Процедурата за създаване на ВЕИ и модернизиране на стопанствата е с най-голям бюджет
Допълнителни точки получават проекти в областта на секторите Плодове и зеленчуци, Животновъдство, Етерично маслени и медицински култури и био
С най-големия бюджет от четирите процедури от Фонда за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство в Плана за възстановяване и устойчивост ще е процедурата „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“.
Бюджетът ѝ е в размер на 318 048 200,30 лева без данък върху добавената стойност (ДДС), а разходите по самия ДДС са за сметка на държавата и са 63 609 639,28 лв.
От публикувания на страницата на министерството на земеделието проект на насоки по процедурата се вижда, че и тук 50% от разходите трябва да се съфинансират от земеделските стопани.
Минималният размер на допустимите разходи за еднопроектно предложение, представено от един кандидат, е по-голям или равен на 30 000,00 лв., без ДДС.
Максималният размер на допустимите разходи за един проект е 1 000 000,00 лева, без ДДС.
Максималният размер на допустимите разходи не трябва да надвишава посочения максимален размер за кандидатите, които помежду си са предприятия партньори и/или свързани предприятия по смисъла на Закона за малките и средни предприятия.
Когато кандидат участва в група или организация на производители за колективни инвестиции, която е кандидат по тази процедура, в максималния размер се включва размерът на допустимите разходи по ПИИ за колективни инвестиции, изчислен пропорционално спрямо дела, с който участва в капитала на групата или организацията на производители за колективни инвестиции.
Финансова помощ по процедурата се предоставя на регистрирани земеделски стопани, както и на групи/организации на производители. земеделските стопани трябва да са регистрирани по Наредба №3 за стопанската 2021/2022 г.
В какво може да се инвестира?
ВЕИ
Инвестицията може да бъде свързана с производството на биогорива или енергия от възобновяеми източници в стопанствата, при условие че това производство не превишава средното годишно потребление на горива или енергия на съответното стопанство.
Когато инвестицията е извършена за производството на биогорива, производственият капацитет на производствените съоръжения не надвишава еквивалента на средното годишно потребление на гориво на земеделското стопанство и произвежданото биогориво не се продава на пазара.
Когато инвестициите са в полза на производството на топлинна енергия и електроенергия от възобновяеми източници в земеделски стопанства, производствените съоръжения служат само на собствените нужди от енергия на бенефициера и производственият им капацитет не надвишава еквивалента на комбинираното средногодишно потребление на топлинна енергия и електроенергия от земеделското стопанство.
Инвестициите в инсталации, чиято основна цел е производството на електроенергия от биомаса, не са допустими за помощ, освен ако не се използва най-малко 10 на сто топлинна енергия.
Използваните за производство на биоенергия, включително биогорива, суровини от зърнени и други богати на скорбяла култури, захарни и маслодайни култури и суровини, които се използват за фуражи, не трябва да надхвърлят 20 на сто от общия обем суровини, използвани за това производство. Помощта за инвестиционни проекти в областта на биоенергетиката се ограничава до производството на биоенергия, която отговаря на приложимите критерии за устойчивост, установени в законодателството на Съюза.
Финансова помощ не се предоставя, ако за същите инвестиционни разходи кандидатът е получил публична финансова помощ от държавния бюджет или от бюджета на ЕС.
МОДЕРНИЗАЦИЯ
Технологична и екологична модернизация на отделните фази на производствените процеси в растениевъдството при обработка на почвите, торене, растителна защита и прибиране на реколтата – вкл. трактори, комбайни за прибиране на реколтата, товарачи, култиватори и брани за частични обработки на почвата, сеялки за директна и прецизна сеитба, вкл. самоходни; торовнасящи машини за прецизно торене, вкл. самоходни; пръскачки за прецизно внасяне на препарати за растителна защита, вкл. самоходни; косачки, адаптери, приспособления и стрипер хедери, мулчираща техника (сечки, ножов валяк, шредери, мулчери и други), балопреси, дронове, GPS системи и друга техника/машини/оборудване, спомагащи за технологична модернизация и опазващи компонентите на околната среда.
Доставка и монтаж на оборудване за електронно управление на всички процеси, вкл. микроклимата в оранжерийното производство с изключение на разходите, свързани с напояване.
Доставка и монтаж на оборудване за превенция на екстремни прояви на неблагоприятни метеорологични явления, като градушки, измръзване, засушаване.
Доставка и монтаж на автоматизирани системи и машини за подготовка на растениевъдната продукция за продажба, в т.ч. свързани с почистване, измиване, сортиране, охлаждане, калибриране, маркиране и опаковане,
Доставка на машини и оборудване за съхранение на продукция, в т.ч. системи за автоматизирано складиране, вкл. вътрешно заводски транспорт – електрокари, мотокари, газокари и др.
Доставка и монтаж на машини, оборудване и инсталации за управление и оползотворяване на отпадъците от земеделското производство, третиране и оползотворяване на растителен и животински торов отпадък, вкл. за компостиране, метанизация.
Технологична модернизация на отделните фази на производствените процеси за животновъдството – системи и оборудване за механизирано/автоматизирано хранене, вкл. фуражораздаващи ремаркета (прикачни и самоходни) и фуражни кухни, доене, поене и почистване, системи за управление и наблюдение на животновъдните стопанства, вкл. в пчеларството, системи за управление на микроклимата в стопанствата, електропастири, GPS системи, дронове и други машини/оборудване, спомагащи за технологична модернизация и опазващи компонентите на околната среда в животновъдните стопанства.
Системи и оборудване/включващи софтуер и/или хардуер/ за събиране, обработка и анализ на данни – в т.ч. информация от различните фази по отглеждане, производство, съхранение и продажба на селскостопански продукти (за растениевъдството – за събиране, обработка и анализ, отдалечен контрол, управление и мониторинг на данни за поливни норми, торови норми, състояние на почвата и културите, добиви и др.; за животновъдството – за проследяване на здравословното състояние на животните, норми на хранене, продуктивност, и др.).
Доставка и монтаж на машини и оборудване за третиране на торов отпадък, в т.ч. скарови подове, помпа за гъсти течности, сепаратор за отделяне на твърда от течна фракция, платформа за сепаратор, тръбни линии за отвеждане на течна фракция, хомогенизатор за течен оборски тор, скреперни системи за почистване на оборски тор, тороразпръскващи ремаркета и цистерни за течна торова маса.
Доставка и монтаж на машини, оборудване и инсталации за производството на биогорива или енергия от възобновяеми източници в стопанствата за собствено потребление.
Оценяване
20 точки получават кандидати, които заявяват инвестиционни разходи от 10 хил. до 500 хил. лв. когато проектът надхвърли разходите от 500 хил. лв., то тогава се отнева по една точна от всеки 25 хил. лв., които надмишават максимума.
Други 20 точки се дават за проекти, свързани със секторите Плодове и зеленчуци, Животновъдство, Етеричномаслени и медицински култури. Ако стопанството е био, към оценката се добавят 10 точки.
15 точки получават проекти, които са съизмерими с финансовите резултати от стопанството кандидат. Точките са 15, ако съотношението между заявените разходи и средноаритметичният размер на оперативната печалба на кандидата през 2019, 2020 и 2021 г. е по-малко или равно на 2. Ако е по-голямо от 2 или равно на три, точките намаляват до 14 и т.н. като когато съотношението стане 6, точките се зануляват.
Прави впечатление, че се поощрява с 5 точки кандидатстването на стопани, които са на възраст до 40 г. и с 3 точки – до 50 години.