Абазов: Едрите фермери имат нова цел – животновъдството
Почти е готов докладът за съсипването на „Напоителни системи“, за което ще бъде сезирана прокуратурата
„Следващата цел на едрите фермери ще е животновъдството. Те разполагат с фураж, имат база и ресурс.“ Това заявява в интервю за „Преса“ зам.-министърът на земеделието и храните Бюрхан Абазов. Той казва, че негови приятели – зърнопроизводители, са му признали, че ако министерството даде тласък на животновъдството, те ще се насочат към него.
За неравномерното развитие на направленията в земеделието, зам.-министърът дава историческа справка за разпределянето на европейските субсидии. Той посочва, че през 80-те години земеделските помощи в Европа са били на базата на произведена продукция – нещо, за което от години настояват заетите в производството на зеленчуци, продове и животински храни. Плащанията за произведена продукция обаче предизвикали огромни излишъци от някои земеделски продукти. Дисбалансът създал проблеми както на фермерите, така и на държавите. по тази причина старите държави членове на ЕС променили системата на плащания и тя станала такава, каквато сме я заварили и ние – подпомагане на единица площ.
Бюрхан Абазов успокоява, че от догодина българският дисбаланс в земеделието ще започне да се преодолява заради повечето средства, които ще се насочват към „слабите производства“ на зеленчуци, плодове, животинска продукция, биологични стоки, мед, билкарство и други. Досега техният размер е бил 28 милиона лева, а от догодина ще стане 100 милиона. Два процента от субсидиите ще се насочат към младите фермери, а 5% съм стопанствата от изостаналите райони. Националните доплащания и помощи ще бъдат ориентирани също към изостаналите сектори. Абазов обаче уточнява: „Не бива да се лъжем, че ще изчезне границата между фермерите с 5 и 10 хиляди декара.“
Зам.-министърът заявява, че до дни ще бъдат официално оповестени данните на Инспектората на земеделското министерство за състоянието на „Напоителни системи“. „А после ще се сезира и прокуратурата“, вметва той. Според Абазов голямото съсипване на държавното дружество е започнало, когато негов директор е бил („калинката“) Георги Харизанов. След това е продължено от Стайко Ганчев и екипа му. В дирекция „Управление на собствеността и държавно участие“ са били назначалани без конкурс „подбрани хора, за да свършат определена работа“.
Един от сериозните проблеми при изваждането на тръбите на „Напоителни системи“ бил свързан с това, че тръбопроводите минавали под земите на множество собственици. А, за да започне възстановяването им ще са необходими сложни отчуждителни процедури.
Бюрхан Абазов посочва, че с всеки изминал ден все по-малко се полива и приходите от продажба на вода постоянно намаляват.
За него действията на предишните фактори в земеделието целяли умишлен фалит и приватизация. Дружеството е апетитно, защото има 160 язовира, хиляди километри открити канали, помпени станции и сгради. То продава и промишлена вода на големи предприятия, както и питейна вода на ВиК мрежата.