Днес е Голяма Богородица, празнуват Мариите

На празника се освещават хлябове, на трапезата има диня и грозде

Успение БогородичноДнес е един от 12-те най-големи християнски празници – Успение Богородично, който е наричан още Голяма Богородица. Успение означава заспиване, сън. На този ден дева Мария е напуснала земния живот на 64 г.

Божията майка била предизвестена три дни преди смъртта си от Архангел Гавраил. Той ѝ се явил по време на пламенните ѝ молитви за освобождаване от тялото. Като знамение, Архангелът дал на Богородица райско клонче, което излъчвало небесна светлина, като заръчал то да бъде носено пред гроба на Преблагословената в деня на погребението на пречистото и тяло.

И ето, настанал петнадесетия ден на август и този очакван, и благословен трети час на деня, в който трябвало да се извърши представянето на Божията Майка. Множество свещи горели в стаята, а наоколо били светите Апостоли, които обкръжавали украсения одър на който лежала Богородица. Внезапно бликнала неописуемата светлина. Бил слязъл самият Христос, обкръжен от Ангели, Архангели и другите безплътни сили. Той се приближил към своята майка, утешил я с умилни думи и любезно я призовал да премине от земята на небето. Тя радостно отговорила: „Готово е сърцето ми; нека ми бъде по думите Ти“, легнала на ложето си и, взирайки се в светлото лице на сина си, като че заспиваща, предала в ръцете му душата си.

Апостоли погребали Мария в пещера в Гетсимания, а входа закрили с голям камък. Те не се отделили три дни от мястото на погребението.

Три дни след това пристигнал закъснял за поклонението свети Тома. Когато отдръпнали камъка от гроба, апостолите видели, че е останала само плащеницата на Божията майка.

На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица за житейските си проблеми.

На този ден се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – с курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести.

Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде.

Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.

На този ден празнуват всички, които носят благословеното име Мария, както Марияна и Мариана.

Leave a Comment