Днес Парламентът зададе нова посока на селското стопанство
Депутатите гласуваха със 151 гласа Решение за промяна на паричните потоци в Стратегическия план, за възстановяване на напоителните системи и за държавна подкрепа за секторите Мляко, Месо, Плодове, Зеленчуци и Пчелен мед
Днес в парламента изненадващо се появи предложение, обсъдено между няколко парламентарни групи, което цели да промени осезаемо Стратегическия план, да възстанови напоителните системи и да превърне селското стопанство в национален приоритет.
След изказвания по него, то бе прието почти единодушно със 151 гласа от общо 152-ма гласували. Един депутат беше „въздържал се“.
Предложението за Решение по инициатива на ДПС бе прочетено от депутата от ДПС д-р Джевдет Чакъров. Преди това той илюстрира в цифри „разрухата“ на българското земеделие, довела до ситуацията да внасяме 85% от плодовете и зеленчуците и значителна част от месото, а също и млякото.
След като Чакъров прочете проекта, думата за изказвания взеха Росен Костурков от ПП-ДБ, Десислава Танева от ГЕРБ-СДС, Иван Иванов от БСП, Петър Петров от „Възраждане“, Ализан Яхова от ДПС и други депутати. Всички заявиха, че ще подкрепят проекта.
Росен Костурков предложи промени в сроковете на трета и четвърта точка, които бяха приети с гласуване.
Така решението придоби следния окончателен текст:
Решение
на Народното събрание на основание чл. 90, ал.2 от Конституцията на България и чл. 102, ал. 1 от Правилника за организация и дейността на НС реши:
- В срок от 2 месеца МЗХ да предостави пред парламента проект за преразпределение на средствата, предвидени за интервенции в Стратегическия план (СП) за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г. с цел постигане на по-справедливо разпределение на директните плащания в полза на производствените площи, еко схемите, секторните интервенции, иновациите с цел подпомагане на малките и средни земеделски стопанства, производството на български плодове и зеленчуци, мляко, месо и пчелен мед, което претърпя през последните години сериозни щети и застрашително намаляло като дял от селскостопанското производство. Проектът да бъде изготвен въз основа на единодушно приетото от Комисията по земеделието и храни от 21 декември 2022 г. в 48-то НС Решение за промяна на Стратегическия план, предложение към настоящия проект за решение.
- Възлага на МЗХ и на Управляващия орган на СП за развитие на земеделието и селските райони в България да предоготорят съответните промени в СП и да ги внесат за одобрение в Европейската комисия. Промените да бъдат изготвени въз основа на единодушно приетото от Комисията по земеделието и храни решение за промяна на СП от 21 декември 2022 г., приложение на настоящия проект за решение.
- В срок от шест месец МЗХ да представи пред парламента План за възстановяване на напоителните системи и механизъм за предоставянето на вода за напояването на селскостопанските производители на поносими и приемливи цени.
- В срок от три месец МЗХ да представи пред парламента конкретни мерки за национално подпомагане на секторите Мляко, Месо, Плодове, зеленчуци и Пчелен мед, които са най-засегнати от последствията от войната в Украйна.
Преди гласуването имаше изказвания по проекта в пленарната зала.
Росен Костурков от ПП-ДБ припомни за предложението, което Комисията по земеделието и храните в 48-то Народно събрание предложи единодушно на Министерството на земеделието за промени в Стратегическия план в края на миналата година.
Прочети още: Депутатите предлагат на Явор Гечев над 10 важни корекции за плащанията по Стратегическия план
За съжаление нищо от предложението на комисията не бе взето под внимание от служебния министър тогава.
Далеч по-остра в изказването си бе Десислава Танева. Тя припомни за усилията, които депутатите от комисията са проявили в продължение на една година, за да мотивират служебния кабинет да направи определени промени в СП.
В името на справедливостта трябва да направим необходимото да разясним как бяха разпределени средствата в СП, каза Танева.
Тя припомни, че въпреки че България е парламентарна република, нито един детайл от предложението на депутатите не е бил взет под внимание от аграрното министерство и служебния министър Явор Гечев.
Тя поясни, че около 1 млрд евро в плана, които представляват 25% от бюджета за периода, е трябвало да бъдат предназначени за зелени плащания.
„Какъв беше нашият шок, когато … най-после прочетохме Стратегическия план, който бе изпратен в Брюксел, без да е минал през обществено обсъждане! Това е първото правителство, макар и служебно, което си позволява да представи за одобрение в ЕК такъв стратегически документ за над 8 млрд. лева подкрепа за 5 г. без той да бъде на обществено обсъждане“, възмутено заяви Танева. И допълни, че подобно поведение никой досега не си е позволявал.
На 28 октомври 2022 г. планът е бил качен.
От този (зелен) 1 млрд евро 20 на сто или 200 млн. евро са били разпределени към непроизводствени площи. Абсолютен скандал и изключителна вреда за всеки стопанин, коментира депутатът. За ландшафтни елементи ако до миналата година субсидията е била 12 лева на декар, според този СП стопанинът, който има редица от дървета, ако ги окастри, ще получи 176 лева на декар. А базовата ставка е 20 лева на декар, посочи Десислава Танева. И за да е още по-ясно, каза: Тези, които работят, ще получат 20 лева на декар, а другите, които имат редица дървета и ги подкастрят, могат да получат над 170 лева.
Бюджетът бе разпределен във вреда на производството и в полза на всички регистрирани земеделски стопани, които ще ползват земеделски площи и могат да се възползват от тези еко схеми, обобщи депутатът.
Танева даде и друг пример. Ставките в млечното говедовъдство са били намалени с 30% в Стратегическия план и то в условията на невиджана млечна криза от 2015 г. насам.
Депутатът завърши с думите, че надеждата към министъра е тези несправедливости да бъдат оправени.
Най-накрая министърът на земеделието Кирил Вътев взе думата, за да съобщи това, което по-рано днес бе изпратено от пресдентъра на МЗХ. (Виж ТУК)