Илия Проданов, НАЗ: Факт е, че Украйна ни завзе зърнените пазари и не от сега, а от 2022 г.
Нека западните страни, които не са засегнати от украинския внос, да проявят европейска солидарност и да помогнат, предлага новият председател на НАЗ
Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, пред Агро Пловдив
Г-н Проданов, как Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) приема предложенията на Европейската комисия от вчера относно кризата с украинските продукти?
ЕК предложи забрана за вноса на четири продукта, но докато това не стане действителност, няма как да вярваме. Освен това предложението на Брюксел да се забрани вносът у нас на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица е едната страна на нещата. Какво засегнатите държави ще предложат, е другата страна. Видно е, че нас не ни устройва мораториумът само за четири култури. Проблемите са много повече. Олиото е проблем, сухото мляко е проблем, в Полша яйцата са проблем. Списъкът може да стане доста дълъг. Въпросът е, че тази забрана е временна и че Комисията иска да удължи от 5 юни регламента за свободния износ от Украйна. Ние трябва да имаме яснота какво ще се случи с нашите пазари след тази дата. Искаме регламентът да бъде променен така че тази забрана да продължи и през следващите 12 месеца. Ще очакваме срещата на ниво земеделски министри, която е насрочена за 25 април в Люксембург.
Как ще решите натрупаните до момента проблеми с пълните складове и липсата на пазари? Как гледате на помощта на ЕК към засегнатите държани? Първо бяха 56 млн. евро за Полша, България и Румъния. После бяха обещани още 100 млн. евро, но вече към фермерите 5-те държави.
Самото предложение за помощ е много неправилно замислено. Какво значи 100 милиона евро плюс 200% отгоре, платени от всяка засегната държава. Да не би нашата държава да е виновна, че ЕК не е разпределила правилно потока на зърно? Ако тук говорим за европейска собидарност, нека тези 200% да ги заплатят западните държави, които не са пострадали. Защото, в края на краищата, българската държава задели страшно много средства, за да подпомогне на чувствителните сектори заради войната в Украйна. И сега не е много правилно България да доплаща още върху помощта от кризисния резерв.
Решихте ли заедно със земеделския министър как ще бъдат раздадени първите малко над 16 млн. евро от европейския резерв?
Какво да им разпределяме на тези 16 милиона евро? Те за никой и за нищо не стигат. Няма какво да коментираме по тази сума.
Не би ли могло с тези средства Държавният резерв да стартира изкупуване на зърно и слънчоглед и така да раздвижи пазара?
Това може би ще бъде обект на разговори в момента, в който видим ефекта от мораториума. Сега пазарът е замръзнал и ако след налагане на мярката не стигнем до реализация, това ще е следващата стъпка, която ще обсъдим. Но засега не я коментираме, защото още не сме видели какъв ще е прекият ефект от забраната.
Дори и забраната за износ на украински продукти у нас да се запази за по-дълъг период, българските пазари на зърно вече са завзети от украинска стока. Не е ли така?
Това е проблем, който няма да успеем бързо да решим. Тук на ниво държава трябва да се вземат конкретни мерки. Трябва да има междудържавни разговори за намиране на пазари. Министерството на земеделието, а и президентът Радев, бяха известени за този проблем. Какво ще направи нашата страна и какъв ще е ефектът е трудно да се каже, най-малкото защото имаме като неизвестно какво ще е пазарното търсене. Факт е, че Украйна ни завзе пазарите и то не от сега, а от миналата година.
Къде бяха основните ни пазари преди войната?
По статистически данни от миналата година грубо около 30% от нашата пшеница е отишла в Испания и Португалия. Това е един голям сегмент, който тази година го няма. Той е важен, защото вътрешният ни пазар е малък и не може да поеме реколтите. Но в момента ние искаме да реализираме на българския пазар нещо, което можем, и това е слънчогледът. Там са ни насочени големите усилия.
НАЗ ще има ли нова среща със земеделския министър по повод предложенията на ЕК?
Не виждам смисъл да има, защото позицията на държавата е ясна – от понеделник спира вносът от Украйна на редица стоки.
Закъсня ли Брюксел?
Много закъсня. Ние сигнализираме 7 месеца, а комисията не взима отношение, не я интересува. И изведнъж, когато обявихме, че спираме вноса, ЕК се задейства за няколко дни. И това беше много жалко.