Кирил Вътев категорично не иска шетащи из министерството браншовици

Кирил ВътевНа среща с депутатите от Комисията по земеделието, храните и горите вчера земеделският министър Кирил Вътев показа, че има добре изградени навици на ръководител, който е свикнал да налага решенията си над екипа, който управлява. Като мениджър на успешно предприятие, а също и като бивш председател на браншова организация, той има и богат опит.

Представяме ви избрани цитати от изказванията на новия министър на земеделието Кирил Вътев пред депутатите:

♦ „За каквото и да си говорим, ние всяко едно решение искаме да го пречупим през оценка на въздействието на агрохранителната верига, а не просто да говорим за даден сектор: „Тоя викал, оня заплашвал, третият искал“. Аз идвам от бранша и от браншова организация. Не мога да преброя колко пъти съм бил в това министерство, откъдето съм си тръгвал без да разбера за какво се събирахме, защото стават скандали и грозни сцени. Защото се позволява на всеки да влиза, когато си иска, да ходи, където си иска, да натиска директори на дирекции, началници и така нататък.  Оттук нататък срещите ще се правят по агрохранителната верига, а не по отделни сектори. С отделни сектори за какво да си говорим? Колко още субсидии ли? Имаме много сериозни задачи за решаване – с виртуални животни, за които се дават пари. За животни под селекционен контрол , които нямат никакви стопански качества, а се дават бесни пари… Ами затова нямаме резултати! Ние сме ориентирани към резултати.“

♦ „Нашият екип ще работи в пълен диалог. Тук няма партийни назначения. Дори и да се наложат партийни назначения, ние ще ги въвлечем в работата за резултат. Ако няма резултат, ще помоля партията да си ги вземе обратно.“

♦ „Ще разчитаме на всички парламентарни групи, защото земеделието и храните трябва да стане национален приоритет. Ако не стане национален приоритет огромният потенциал, който има България, няма да се разгърне.“ 

♦ „Имаме уникални условия за биоземеделие. Нямам търпение да се срещна с г-жа Албена Симеонова да си поговорим за биоземеделие. Преди 7-8 години предложих на тогавашната Комисия по земеделие да се отредят планинските и полупланинските райони, които са с по-дребни парчета земя (за биоземеделие) и не граничат с конвенционално земеделие … Не са такива големи  като в Тракийската низина и Дунавската равнина, където може да върви конвенционалното. Ние можем да станем №1 по биоземеделие, ако направим необходимата политика това да се случи.“

♦ „В момента разработваме показатели за продоволствената сигурност. Ще ви запозная с тези показатели. Ние ще си измерваме нашата съвместна работа заедно с вас, за показателите за продоволствена сигурност. Ако те растат – работим добре. Ако не растат – имаме проблем. „

♦ „Наблюдавайте ме под лупа! Отвсякъде ме наблюдавайте. Ако установите, че направя нещо в личен интерес … Единственото, което в момента мога да ми кажа, е, че тъй като бях много време в комисията по Сапард десет години по-късно направих първия си проект по ПРСР. Винаги съм разчитал на банкови кредити и на собствените си сили.“

♦ „Първият продукт, който регистрирахме (като държава) с географско означение е „Горнооряховски суджук“. Да сте го виждали на пазара? Що го няма? Мога да ви кажа. Едни хора тайно и полека си направиха регистрацията. Само че в България не може да има такива продукти с географско означение поради една проста причина. България е бивша соцдържава, в която се решаваше на централно ниво и всичко се е произвеждало в ДСО-та в цялата страна: салам Бургас, салам Камчия, Горнооряховски суджук, Панагюрска луканка, филе Елена  … Произвеждаха се навсякъде. Какво от туй, че ги регистрираме? Направихме (стандарта) „Стара планина“… Тези храни, които регистрирахме като храни с традиционно-специфичен характер също ги няма на пазара в необходимото количество и не привличат доверието на потребителя. Защото всеки ги прави както си иска. Контролът е почти никакъв. Разчита се на самоконтрол. Самоконтролът обаче е силен, когато е самоконтрол между конкуренти и когато те имат права да се самоконтролират. Когато аз сам се контролирам, това не е самоконтрол. Това е:  Каквото ми е кеф, това ще правя. Има много какво да работим. 

♦ „Ще дам пример с италиански продукт, който е с най-високата степен на защита „продукт с географски произход“ – Прошуто ди Парма. Около 200-240 евро за килограм. Марка, наложена в цял свят. Прасето трябва да е родено в Парма, да е отгледано в Парма, да е заклано в Парма. И съответният бут, ако е 9 или 12 кг, отива в за сушене. На 12-ия месец строго специализирана комисия с конски игли проверява и само мирише дали съответства или не съответства. Ако съответства, месото се суши още 6 месеца. На 18 месеца му се бие горещ печат „Прошуто ди Парма“. Всичко, което към 12-ия месец не съотвества, се отделя и може да се продаде като прошуто, но не и „ди Парма“.  Е, как да нямаш доверие на такова нещо? Там има институт на 50 години и основните му функции са контрол, маркетинг и пазар. Производителите не се страхуват от никой – нито от НАП, нито от агенцията по храните. Страх ги е само от Институто ди Парма. Защото там има хора, които са емоционално обвързани с този продукт и предпочитат да им отрежат главите, отколкото да направят компромис. „

♦ „Ние нямаме дефиниция за „свеж продукт“. (За да скъсим веригата за доставка е необходимо съдействието на Народното събрание за приемане на съответните закони.) Във Франция, Австрия и други страни под свеж продукт се разбира такъв, който е излязъл преди определен брой часове от градината или от съответното производство и е транспортиран на не повече от определени километри. Тогава ще се случи скъсяване на веригата за доставки. „

♦ „Нямаме нито една кланица. Имаме стотици, но това не са кланици, това са някакви занаятчийски изпълнения. Най-голямата коли по 600 прасета на ден. Най-малката от Сърбия нататък коли по толкова на час.“ 

♦ „Ако ние, заедно с вас (депутатите), не се ориентираме към (създаване на) правила, които не правят компромиси на фалша, на това да насочим към себе си ползите, а не наравно към всички, няма да направим нищо. ние сме дошли, за да работим за строги правила и за по-добри резултати.“

 

 

Leave a Comment