава в проучване. Те могат да включват флавоноиди и алкалоиди, произвеждани от растенията; микотоксини, произвеждани от гъбичките; антимикробни и акарицидни препарати, внасяни от пчеларите; фунгициди, хербициди и други замърсители на околната среда.
Въпреки че често се смятат за изключително чувствителни към токсични съединения, медоносните пчели са адаптирани да понасят и дори да се развиват в присъствието на токсични съединения, които се срещат естествено в тяхната среда. Вредите, причинени от излагането на определена концентрация на токсично съединение, могат да зависят от степента на едновременното излагане на други съединения, нивата на патогените, хранителния статус и множество други фактори.
Управление на пестицидната токсичност
Проучването ни запознава с някои мерки, които трябва да бъдат спазвани, за да се предотврати максимално отравянето на медоносните пчели от пестициди.
• Да се използват пестициди, само когато е необходимо: насекомни вредители, патогени или други фактори от околната среда, замърсяват културите по време на отделните етапи на растеж на растението и прилагането на пестициди трябва да се извършва само след обследване на полетата с култури за наличие на плевели, популация от вредители или разпространение на болести на прага на икономическа вредност, поради които е необходимо да се извърши третиране с пестициди. Това помага за запазване на популацията от полезните насекоми опрашители.
• Да не се прилагат пестициди по време на цъфтежа на културите: използването на тези химикали трябва да се извършва само когато съответната култура не е във фаза на цъфтеж.
• Прилагане на пестицидида се извършва, когато пчелите не летят: повечето опрашители са активни в периода от 8 до 17 часа и при такива благоприятни за тях условия не трябва да се пръскат пестициди, за да се предпазят пчелите от пряк контакт с прилагания химикал. За да се избегнат такива условия на пряк контакт на опрашителите с пестицидите, прилагането може да се извършва предимно в ранните вечерни часове. Това късно прилагане на пестицидите дава време на тези химикали да се разградят частично или напълно през нощта.
• Да не се замърсява водата: трябва да се избягва замърсяването на близко разположени водни площи чрез отток на пестициди, за да се предотвратят загубите на медоносни пчели, тъй като пчелите събират вода от тези водоизточници, за да охлаждат температурата на пчелното семейство през летния сезон.
• Използване на по-слабо токсични съединения и препарати: ако ситуацията позволява, трябва да се даде предимство на съединенията, които са по-малко токсични за пчелите, пред силно токсичните химикали. Етикетите на пестицидите трябва да съдържат информация за възможните опасности за медоносните пчели. Ако не остава друга възможност, може да се приложи вариране в дозите на прилагане на пестициди.
• Установено е, че капсулираните микрогранули на инсектициди са по-токсични за медоносните пчели, отколкото всяка друга формулация. Тъй като размерът на тези капсули е сходен с този на прашеца, това улеснява пренасянето им директно в пчелното семейство, където тези съединения остават отровни за дълго време и с тях може да бъде нахранено развиващото се пило. Употребата на тази фоормулация трябва да бъде строго забранена, ако има вероятност пчелите да съберат прашец от третираната с тях култура.
• Прахообразните формулации са по-опасни от течните, тъй като тези химикали могат да достигнат и да попаднат в пчелното семейство, като се носят заедно с въздушното течение. Ултра малообемните (Ultra-low-volume ULV) продукти също са по-опасни от другите течни препарати, тъй като те могат да попаднат или да достигнат до пчелното семейство по същия начин.
• Емулсионните концентрати са по-малко опасни от намокримите прахове.
• Формулацията гранулат също е по-безопасна за пчелите, тъй като тези химикали се доставят в долните части на растенията, което минимизира техния директен контакт с всеки опрашител, който посещава цветята.
• Идентифициране на атрактивни цветове: преди пръскането трябва да се проверят атрактивните цветове в полето, което ще се пръска и около него, тъй като в повечето случаи цветовете на плевелната флора привличат хранещите се пчели и попадането на пестициди върху такива цветове може да бъде опасно за посещаващите ги опрашители. За да се избегнат подобни инциденти, цъфналите плевелни растения могат да бъдат отстранени преди третирането.
• Уведомяване на пчеларите: пчеларите трябва да бъдат уведомени много преди третирането, тъй като този период от време ще им позволи да преместят техните пчелни семейства на разстояние, където дрифтът на пестицидите ще бъде минимален. Също така, кошерите могат да бъдат покрити с плат и пчелите да се затворят вътре в него, за да се избегне търсене на храна за 1 или 2 дни.