Кирил Вътев към фермерите: Обстановката е по-сложна, отколкото си я представяме, но трябва да говорим

Започна срещата на протестиращите с премиера акад. Денков и финансовия министър Василев в присъствието на земеделския министър

Земеделският министър Кирил Вътев, който отиде в ранния следобед до Долни Богров, за да се срещне с протестиращите земеделци, беше посрещнат с излято върху шосето прясно мляко. Така животновъдите му показаха какво се случва с българската суровина, когато влиза украинската.

Снимка на БТА

„С огромно уважение се отнасям към вашия справедлив протест – всеки от вас се бори за своето право да произвежда и да получи заслуженото от това, което произвежда“, обърна се към протестиращите Кирил Вътев.

Министърът заяви, че познава проблемите на сектора от 30 години. Но въпросът днес е как те да се решат. „От войната в Украйна се промениха страшно много неща и светът стана друг. Ние сме най-близо до тази война и сме едни от най-потърпевшите, заедно с още четири фронтови държави“, заяви пред множеството Вътев, цитиран от БТА. 

Проблемите в сектора не са възникнали тези дни, а са от десетилетия. Сега обаче обстановката е сложна, „много повече, отколкото си я представяме в този момент, в който се гледаме в очите“. Имаме основание да си говорим и да се гледаме в очите, за да намерим правилните решения. За съжаление нито едно от решенията не предполага моментално и веднага резултат, заяви Кирил Вътев. 

Земеделският министър обясни, че по петте искания към министерството, решенията са задействани. Осигурени са средствата за компенсиране на земеделците със 100% пропаднали площи. Относно основния въпрос за удължаване забраната за внос на украински продукти, Вътев каза, че в рамките на месец трябва заедно с браншовите организации България да определи исканията си за количествата земеделски продукти, които можем да допуснем и за тези, които не искаме да допускаме.

Относно помощта заради войната в Украйна министърът каза, че са осигурени 150 млн. лева помощ за производителите, а други 63 млн. ще отидат за нотификация след одобрение от Министерския съвет в сряда.

„Определено държавата разбра, че браншът се обедини, разбраха го и хората, разбраха го и земеделските производители. Ние сме представители на всички сектори. Тук терористи няма, войници няма, има земеделски производители, които са дошли да отстояват разумните си, истински желания“, каза по-рано пред протестиращите председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов. На митинга говориха представители на 26-те браншови сдружения от Инициативния комитет на протестите, които бяха цитирани от БТА.

„Днес е време разделно. Ако днес не защитим нашето бъдеще, не го поемем в нашите ръце, българското земеделие ще бъде унищожено. Тук сме заедно и обединени, за да защитим нашата земя, това, което произвеждаме и да защитим бъдещето на нашите деца и на нашата храна“, каза Цветан Цеков от Националната браншова камара „Плодове и Зеленчуци“. Не става въпрос за пари, а за политики и всичките тези хора са дошли, за да защитават бъдещето си, както някога в онези времена нашите деди са защитавали нашата земя, само че те са умирали, а ние искаме с мирен протест да покажем на тези хора, които определят политиките, че се борим да защитим нашата храна, каза още той. Ние в момента се борим за нашата храна, за нашия труд. Никой от нас не е политизиран, каза той.

След срещата с министър Вътев земеделците, без техниката, тръгнаха към София, където техни представители ще участват в среща по покана на премиера акад. Николай Денков и министъра на финансите Асен Василев в 15:00 ч. в Министерския съвет. Протестиращите поискаха в разговорите да се включат и лидерите на управляващата коалиция. На протеста беше обявено, че земеделците ще бъдат пред сградата на правителството, където ще чакат резултатите от разговорите. 

Leave a Comment