Юри Димитров създаде и патентова в САЩ и други страни най-удобното садило за зеленчуци
Инструментът за градинари вече се предлага у нас в Баухаус, авторът е в преговори и с други големи магазини
Носталгия по селския двор от детството, пълен с разнообразни зеленчуци и мерудии, събуди преди няколко години желанието на Юри Димитров да отгледа една малка, цветна и вкусна България във фермата си в САЩ. Юри, който вече 24 години живее в щата Айова, отдели няколко стотин квадрата и се зае да засади закупените разсади домати. Първо опита с малка лопатка, но видя, че това упражнение е мъчително физически, а освен това е и несигурно. “При първото поливане, водата изчезваше аламинут заради рохката почва, а растенията се накланяха, защото пръста около тях не беше добре уплътнена“, обясни той.
После Юри влезе в импровизираната си работилница и се зае да майстори уред, с който да засажда по-бързо и по-здраво растенията.
Опита да направи дупки с Т-образна джаджа, вкарана в тясна водопроводна тръба, и резултатът не му хареса. После пробва с издялано в конична форма дърво, но пак не остана доволен.
„След две години и половина работа по садилото, което исках да създам и 26 създадени разработки, успях да го направя в 11 разновидности“, показва резултата от усъвършенстваните варианти Юри Димитров.
Садилото, което е в различни цветове, е с удобна дръжка и е в четириъгълна пирамидална форма.
Удобството, което създава при садене, не е единственото му достойнство.
„Направих го така, че да пасва на различните форми, в които се намира пикираният разсад. Ако кофичката е четириъгълна и малка, садилото се натиска, за да образува по-малък отвор в почвата. Ако кофичката е по-голяма, садилото влиза по-надълбоко и отваря по-широко и дълбоко легло за разсада. Общо имаме 3 варианта на дълбочината, на която трябва да се положат растенията. В случай, че кофичката, в която е отгледан разсадът, е кръгла, то тогава просто завъртаме садилото и се получава конус“, разказва с удоволствие авторът.
Юри Димитров е наблюдавал и редица предимства на засадения с неговото садило разсад, сравнявайки го с растенията, за които е използвана обикновена лопатка.
Формата, образувана от садилото, създава в дъното нещо като малък резервоар, където водата след поливане на новозасадения разсад, се събира и постепенно се усвоява от корените.
Освен това заради солидно уплътнените от садилото стени на дупката , в която се поставя разсадът, корените му не се мачкат, прегъват и извиват безразборно, а заемат правилната посока. „Растенията, заедно с пръста от пикирането, влизат като ръка в ръкавица в подготвеното легло“, сравнява градинарят изобретател.
Юри Димитров е извел опит, засаждайки зеленчуци със собственото садило и с лопатка.
„Коренът на домата, посаден със садилото, достига 1,5 метра дълбочина, докато при стандартното засаждане расте до 1 метър максимум.
Растенията, положени в градината със садилото, са по-здрави и по-бързо израстват в сравнение с другите.
Установих освен това, че започвам да бера домати две седмици по-рано спрямо засадените с лопатка растения“, добави той.
Юри Димитров е патентовал садилото за зеленчуци в САЩ, в Европейския съюз, в Китай и в Турция. Продължава да патентова там, където евентуално някой може да присвои разработката му.
Създал е и комбинирани садила, които са с по-дълги дръжки и правят едновременно по няколко легла за разсади в почвата или в таблите, използвани от производителите на разсади.
Той е сключил договор за продажба на садилата с магазините Баухаус и е в преговори с Мосю Бриколаж и с други вериги с градинарски щандове.
Е-mail за контакт: info@agropolygroup.com;
Тел.: 0879 92 94 96
https://youtube.com/shorts/LXfKxOpEbUg?feature=share