Вече само военен или правителствен самолет могат да спрат борбата с градушките

Ако е предвидено финансиране на самолетния способ, готови сме веднага да го въведем, каза изп. директор на агенцията „Борба с градушките“ инж. Валери Ценов от Пловдивско

Как действат регионалните дирекции за борба с градушките, когато има опасност градоносен облак да унищожи земеделска продукция? За това разказаха и и демонстрираха днес пред журналисти служители на полигона между селата Голям и Малък чардак. Тук бяха изпълнителният директор на ИА „Борба с градушките“ (ИАБГ) инж. Валери Ценов и директорът на Регионалната дирекция в Голям Чардак Георги Михайлов.

Инж. Валери Ценов

„След градушката в Садово и Чешнегирово от 31 май 2022 г., ИАБГ и Ръководството на въздушно движение се срещнахме, за да видим как може да се подобри нашата работа“, разказа инж. Валери Ценов.

Той обясни, че в резултат на срещата е била разработена нова версия на Инструкция 4, която се издава от Министерството на транспорта.

Новата Инструкция 4 изцяло даде приоритет на борбата с градушките.

Тоест, един път взето разрешение за работа (за борба с градушките), то може да бъде снето, само ако се появи правителствен или военен самолет, който има да изпълнява спасителна или друга дейност. Спрямо гражданските самолети приоритетът е за нас„, посочи изпълнителният директор.

Оттук се следи за опасност от градоносни облаци

Инж. Ценов допълни, че вече има случаи с отклонени самолети или забавени полети, когато нашите полигони на агенцията за борба с градушките са активни.

За тази година досега не е имало ситуация, която да наложи прекъсване на работата на служителите от ИАБГ.

Георги Михайлов добави, че с промените в Инструкция 4 е съкратено от 30 на 20 минути времето, в което Центърът за координирано използване на въздушното пространство дава разрешение за обстрелване на градоносните клетки.

Георги Михайлов обясни действието на ракетата, която може да достигне до 6000 метра височина, да освободи сребърния йодит и да се самоунищожи

Инж. Валери Ценов обясни

защо селата до Плевен пострадаха толково жестоко от градушка

по-рано тази седмица при положение, че в близост е имало ракетна площадка.

„Процесът влиза от Югозапад. А Югозапад е извън защитата. Обработвала се е вече голяма, силно нараснала градоносна клетка“, каза изпълнителният директор. По думите му първото село, където се изсипва градушката, не е имало шанс, тъй като градоносният облак вече е бил натрупал мощ, именно защото не е бил пресрещан по пътя си от други активирани ракетни площадки, тъй като такива няма. От Садовец започва обработката, а след това градушката е станала много слаба.

Агенцията за борба с градушките винаги е готова да разшири защитените места, но откриването на нови ракетни площадки зависи от активността на малките и на общинските кметове, и от лобирането на депутати в полза на земеделците от региона, посочи инж. Ценов.

Оттук се иска разрешение за обработка на градоносна клетка и пак оттук се изпраща команда към стрелците на ракети да заредят

Директорът на дирекцията в с. Голям Чардак Георги Михайлов даде пример със село Брестовица в община „Родопи“, където преди три години е изградена ракетна площадка. Оттам насетне лозята на селото са защитени, а кметът на Брестовица е връчил благодарствена грамота на регионалната дирекция. Тези дни и жители на с. Първенец са благодарили за нощната защита в полите на Родопите, когато са изстреляни 90 ракети.

Инж. Ценов припомни, че през 2019 г. е взето решение за откриване на две нови регионални дирекции – в Тъжа, Старозагорско и в Хасково и в момента земеделците там са под защита.

По повод

неприлагането на самолетния способ за борба с градушки в Северна централна и Североизточна България

инж. Валери Ценов поясни, че през пролетта с обществена поръчка е бил избран изпълнител. „Но в Комисията за защита на потребителите имаше сигнал от съседна държава. Трябваше да изчакаме решението на Комисията за защита на потребителите. После да мине и обжалването. „

Жалбата на съседната държава е била отхвърлена, но за съжаление и самолетите не са били използвани за борба срещу градушки. „В момента се приема новия бюджет за 2023 г. Ако е осигурено финансиране, агенцията има готовност да започне да прилага самолетния способ“, каза шефът на градушкарите.

Валери Ценов информира още, че от началото на активния сезон, който бе открит на 14 април, агенцията е провела 231 активни въздействия върху градови клетки. Обработени са общо 10 037 клетки, като са изстреляни 11 857 ракети. Миналата година за същия период са проведени 196 активни въздействия върху 791 градови клетки и са изстреляни 10 189 ракети. „Само преди седмица бяхме употребили около 600 ракети по-малко спрямо миналата година, но от 21 юли до вчера, всичко се обърна и в момента имаме 2 205 повече изстреляни ракети“, показва сметката на агенцията.

Пре активния сезон служители на агенцията дават денонощни дежурства

В страната има 263 ракетни площадки, а всяка една ракетна площадка е заредена средно с по 28 ракети.

В регионалната дирекция в Голям чардак ракетните площадки са 26, посочи Георги Михайлов.

Leave a Comment