24 организации искат по ПРСР да се финансират фермери вместо „Напоителни системи“ и 3 университета

Те се обявиха против „харченето като за последно“

земеделска земяГоляма част от браншовите организации от сектор земеделие и преработка излизат с обща позиция към Министерство на земеделието относно подготвяната от Управляващия орган (УО) на ПРСР 2014-2020 г. 16-та нотификация на Програмата. В писмо, адресирано до земеделския министър Явор Гечев, зам.-министър Георги Събев, както и до директора на дирекция РСР Елена Иванова и до Снежана Григорова от Секретарията на Комитета по наблюдение (КН) на ПРСР 2014-2020 г., 24-те организации се обявяват против намерението остатъчни средства от ПРСР да се насочат към подмярка 4.3 за „Напоителни системи“ЕАД и подмярка 5.1 за оборудване за три университета и тестване на дронове в борбата срещу градушки.

След проведеното 20-то заседание на Комитета по наблюдение на 4-ти април 2023 г., стана ясно, че УО планира да разпредели хаотично последните средства по ПРСР 2014-2020 г. към държавни структури, посочват в съобщението към медиите представители на организациите.

Според 24-те браншови организации от сектора, така предложеното от МЗм изменение на ПРСР е неоснователно, няма потенциал и достатъчно време за реализацията му. В края на програмата проектите са рискови за реализация поради сложните процедури по ЗОП, липсата на финансова обезпеченост, „пилотен характер“, липсата на опит, нормативна уредба и други.

В същото време стотици проекти по подмерки 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“  и 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти” остават без възможност за финансиране поради липса на бюджет. Във връзка с това, браншовите организации настояват да бъде подсигурен ресурс за увеличаване на бюджетите по подмерки 4.1 и 4.2 от проведените през 2021 г. приеми за земеделски стопани и преработватели.

В приема по подмярка 4.1. от 2021 г. са подадени 1 868 проекта, от които 888 са одобрени, а за други 802 проекта на стойност близо 188 млн. лв. няма наличен бюджет за финансиране. Наличният бюджет по процедурата е недостатъчен за обезпечаване дори на проекти с 45 точки.

В приема по подмярка 4.2. от 2021 г. има подадени 523 проекта със заявен интерес за над 1.1 млрд. лева инвестиции, при осигурен ресурс от малко над 400 млн. лева.

Нефинансирането на тези проекти ще доведе до нови финансови затруднения, в допълнение към настоящите конюнктурни проблеми, които има в земеделския сектор.

Браншовите организации категорично се обявяват против пренасочването на средства от ПРСР 2014-2020 към държавни структури и отваряне на приеми през 2023 година по подмерки 5.1 и 4.3. за закупуване на лабораторно оборудване, дронове и неясни инвестиции в „Напоителни системи“ ЕАД.

Подчертаваме, че повече от всякога изискваме решения в подкрепа на земеделските производители и преработвателите, чиито инвестиции и устойчивост стоят в основата на живота, икономиката и развитието на селските райони“, допълват те.

 

24-те браншови организации са против предложения от МЗм нов прием по подмярка 4.3 ( в периода май-юли 2023 г.) с общ бюджет в размер на 50 млн. евро за единствения бенефициент „Напоителни системи“ ЕАД, при таван на едно проектно предложение до левовата равностойност на 50 млн. евро, за финансиране на 100 % материални инвестиции в напоителни системи.

На КН е представено прехвърлянето само на 20 млн. евро към подмярка 4.3, като липсва информация в представените материали от къде ще бъдат осигурени останалите 30 млн. евро.

Аргументите за риска пред изпълнението на подмярка 4.3 са напълно валидни и за намеренията на УО/МЗм по подмярка 5.1.

Заложени са два целеви приема по подмярка 5.1 в периода юли- септември 2023 г.:

1/ целеви прием за въведените нови допустими бенефициенти – публични субекти висши училища, които ще кандидатстват за подкрепа на инвестиции в специализирано лабораторно оборудване, при 9 млн. евро е предвиждан общ бюджет за приема, 3 млн. евро таван на проект и до 80 % интензитет на подпомагане; конкретните три бенефицуиента са: Тракийски университет-Стара Загора, Аграрен университет-Пловдив и Университет за хранителни технологии-Пловдив;

2/ целеви прием за държавната структура Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ (ИАБГ) за подкрепа на разходи за закупуване на дронове, вкл. на общи разходи свързани със съответния проект за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги и при следните финансови параметри- 6 млн. евро предвиждан общ бюджет за приема, 6 млн. евро таван на проект и до 80 -100 % интензитет на подпомагане.

В писмото се отбелязва, че по данни на ИА Борба с градушките все още в световната практика няма сведения за използване на дронове като метод за борба с градушките.

 

Писмото е изпратено от името на:

1. Асоциация на земеделските производители в България

2. Съюз на птицевъдите в България

3. Асоциация на индустриалното свиневъдство в България

4. Асоциация на свиневъдите в България

5. Национален съюз на говедовъдите в България

6. Асоциация на месопреработвателите в България

7. Съюз на преработвателите на плодове и зеленчуци

8. Асоциация на млекопреработвателите в България

9. Сдружение на производителите на растителни масла и маслопродукти в България

10. Национална асоциация на производителите и преработвателите на черупкови плодове

11. Национална асоциация на младите фермери в България

12. Българска асоциация Биопродукти

13. Фондация за биологично земеделие „Биоселена“

14. Асоциация на овощарите в България

15. Добруджански овощарски съюз

16. Съюз на оризопроизводителите в България

17. Съюз на българските мелничари (СБМ)

18. Национална браншова организация „Български пчеларски съюз“

19. Браншова камара на месодайното животновъдство

20. Фондация за околна среда и земеделие

21. Национален браншови пчеларски съюз

Присъединяващи се към позицията организации, след 10.04.2023 г.:

22. Съюз на Дунавските овощари

23. Българска асоциация на търговците на агротехника

24. Българска Асоциация на Малинопроизводителите и ягодоплодните

 

 

Leave a Comment