Проверете овощните градини за листни въшки и ранно кафяво гниене
Информация на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) за фитосанитарното състояние на земеделските култури към 11 май 2023 г.
СЕМКОВИ ОВОЩНИ ВИДОВЕ
Обикновена крушова листна бълха /Cacopsylla pyri/
В област Пазарджик се наблюдава масово излюпване и вредна дейност на ларви от първо поколение на неприятеля. Плътността остава висока в градини с констатирано нападение от предишни години.
Листни въшки /сем. Aphididae/
Начало на поява и вредна дейност на зелена ябълкова листна въшка е установено в областите: Благоевград, Враца, Кюстендил, Пазарджик, Плевен, Пловдив и Стара Загора. Образуване на колонии се наблюдава в област Монтана. Установена плътност около и под ПИВ с 5-10 % нападнати розетки е констатирана в област Благоевград, 2-5 % нападнати розетки в област Кюстендил; 6-9 % нападнати розетки в област Сливен. В областите: Враца – 7-8 бр. колонии/100 леторасти; в Пазарджик – 4-8 бр./ 100 пъпки; Добрич – 10 бр./100 леторасти; в Плевен и Монтана -10-15 бр./100 леторасти (около ПИВ); Ябълков цветопробивач /Anthonomus pomorum/ В област Монтана е констатирано начало на поява и вредна дейност на презимували възрастни индивиди с плътност от 3-8 бр./100 клона. В отделни масиви локализирани в област Пловдив са констатирани – 5-10 бр./100 клона.
Листозавивачки /сем. Tortricidae/
Начало на вредна дейност се наблюдава през първата половина на месец април в областите Видин, Кюстендил, Пазарджик и София област. Установената плътност е под ПИВ.
Листогризещи /сем. Lepidoptera/
В областите Видин, Враца, Монтана, Пазарджик, Плевен, Сливен и Пловдив е отчетено начало на вредна дейност. Констатирана е ниска популационна плътност под ПИВ в област Видин – 2 бр./дърво, Враца и Плевен- 3-4 бр./дърво.
Ябълкова плодова оса /Hoplocampa testudinea/
Начало на летеж се наблюдава в област Кюстендил, а начало на яйцеснасяне в област Пазарджик. В област Кюстендил е установена плътност от 3-9 бр./100 стръскания, което е около и над ПИВ. В област Пловдив е констатирано начало на летеж от 02.04., масово – 12.04., начало на яйцеснасяне – 12.04. и начало на излюпване от 17.04.
Ябълков плодов червей /Laspeyresia pomonella/ = /Cydia pomonella/
Наблюдава се развитие на първо поколение. На заложените феромонови уловки в област Благоевград не е установен летеж. Начало на какавидиране е установено в област Бургас. Начало на летеж на пеперуди от първо поколение на неприятеля е констатирано в областите Видин и Пловдив.
Червен овощен акар /Panonychus ulmi/
В област Благоевград се наблюдава вредна дейност на ларви, с плътност над ПИВ – 2-6 бр./лист. Начало и масово излюпване на зимни яйца има в област Пловдив. В района на Пазарджик плътността остава ниска.
Кръгломиниращ молец /Cemiostoma scitella /= /Leucoptera malifoliella/
Начало на летеж на пеперуди от първо поколение се наблюдава в областите Бургас, Видин и Враца. Начало на яйцеснасяне се наблюдава в област Видин с плътност от 1 бр. яйце/лист (под ПИВ).
Калифорнийска щитоносна въшка /Quadraspidiotus perniciosus/
Начало на летеж на възрастни мъжки индивиди е установено в област Пазарджик в овощна градина с констатирано нападение от предходни години.
Мъхнат бръмбар /Epicometis hirta/
В област Монтана има начало на вредна дейност на възрастното в овощни насаждения от ябълки. Установената плътност е под ПИВ – 2-4 бр./100 розетки.
Струпясване по ябълката /Venturia inaequalis/
Изгърмяване на аскоспори е установено в областите Благоевград и Пловдив. Отчетени инкубационни периоди на аскусна зараза са 3-4 периода от силна и средна степен в област Пловдив. Установени първи петна по листата се наблюдават в областите Благоевград, Добрич, Монтана и Ямбол. При извършените обследвания в наблюдаваните овощни градини в област Кюстендил, Пазарджик и Пловдив не е установена проява на болестта по листната маса. Констатирано нападение от първа степен (единични петна по листата) с 1-4% нападнати леторасти има в област Благоевград и 2 % нападнати леторасти в област Добрич.
Брашнеста мана по ябълката /Podosphaera leucotricha/
Установена е поява на системна форма на патогена в областите Благоевград, Добрич, Кюстендил, Монтана, Пазарджик, Пловдив, Сливен и Ямбол. Степента на нападение в област Благоевград е от първа степен (3-5% нападнати леторасти от дифузната форма на болестта), 1-3% нападнати леторасти в област Добрич и 0-2% повредени клонки в област Кюстендил. В края на месец април са установени локални инфекции в област Пловдив.
Огнен пригор (Erwinia amylovora)
При извършените обследвания в област Пазарджик не е установено нападение от огнен пригор в наблюдаваните овощни градини с ябълки и круши. В област Пловдив са установени прояви на патогена от 27.04. в площи с круши, на които е констатирано нападение от предходни години.
