Градината ви е красива? Тогава съберете семената
Съхранявайте ги в книжни пликове и напишете върху тях от кое цвете са
От август до края на октомври можем да се заемем в свободното време с нещо практично – да съберем семената от цветя и зеленчуци. Въпросът не опира само до икономии, а и до качество. Бъдете сигурни, че семената от вашите растения ще са по-приспособими догодина, защото ще са били отрасли във вашата градина. Тоест, те вече са свикнали с този микроклимат, с тази почва, с тази вода, а и с вас.
Ако сте начинаещ, съберете семена от всичко, което расте в двора и на балкона, опаковайте ги в хартиени пликове и после се поинтересувайте дали от тези семена може да се очаква да поникне нещо. Защото някои растения се размножават трудно със семена и няма смисъл да пробвате. Някои цветя образуват изключително дребни семена (спирея, бегония), а засяването е трудоемко и предварително обречено.
Други пък раждат много твърди семена, които не могат да покълнат дълго време. Има растения, които изобщо не образуват семена (керия, форзиция). Има и такива, които се размножават само чрез семена и по никакъв друг начин.
Семената се събират в някой ден от поредица слънчеви дни, за да няма излишна влага в тях. Не е нужно да се събират огромни количества.Трябва само да знаете, че покълва всяко трето семе, така че си направете сметка колко са ви нужни.
След като ги съберете, може да ги разстелите върху хартия за няколко дни, за да е сигурно, че са изсъхнали напълно. Едва тогава ги приберете в книжни или марлени торбички, но не и в найлонови или стъклени опаковки. Температурата, при която ще ги съхранявате не трябва да е по-ниска от 10-12 градуса и по-висока от 35.
В никакъв случай не забравяйте да надписвате върху пликовете от кое растение е семето, защото това лесно се забравя. Още по-добре е, ако ги описвате и като цвят. Например – в един плик белите петунии, в друг – розовите, в трети – лилавите и т.н. Така ще може да ги аранжирате догодина.
Цъфтежът на някои видове, като маргаритките, латинките, теменужките е продължителен и затова семената им могат да се събират през 3-4 дни чак до прецъфтяването им. Някои семена се събират във восъчна зрелост и дозряват около 30-40 дни след това – така е при незабравките, маргаритките и кученцето.
В класическия случай семена се събират от прецъфтели растения. Във все още цъфтящите рядко има узрели семена. Узрялото в повечето случаи има кафяв или черен цвят. Много малко семена при узряване остават зелени.
Семената на тагетесите се събират, когато листенцата на цвета засъхнат, а яката пожълтее и засъхне. Ако времето е дъждовно,можете да си приготвите по-рано, за да не загният.
При астрите можете да обирате на няколко пъти кошничките на цветовете, които са завехнали. Ако времето се влоши, кошничките също могат да се съберат и по-рано, защото се знае, че семената дозряват и при съхранението.
От растенията на циганчетата се откъсват месестите кутийки, когато започнат да изсветляват.
Семената на гергините е най-добре да се съберат, когато плодовете изсъхнат и люспите им започнат да се разтварят настрани.
Семена от невен и космос можете да събирате няколко пъти, във фаза на почти пълно узряване, когато придобият жълто-кафява или черна окраска.
Кученцата се отрязват целите, когато най-долните кутийки със семена започнат да покафеняват и в тях се отварят малки отвори. При това част от кутийките, които са разположени по-нагоре, дозряват.
Семената на латинката, които са разположени в плодове-орехчета, се изсипват на земята и се събират под растението. От него можете да откъсвате само тези плодове, които се държат леко на плодната дръжка и при леко съприкосновение се откъсват.
Семената на астрите, невените и тагетесите запазват кълняемост 1-2 години. Карамфилите, кученцана, гипсофилите – за 3-4 години. 4-5 години живот след обиране имат семената на петунията, повече от 5 години имат бобовите култури, салвията и колеуса, а над 6 години живеят семената на циганчето, лобуларията, целозията и амаранта.