До 31 октомври се удължава срокът за установяване на несъответствия при плодове, зеленчуци и животни

Обнародвани днес промени в Наредба №3 позволяват на зеленчукопроизводителите да представят и фактури за семена вместо етикети при заявяване на обвързано подпомагане

Промени в Наредба №3 от 2023 г. за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания удължават с един месец възможността на администрацията да установи несъответствия между декларираните данни в заявлението за подпомагане и установеното при проверки или от системата за мониторинг.

Досега срокът за това бе 30 септември, а от днес той става 31 октомври. Наредбата влиза в сила в деня на обнародването ѝ.

Оттук нататък се изтегля назад и срокът, в който стопанинът може да коригира или да оттегли заявлението си. Аткуалният срок вече е до 20 ноември.

Новите дати касаят както производителите на плодове и зеленчуци, които кандидатстват за обвързано подпомагане, така и животновъдите. При животновъдите несъответствието е свързано с броя на животните. Промяната за стопаните на животни е отбелязана в Преходните и заключителни разпоредби на Наредба №3, където се променя Наредба № 4 от 2023 г. за условията и реда за подаване на заявления за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни.

Обнародваната днес Наредба №3 дава възможност на производителите на плодове и зеленчуци при заявяване на обвързано подпомагане за 2023 г. да представят освен етикети за закупени сертифицирани семена и посадъчен материал, да могат да представят и фактури- Фактурите трябва да са издадени на името на бенефициента при плащане по банков път, или фактура, издадена на името на бенефициента, и фискална касова бележка към нея при плащане в брой.

МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите под формата на директни плащания, включени в Стратегическия план, за проверките, намаления на плащанията и реда за налагане на административни санкции
(oбн., ДВ, бр. 23 от 2023 г.; изм. и доп., бр. 48 и 56 от 2023 г.)

§ 1. В чл. 59 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 3 след думата „равнище“ се добавя „деклариран“.

2. В ал. 4 думите „или да представят допълнителни доказателства“ се заличават.

§ 2. Създава се чл. 59а:

„Чл. 59а. (1) Площи, декларирани за подпомагане по интервенции, базирани на площ, за които системата за мониторинг на площ е констатирала резултати „В съответствие“ и „Неубедителни доказателства за несъответствие“, са допустими за подпомагане, когато не попадат в хипотезата на чл. 55. Площи, за които системата за мониторинг на площ е констатирала резултат „Несъответствие“, се считат за недопустими за подпомагане.

(2) Когато за даден критерий за допустимост на площ, който подлежи на установяване и чрез проверка на място, са налични данни от повече от един източник или метод на контрол – проверка на място, системата за мониторинг на площ и административни проверки чрез данните от системата за идентификация на земеделските парцели, за определяне на установената площ по интервенцията с предимство се използват данните от извършената проверка на място. Ако няма данни от извършена проверка на място по съответната интервенция, за административни проверки се използва информацията, постъпила от системата за мониторинг на площ и от СИЗП.“

§ 3. В чл. 61 се правят следните изменения:

1. В ал. 1 думите „с обосновки към него,“ се заличават.

2. В ал. 2 т. 3 се отменя.

§ 4. В чл. 63, ал. 9 след думата „заявяване“ се добавя „може да“.

§ 5. В чл. 84, ал. 1 се създава изречение второ: „Когато декларираната в заявлението за подпомагане площ превишава площта, установена в резултат на административни проверки или проверки на място, размерът на подпомагането се изчислява въз основа на установената площ.“

§ 6. В допълнителната разпоредба в § 1 се създават т. 45 и 46:

„45. „Корекция на заявления“ по смисъла на чл. 61 е всяко намаляване на размера на декларираната площ, в рамките на декларирания по време на кампанията парцел.

46. „Оценка, извършена чрез системата на мониторинг на площ“ е един от следните резултати за монитируемите критерии за допустимост: „В съответствие“, „Неубедителни доказателства за несъответствие“ и „Несъответствие“.“

§ 7. В приложение № 7 към чл. 21, ал. 5 се правят следните изменения и допълнения:

1. В т. 2 „овче мляко“ се създава буква „е“:

„е) за 1 кг катък = 3,2 кг мляко;“.

2. В т. 3 „биволско мляко“ буква „е“ се отменя.

Преходни и заключителни разпоредби

§ 8. За кампания 2023 г. кандидатите за подпомагане по интервенциите по чл. 26 – 31 могат да представят или само документи по чл. 34, ал. 2, или само фактури, издадени на името на бенефициента при плащане по банков път, или фактура, издадена на името на бенефициента, и фискална касова бележка към нея при плащане в брой. Фактурите следва да съдържат информация за количеството закупени семена и/или посадъчен материал. Фактурите следва да са издадени в периода от 1 октомври 2022 г. до 30 септември 2023 г. Фактурите за посадъчен материал по интервенцията по чл. 26 следва да са издадени преди декларираната в заявлението за подпомагане дата на създаване на насаждението. Документите се подават в срока съгласно чл. 33, ал. 6.

§ 9. За 2023 г. срокът по чл. 61:

1. Алинея 1:

а) изречение първо е до 31 октомври;

б) изречение второ е до 20 ноември.

2. Алинея 2 е до 20 ноември.

3. Алинея 3 е до 31 октомври.

§ 10. В Наредба № 4 от 2023 г. за условията и реда за подаване на заявления за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни (обн., ДВ, бр. 30 от 2023 г.; изм. и доп., бр. 48 и 56 от 2023 г.) в преходните и заключителните разпоредби в § 3 се създават т. 4 и 5:

„4. Срокът по чл. 14:

а) алинея 1 е до 31 октомври;

б) алинея 2 е до 20 ноември;

в) алинея 4 е до 31 октомври.

5. Срокът по чл. 15, ал. 1 е до 20 ноември.“

§ 11. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“.

Министър: Кирил Вътев

Leave a Comment