КОСТИЛКОВИ ОВОЩНИ
Повреди от екстремно ниски температури по праскови и кайсии през изтеклия период са регистрирани в много райони на страната. При прасковите са извършени предцъфтежни и следцъфтежни пръскания срещу болестите, които се комбинират с борба срещу листни въшки и листогризещи.
Източен плодов червей /Grapholita(Aspila) molesta/
В Югозападна България (АЕР Петрич и Сандански) в края на месец февруари е регистриран летеж по феромон на пеперудите от първо поколение, след което в резултат на застудяването летежа е преустановен до средата на месец март. В края на месец март в района на Пазарджик е отчетено начало на летеж на неприятеля. През месец април е установен летеж в областите: Благоевград, Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол.
Прасковен клонков молец /Anarsia lineatella/
Вредна дейност на гъсениците от презимувалото поколение е отчетена през първата половина на месец април в областите Благоевград, Бургас и Сливен. Масово в страната е проведено по едно вегетационно третиране. Регистриран е летеж на пеперуди от лятното поколение в района на Благоевград.
Черничева щитоносна въшка /Pseudaulacspis pentagona/
Разпространена е в градини от Благоевградски регион, където се наблюдава излюпване на ларви от първо поколение.
Листни Въшки /сем. Аphididae/
При прасковите, нападение от листни въшки е отчетено в районите на Благоевград, Пловдив и Стара Загора. Отчетено е повишаване на популационната плътност на листни въшки при сливи, плътността остава около и над ПИВ. Третиране е проведено в областите Бургас, Враца, Плевен и Пловдив. Традиционно през месец май се очаква увеличаване на плътността от неприятеля.
Черна черешова листна въшка /Myzus cerasi/
До момента плътността на неприятелят е под ПИВ. В област Благоевград отчетеното нападение е над ПИВ – до 10 % нападнати леторасти. Наблюдава се тенденция за увеличаване плътността на неприятеля. Третирани са черешови насаждения в областите Благоевград, Бургас и Пловдив.
В черешовите насаждения вредят различни видове Листозавивачки /сем. Tortricidae/, Педомерки /сем. Geometridae/, ларви на Костилкоплодова листна оса /Neurotoma nemoralis/. Към момента плътността на неприятелите е под ПИВ. Проведено е едно третиране в областите Пазарджик и Сливен.
Костилкоплодова листна оса /Neurotoma nemoralis/
В сливовите насаждения отчетената плътност е под ПИВ. Проведено е едно третиране срещу неприятеля в областите Бургас и Сливен.
Черна сливова плодова оса /Hoplocampa minuta/ През месец април е отчетен летеж, яйцеснасяне и начало на излюпване лъжегъсеници. В областите Ловеч и Търговище са проведени от едно до две третирания преди и след цъфтежа на сливите. Продължават третиранията срещу неприятеля.
Сливов плодов червей /Laspeyresia funebranа/=/Grapholita funebrana/
През втората половина на месец април е отчетено начало на летеж по феромон на сливов плодов червей. Запазва се постоянен летеж в уловките. Не са проведени третирания.
Брашнеста мана по праскова /Sphaerotheca pannosa var. Persicae/
В областите Пловдив и Сливен са извършени третирания срещу болестта.
Къдравост по праскова /Taphrina deformans/
Третиранията срещу зимуващата форма на патогена в по-голямата част от страната приключиха до средата на месец април. Първи повреди са отчетени през втората десетдневка на месеца в областите Благоевград, Пазарджик, Пловдив и Сливен. До момента не са констатирани съществени поражения.
Ранно кафяво гниене /Monilinia laxa/
Поради хладното и дъждовно време през тази пролет, удължения цъфтеж на овощните дървета и наличието на зараза от предходната година в овощни градини с пропуски в схемата за контрол на гъбната болест се наблюдават поражения от ранно кафяво гниене – по цвета и клонките на черешите. Повредите са установени през втората половина на месец април, като степента на нападение е средна. В сравнение с предходната година се наблюдава по-висока степен на нападение от ранно кафяво гниене по цветовете (5-15 %) и до 8 % по клонките. Подадени са от три до четири сигнала за третиране. Проведени са предцъфтежни и следцъфтежни третирания от един до два пъти. През втората половина на месеца са отчетени първите повреди по цветове и клонки на сливите. За разлика от предходни години тази пролет е установено по-силно нападение по леторастите – до средна степен. При запазване на валежни условия и през следващия месец се очаква бързо разпространение на болестта. Първи повреди по леторастите са открити в района на Пазарджик в прасковени насаждения. Продължават следцъфтежните третиранията в цялата страна. При кайсиите са извършени вегетационни третирани върху 52,3% от площите. В градини с пропуснати растителнозащитни мероприятия са наблюдавани поражения по леторастите и цветовете.
Сачмянка /Stigmina carpophila/
От началото на месец април са установени прояви на патогена по листата на черешите в слаба степен на нападение в областите Благоевград, Монтана, Пазарджик и Пловдив. Установени са първи прояви на сачмянка по сливи, все още в ниска степен на нападение. Проведени са профилактични третирания.
Бяла ръжда (цилиндоспориоза) по черешата и вишната /Blumeriella jaapii/
Проявление по листата на череши и вишни до момента не е установено. Предпазно следцъфтежно третиране е проведено в областите Благоевград и Пазарджик