Отворена за фирми е процедурата за кръгова икономика с бюджет от 180 млн. лв.

Подкрепят се инвестиции за ограничаване на щетите върху околната среда, намаляване на отпадъците и преминаване от пластмаса към алтернативни суровини, съобщи МИР

Министерството на иновациите и растежа обяви процедурата за кръгова икономика от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Целта й е да ускори по-ефективното използване на ресурсите и внедряване на климатично неутрални методи и технологии за производство и потребление на продукти.

МИР

Бюджетът на мярката е 180 млн. лв., като по нея ще могат да кандидатстват микро-, малки, средни и големи предприятия от преработващата промишленост. Те ще могат да участват както самостоятелно, така и в партньорства.

Минималният размер на безвъзмездната помощ е 70 000 лв., а максималният е диференциран спрямо големината на дружествата. Микро- предприятията могат да получат максимум 350 000 лв., малките – максимум 550 000 лв., средните – максимум 750 000 лв., а големите до 1 млн. лв. Съфинансирането е от 20% до 50% в зависимост от категорията на фирмата и мястото на изпълнение на проекта.

Със средствата могат да се закупуват машини, съоръжения, оборудване или софтуер, с които да се допринесе за ограничаване на щетите върху околната среда. Също така да се подкрепят инвестиции, с които компаниите да намаляват образуването на отпадъци, да ограничат използването на пластмасови продукти, да въведат използване на алтернативни суровини, включително с биологичен произход, да подобрят стандартите за екологосъобразност и др.

Кандидатстването по процедурата ще е изцяло онлайн през системата ИСУН 2020. Проектните предложения ще се приемат до 16.30 ч. на 3 октомври 2023 г. на следния линк: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/8010747a-1dd9-4f40-ba29-6b09870ac0e4.

От министерството припомнят, че в момента е отворена за кандидатстване и процедурата за развитие на индустриални зони и паркове в страната. Тя е с бюджет 212 млн. лв. и също е по Плана за възстановяване и устойчивост. По мярката могат да кандидатстват оператори на индустриални зони и паркове – държавни, общински, съвместни и частни, новосъздадени или съществуващи, по четири дейности: довеждаща инфраструктура, вътрешна за зоната инфраструктура, сгради за научно-изследователска дейност и изграждане на екоинфраструктура (зарядни станции за електромобили).

Leave a Comment