Поне 30 хил. и най-много 1,1 млн. лв. могат да са разходите в процедурата за напояване по ПВУ
Крайният срок за изпълнение на проектите е 30 юни 2025 г.
Инвестициите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в процедурата за по-ефективно използване на водните ресурси в земеделските стопанства чрез внедряване на водоспестяващи технологии, използване на пречистени отпадъчни води, автоматизиране на процесите на управление на водите и други могат да са с минимални разходи от 30 хил. лв. и максимални до 1 160 000 лв. Максималният размер на допустимите разходи за един проект не трябва да надвишава максималния размер за кандидатите, които помежду си са предприятия партньори и/или свързани предприятия по смисъла на Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП).
Интензитетът на подпомагане е 50%. Държавата поема ДДС.
Подкрепата по процедурата цели по-ефективно използване на водните ресурси в земеделските стопанства, на базата на внедряване на водоспестяващи технологии, използване на пречистени отпадъчни води, автоматизиране на процесите на управление на водите, намаляване на загубите на вода и пр. Това се вижда от проекта за насоки по процедурата, свързана с водите на напояване, по националния План за възстановяване и устойчивост (ПВУ), който е публикуван за обществено обсъждане до 5 май. Коментари по тях могат да се изпращат на електронната поща rdd@mzh.government.bg.
Финансовият ресурс по процедурата е 99 736 317 лв. Очаква се да бъде подпомогнато изпълнението на поне 150 проекта.
Националното публично съфинансиране ще е до 19 947 262 лв. (ДДС).
Не се предоставя финансова помощ за активи, за които се ползва държавна помощ за земеделски стопани по чл. 189б от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) – за преотстъпване в размер до 60 на сто на данъчно задължени лица, регистрирани като земеделски стопани за данъчната им печалба от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция.
Не могат да участват и стопани с инвестиции, които са подпомогнати по инвестиционните схеми за държавна помощ, финансирани от националния бюджет и администрирани от ДФЗ.
Ето и част от насоките. При интерес за кандидатстване, моля, прочетете пълните текстове на насоките, които може да откриете, ако следвате горния линк.
Финансова помощ по процедурата се предоставя на регистрирани земеделски стопани, които са били регистрирани и през 2021/2022 г.
Животновъдните обекти, включени в проекта на кандидатите, трябва да са регистрирани по Закона за ветеринарномедицинската дейност (ЗВД).
Допустими дейности
По настоящата процедура се подпомагат проекти, с дейности в направление „Инвестиции, свързани с ефективно управление на води в земеделските стопанства“, целящи по-ефективно използване на водните ресурси в земеделските стопанства, на базата на внедряване на водоспестяващи технологии, използване на пречистени отпадъчни води, автоматизиране на процесите на управление на водите, намаляване на загубите на вода и пр.
Финансова помощ не се предоставя за предложения за изпълнение на инвестиции, които не отговарят на разпоредбите на Закона за опазване на околната среда (ЗООС), Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) или/и Закона за водите (ЗВ). Оценката за това съответствие трябва да е извършена и разрешението за изпълнение на съответния инвестиционен проект да е издадено преди датата на предоставяне на индивидуалната помощ.
Финансова помощ се предоставя за инвестиции за напоителни системи, ако:
– са в съответствие с Плана за управление на речните басейни за съответния район, в чийто териториален обхват ще се извършват инвестициите;
– кандидатът има осигурен достъп до услуги за напояване и/или е титуляр на действащо разрешително за водовземане за изграждане, реконструкция или модернизация на съоръжение за водовземане по ЗВ и се изпълняват параметрите и условията в разрешителното;
– са налични или са предвидени за закупуване и монтиране уреди за измерване на потреблението на вода в рамките на планираните инвестиции в рамките на проектното предложение;
– има влязъл в сила административен акт, издаден по реда на глава шеста от ЗООС и/или ЗБР, или писмо, издадено по реда на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проект и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73 от 2007 г.), с който/което се одобрява осъществяването на инвестиционното предложение и др.
Инвестиции за рехабилитация на съществуващи напоителни системи са допустими, при условие че:
– Инвестицията в подобряване на съществуваща „напоителна инсталация“ или елемент от „напоителна инфраструктура“ се оценява предварително за осигуряване на икономии на вода, отразяващи техническите параметри на съществуващата инсталация или инфраструктура;
– Когато водните обекти вече са под натиск – финансирането на подобрения на съществуващи инсталации в стопанството следва да води до ефективно намаляване на потреблението на вода;
Процентът на потенциалните икономии на вода трябва да бъдат най-малко 5 %, ако техническите параметри на съществуващата инсталация или инфраструктура вече гарантират (преди инвестицията) висока степен на ефективност, и най-малко 25 %, ако настоящата степен на ефективност е ниска, и/или за инвестиции, които се извършват в райони, където икономиите на вода са най-необходими, за да се гарантира постигането на добро състояние на водите;
Процентът на ефективно намаление на потреблението на вода е на нивото на инвестицията като цяло, най-малко 50 % от потенциалната икономия на вода, осигурена от инвестицията в съществуващата напоителна инсталация или елемент от инфраструктурата;
Разходи за материални инвестиции за:
– Доставка и монтаж на напоителни/поливни системи (или елементи от тях), включително инсталации за дъждуване, системи за капково напояване, пивоти, тръбно-ролково оборудване, водни помпи и помпени станции, генератори, филтри, тръби, маркучи и други системи/оборудване/елементи от тях и други, използвани в процеса на напояване.
– Доставка и монтаж на съоръжения за съхраняване на вода – резервоари, цистерни и др.
– Доставка и монтаж на оборудване за автоматизирано напояване, включващи цифрови и роботизирани решения.
– Доставка и монтаж на други активи, свързани с ефективното използване на водите при осъществяване на земеделската дейност.
– Доставка и монтаж на оборудване/съоръжения за прилагане на технологии за пестене на вода за напояване;
– Доставка и монтаж на оборудване/съоръжения за прилагане на технологии за пестене на вода в животновъдството.
– Доставка и монтаж на автоматизирани системи за поене, контейнери с преливници за дъждовна вода (от улуците) и др.
– Доставка и монтаж на инсталации за пречистване и рециклиране на отпадни и входящи води, и за повторно използване на води.
Помощта се предоставя под формата на възстановяване на действително направени и платени допустими разходи.
Одобреното предложение се изпълнява в срок до 9 месеца, а за предложения, включващи разходи за строително-монтажни работи, за които се изисква издаване на разрешение за строеж, в срок до 12 месеца от датата на подписването на договора за финансиране.
Крайният срок е не по-късно от 30 юни 2025 г.