Преди 70 г. Едмънд Хилъри и Тенсинг Норгей стъпват първи на Еверест
Преди 70 г., на 29 май 1953 г., се осъществява първото документирано изкачване на най-високия земен връх Еверест.
Новозеландецът с британско потекло Едмънд Хилъри и тибетският шерп Тенсинг Норгей стъпват на заветната височина от 8 849 м към 11:30 часа, където остават около 15 минути. Хилари окичва челото на Еверест със знамената на Нова Зеландия, Великобритания, Непал и ООН. Будистът Норгей благодари на боговете, като остава на така наречения трети полюс на Земята шоколади. После Хилари прави снимки на шерпа, но самият той остава без фотографии от този изключителен момент, тъй като Норгей не е можел да снима. Любопитно е, че преди да изкачи върха, Едмънд Хилъри разпалено възразява да е заедно с Норгей. По това време Хилъри е бил на 33 г., а шерпът на 39.
Името на първия връх е дадено преди близо 160 години от британски офицер и геолог, който го нарича така, за да отдаде заслуженото на учители си картограф Джордж Еверест, който е работил в Британска Индия в продължение на 14 години. Еверест отказал честта върхът да носи името му, но Андрю Уо настоял. Преди това най-високият връх се е наричал Джомолунгма, което в превод означава „Богинята майка на Земята“.
Преди катеренето да го завладее, Хилъри се е занимавал с пчеларство заедно с брат си Рекс и в тази си дейност е станал специалист.
Алпинизмът му се превръща в слабост още когато е бил ученик пълен с комплекси заради ниския си ръст. Веднъж, когато класът бил на екскурзия в планината Руапеху, Едмънд Хилъри установил, че е доста по-издържлив в катеренето в сравнение със съучениците му и именно това го насочило към този спорт.
За експедицията за Еверест той е бил поканен от Британския хималайски комитет, след като покорява върхове на Алпите.
Изкачването на Еверест носи на Хилъри рицарско звание по време на коронацията на кралица Елизабет II. На 6 юни 1953 г. Хилари става кавалер на Ордена на Британската империя 2-ра степен, през 1987 г. получава Ордена на Нова Зеландия, на 22 април 1995 става кавалер на Ордена на жартиерата. В течение на 35 години ръководи основаната от него благотворителна организация. В негова чест са наименувани редица улици, училища и организации в Нова Зеландия и чужбина. През 1992 са издадени 5-доларови новозеландски банкноти с неговия лик. През 2003 г. в чест на 50-тата годишнина от изкачването на Еверест става единственият почетен гражданин на Непал.
Едмънд Хилъри умира на 88 г. от сърдечна недостатъчност.
Шерпът Норгей е роден в подножието на Тибет в семейство на шерпи.
Преди да тръгне с Хилъри към Еверест, той е участвал в поне пет неуспешни експедиции.
След триумфалното изкачване на върха, той е посрещнат като нацонален герой в Индия и в Непал.
През следващите години Тенсинг Норгей ръководи алпинистки тренировъчен център в Дарджилинг, а през 1978 основава собствена компания, Tenzing Norgay Adventures.
Умира през 1986 г. на 71-годишна възраст.