Институтът за космически изследвания с разработки за дронове на Техническия панаир в Пловдив

До края на това десетилетие дроновете ще са част от градския транспорт и куриерските услуги. Към момента се използват най-активно в земеделието, каза проф. Димо Зафиров от БАН

Проф. Димо Зафиров

Безпилотните летателни дронове ще намерят широко приложение във всички сфери на социално-икономическия живот. До края на десетилетието въздушни роботи с изкуствен интелект ще бъдат в употреба за целите на градския транспорт, куриерските услуги, снабдяването с лекарства и доставката на различни стоки. Тенденцията е стабилна и специална наредба трябва да регламентира въздушни пространства за дроновете. Така се осигурява безопасността на безпилотните апарати, както и на останалите летателни средства.

”Постепенно организацията за въздушно движение ще премине към цифровизация на летателните апарати”, смята проф. Димо Зафиров от Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) на Българската академия на науките (ИКИТ-БАН). Той  участва в изработването на необходимите правила, за да се гарантира развитие на тази иновация. По думите му България има всички предпоставки да бъде конкурентноспособна, защото разполага с традицията, а тя тръгва от Пловдив.

В момента дроновете се използват силно в земеделски дейности като пръскане, торене и обработка на различни растения. Съвсем скоро ще бъдат част от медицинската практика, а до края на десетилетието ще се стигне до автономни летателни апарати за транспорт на хора.

Прочети още: Включването на дронове в растителната защита предизвика спор в парламента

Разработките на ИКИТ ще бъдат представени на 77-oто издание на Международния технически панаир. Събитието ще се проведе от 14 до 17 септември 2023 г. в Пловдивския панаир.

Проф. Зафиров сподели, че предстои много наситена съпътстваща програма, за която са привлечени учители и директори, чиито училища участват в изграждането на т.нар. SТЕМ среда. „Бързото и мощно развитие на летящите роботи, изисква знания в науката, технологиите, инженеринга, математиката. Очаква се скоростно нарастване на заетите в този сектор, само в ЕС прогнозираме през следващите няколко години те да достигнат над 100 000 висококвалифицирани специалисти.

Всички прогнози сочат ръст на приходите и достигане на милиардни обороти от продажби и услуги. Широкото приложение на летящите роботи ще осигури и значително повишаване на качеството на живот на населението.“, убеден е проф. Зафиров.

Leave a Comment